Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ «ՔՈ»-ի հաղորդման հիման վրա նյութեր են նախապատրաստվում. ՀՔԾ 05/08/2019   12:23  |  Քրեական խրոնիկոն
Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ «Քաղաքացիական որոշում» կուսակցության հաղորդման հիման վրա շարունակվում է նյութերի նախապատրաստումը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանից։ Վերջինիս փոխանցմամբ՝ իրենք հաղորդումը ստացել են մայիսի 3-ին։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ին «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը՝ ի դեմս գործադիր մարմնի քարտուղար Սուրեն Սահակյանի, դիմում էր ներկայացրել ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին և ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ ապրիլի 19-ին «Պետական տուրքի մասին ՀՀ օրենքում լրացուներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ԱԺ նիստերի դահլիճում և դրանից դուրս լրագրողների հետ շփումներում հնչեցրած հայտարարությունների հետ կապված քրեական հետապնդում հարուցելու և ԲՀԿ խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանին պատգամավորական մանդատից զրկելու գործընթաց սկսելու հարցով՝ հաշվի առնելով պատգամավորի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու արգելքը։
Մայիսի 2-ին Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հայտնել էր, որ կուսակցության հանցագործության մասին հաղորդումը ուղարկվել էր Հատուկ քննչական ծառայություն. «Ստուգողական գործողություններ կկատարվեն և դրանց արդյունքում նախաքննական մարմինը պարտավոր է լինելու տալ իրավական գնահատական», - ասել էր նա։

В ССС Армении сообщили о подготовке материалов на основании заявления партии “РГ” по поводу Гагика Царукяна 05/08/2019   13:02  |  Криминальная хроника
Продолжается подготовка материалов на основании заявление социал-демократической партии “Решение гражданина” касательно лидера “Процветающей Армении” Гагика Царукяна. Об этом  “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Он уточнила, что СС получила заявление 3 мая.
Напомним, что 29 мая социал-демократической партия “Решение гражданина” в лице секретаря исполнительного органа Сурена Саакяна представила спикеру парламента Армении Арарату Мирзояну и генеральному прокурору РА Артуру Давтяну заявления по вопросу о начале процесса лишения Гагика Царукяна депутатского мандата и возбуждении уголовного преследования с учетом запрета на занятие депутатами предпринимательской деятельностью. В качестве основания  для этого указывались заявления Гагика Царукяна, сделанные им во время обсуждения проекта поправок в закон “О государственной пошлине” в парламенте РА, а также его высказывания в ходе общения с журналистами.
2 мая генпрокурор Армении Артур Давтян сообщил, что направил заявление партии о преступлении в Специальную следственную службу.
“Будет проведена проверка, по итогам которой орган предварительного следствия будет обязан дать правовую оценку”, - сказал он.