ԲՀԿ-ին հետաքրքրում է այն, ինչ իրենց ցավեցնում ու աղմուկ է հանում, նման առիթներ դեռ շատ կունենան. ՔՈ-ի խոսնակ 05/02/2019   11:45  |  Քաղաքական
Գագիկ Ծառուկյանին մանդատից զրկելու հարցը հենց այս պահին բարձրացնելը պայմանավորված է 2 հանգամանքով. այն նախեւառաջ 2018թ.-ի ապրիլ-մայիս ամիսներից սկսված գործընթացի շարունակությունն է, երկրորդ՝ Ծառուկյանը այս պահին է հայտարարություններ արել բիզնեսի վերաբերյալ: ‹‹Փաստինֆո››-ի հետ զրույցում ասաց  «Քաղաքացու որոշում» կուսակցության խոսնակ Միքայել Նահապետյանը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ կուսակցությունը դիմել է ԱԺ  նախագահին և ՀՀ գլխավոր դատախազին՝  Գագիկ Ծառուկյանին՝ պատգամավորական մանդատից զրկելու եւ նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար՝ նկատի ունենալով, որ Սահմանադրությունն արգելում է պատգամագորին ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվել։
Մ.Նահապետյանի փոխանցմամբ՝  2018թ.-ի ապրիլ-մայիս ամիսներին իրենք ձեռնամուխ են եղել օլիգարխիկ համակարգի փլուզմանը, իսկ հեղափոխությունից հետո, հասկանալով, որ անցումային շրջան է, որոշակի ադապտացման կարիք ունեն նաև օլիգարխները, որոշել են հանդիպել նրանց հետ և ներկայացրել իրենց առաջարկը, որ գրեն օրենսդրական այն երաշխիքները, որոնց առկայության դեպքում իրենք կգան բիզնեսի դաշտ և չեն զբաղվի քաղաքականությամբ: Տարբեր քաղաքական ուժերի, այդ թվում ԲՀԿ-ի հետ հանդիպումներ են ունեցել նախընտրական փուլում՝ մինչեւ խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունները։
‹‹Այս ամբողջ  գործընթացում իրենք ստացել են մեր ուղերձները: Նրանցից ոմանք որոշել են քաղաքականությանը չմասնակցել և զբաղվել միայն բիզնեսով, իսկ որոշներն էլ՝  անտեսել են ժողովրդի կամքն առ այն, որ Հայստանում օլիգարներ չեն լինելու և գնացել  բիզնես-քաղաքականություն սերտաճմանը››,-ասաց ՔՈ խոսնակը՝ նշելով, որ հիմա սկսել են պայքարի  երրորդ փուլը, երբ արձանագրում են իրենց ունեցած փաստերը:
‹‹Փաստինֆո››-ի դիտարկմանը, որը Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի հայտարարության համաձայն Գագիկ Ծառուկյան անուն - ազգանունով գործարար գորյություն չունի՝ խո,սնակը հրաժարվեց մենկաբանել, ասելով՝ ‹‹ՊԵԿ նախագահի խոսքերը թող մեկնաբանի իր մամուլի խոսնակը, ես մի մեկնաբնության եմ սպասում, դա  քաղաքական առումով պարոն Արարատ Միրզոյանի մեկնաբնությունն է, իսկ իրավականով՝ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանինը››:
Հարցին, թե ինչու խորհրդարանական ուժերը Ծառուկյանին մանդատից զրկելու հարցը չեն բարձրացնում՝ Նահապետյանը ձեռնպահ մնաց ԱԺ մյուս երկու խմբակցությունների գործունեությանը գնահատական տալուց։  Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք իրենց հայտարարությանը միացել կամ հավանություն տվել են այլ կուսակցություններ՝ ՔՈ խոսնակն ասաց, որ  պառլամենտական ուժերը որևէ հայտարարություն չեն տարածել, սակայն  մի շարք պատգամավորներ իրենց աջակցությունն են հայտնել կամ առնվազն ասել են, որ այս գործընթացը իրենց համար ևս հասկանալի և ընդունելի է:
Արձագանքելով Իվետա Տոնոյանի՝ ‹‹Փաստինֆո››-ի հետ զրույցում ասված այն հայտարարության մասին, որ ՔՈ-ն պարզապես սեփական չգոյության մասին հիշեցնելու անհաջող փորձ է անում, Նահապետյանն ասաց, որ միայն ուրախությամբ կարող է արձանագրել, որ  իրենց և ԲՀԿ-ի պատկերացումները քաղաքական ուժի գոյության և չգոյության մասին չեն համապատասխանում:
‹‹Մենք կուսակցությունը չենք պատկերացնում Սերժ Սարգսյանի կամ այլ քաղաքական ուժի կողմից ցուցումներ կատարող կառույց, չենք պատկերացնում որպես  քաղաքական առևտրի կառույց, որը առք ու վաճառքի առարկա է դարձնում ինչպես տնտեսական որոշ արժեքներ, այնպես էլ իրենց քաղաքական կապիտալը››,-ասաց Նահապետյանը:
Խոսնակը ԲՀԿ-ին համարեց շոումեն և ասաց, որ ԲՀԿ-ի համար գոյություն ունի այն՝ ինչ աղմուկ է հանում:
‹‹Այդ մարդկանց հետաքրքրում է այն ինչ իրենց ցավեցնում ու աղմուկ է հանում, նման առիթներ դեռ շատ կունենան, եթե չգան և չխոսեն այն պայմանների, այն երաշխիքների  մասին, որի դիմաց դուրս կգան քաղաքականությունից››,-ասաց ՔՈ կուսակցության մամուլի խոսնակ Միքայել Նահապետյանը:
Մեր զրուցակիցը տեղեկացրեց, որ արդեն 4-րդ ամիսն է, ինչ  «ՔՈ»-ն դե յուրե սկսել է գործունեություն ծավալել,  իսկ այս պահին կուսակցության ներսում  կառուցվածքային ստորաբաժանումների ձևավորում է տեղի ունենում:
08:07 02/05/2019  |  Մամուլ«Ծառուկյանն ասի՝ մեկ մարդու պես կդնենք մանդատները». ԲՀԿ-ն սպառնում է արտահերթ ընտրություններով. «Հրապարակ»
16:45 01/05/2019  |  ՔաղաքականՄենք օր ու արև չենք տալու այն մարդկանց, ովքեր պատգամավոր լինելով զբաղվում են բիզնես գործունեությամբ. ՔՈ խոսնակ
09:31 01/05/2019  |  ՄամուլԲՀԿ-ում իրավիճակը լարված է. Իշխանությունների նպատակն է «չեզոքացնել» Ծառուկյանին. «Ժողովուրդ»
17:33 30/04/2019  |  ՔաղաքականՊետք է պարզել թե, արդյոք Ծառուկյանը քաղաքական գործիչ է, թե բիզնեսմեն. «ԻՄ քայլ» խմբակցության պատգամավոր
12:09 29/04/2019  |  ՔաղաքականՊահանջում են Գագիկ Ծառուկյանին զրկել մանդատից ու ենթարկվել պատասխանատվության
17:36 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արարատցեմենտ»-ը պատրաստ է աշխատանքային խմբի քննարկումներին օգտագործել մասնագիտական գիտելիքներն ու փորձը
13:00 25/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ծառուկյանը ցեմենտի գործարանը չի նվիրի պատգամավոր Հայկ Գրիգորյանին. վերջինիս մեղադրում են ազնիվ չլինելու մեջ
15:00 24/04/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿարճ ժամանակ է մնացել, որ Թուրքիան պատասխանը տա ամբողջ աշխարհի առաջ. Գագիկ Ծառուկյան

В партии “Решение гражданина” пояснили, почему они требуют лишить Гагика Царукяна депутатского мандата 05/02/2019   12:43  |  Лента новостей
Затрагивание в эти дни вопроса о лишении Гагика Царукяна депутатского мандата обусловлено двумя обстоятельствами: в первую очередь, оно является продолжением начавшегося с апреля-мая 2018 года процесса, и, во-вторых, Царукян в последнее время делает заявления относительно бизнеса. Об этом в беседе с “ФактИнфо” заявил пресс-секретарь социал-демократической партии “Решение гражданина” Микаел Нагапетян.
Напомним, на днях партия обратилась к спикеру Национального Собрания Армении и генеральному прокурору РА с просьбой о лишении Гагика Царукяна депутатского мандата и возбуждении в отношении него уголовного преследования с учетом того, что Конституция запрещает парламентариям заниматься предпринимательской деятельностью.
По словам М. Нагапетяна, в апреле-мае 2018 года они приступили к демонтажу олигархической системы, а после революции, ввиду переходного периода и необходимости адаптации в том числе и олигархов, они решили встретиться с ними и представить свое предложение, чтобы законодательно закрепить гарантии, при наличии которых они уйдут в бизнес и не будут заниматься политикой.
“За этот период они получали наши месседжи. Некоторые из них решили уйти из политики и заняться бизнесом. А некоторые проигнорировали волю народа, требующей  ликвидации олигархии в Армении, и пошли на слияние бизнеса и политики”, - сказал пресс-секретарь партии “Решение гражданина”.
Он отметил, что теперь они приступили к третьему этапу борьбы, заключающейся в регистрации имеющихся у них фактов.
При этом он отказался по просьбе “ФактИнфо” прокомментировать заявление главы Комитета госдоходов Армении о том, что бизнесмена по имени и фамилии Гагик Царукян нет.
“Слова главы КГД пусть комментирует его пресс-секретарь. Я жду комментария г-на Арарат Мирзояна с политической точки зрения и Артура Давтяна – с правовой”, - сказал Нагапетян.
Что касается сделанного Иветтой Тоноян в беседе с “ФактИнфо” заявления о том, партия “Решение гражданина” “предпринимает тщетные попытки напомнить о своем несуществовании”, Нагапетян отметил, что только с радостью может констатировать, что их представления о существовании несуществовании политсилы разнятся с ППА.
“Мы не представляем партию как структуру, выполняющую директивы Сержа Саргсяна или других политических сил. Мы не представляем ее как структуру, которая превращает в предмет торга как экономические ценности, так и политический капитал”, - сказал Нагапетян.
Пресс-секретарь партии “Решение гражданина” считает ПП шоуменом. Он заявил, что для ППА существует то, что вызывает резонанс.
“Этих людей интересует только то, что им причиняет боль и может наделать шуму. Такие поводов у них будет много, если они не станут говорить об условиях и гарантиях, при которых они уйдут из политики”, - сказал Микаел Нагапетян.
Наш собеседник проинформировал, что уже 4 месяца, как “Решение гражданина” де-юре ведет деятельность, а  в данный момент внутри партии идет работа по формированию структурных подразделений.