Բարոյական վնասի հատուցմանն առնչվող իրավակարգավորումները միայն պետության նկատմամբ են գործում. Գևորգ Գյոզալյան 07/14/2016   17:43  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի խախտման դեպքում բարոյական վնասի հատուցմանն առնչվող իրավակարգավորումները միայն պետության նկատմամբ են գործում: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը՝ պարզաբանելով, որ եթե, օրինակ՝ Գլխավոր դատախազը ասի՝ նա մեղավոր էր, այդ դեպքում անձը կարող է պետությունից բարոյական վնասի փոխհատուցում պահանջել: Իսկ եթե, ասենք, լրագրողը ասի՝ այս մարդը մեղավոր է, նա արդեն կընկնի ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 1087.1 հոդվածի՝Պատվին, արժանապատվությանը կամ գործարար համբավին պատճառված վնասի հատուցման կարգը և պայմանները, այսինքն՝ վիրավորանքին ու զրպարտությանն առնչվող հոդվածի ներքո:
Նոր իրավակարգավորումների մեջ մասնավոր հարաբերությունները չեն տեղավորվում, ուստի այդ իրավակարգավորումները դրան չեն օգնելու:
Փաստաբանն ընդգծեց, որ անմեղության կանխավարկածի պաշտպանության ոլորտում Հայաստանում խայտառակ իրավիճակ է տիրում: Ցանկացած հեռուստաալիք միացնելով՝ ամեն վայրկյան, ամեն րոպե կարելի է հանդիպել անմեղության կանխավարկածի սկզբունքի խախտումների:
«Այստեղ շատ լուրջ խնդիր կա, հարգելիներս, քանի դեռ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ չկա, մենք չենք կարող ասել, թե անձը հանցագործ է կամ հանցագործ չէ: Չի՛ կարելի»,- ասաց Գ.Գյոզալյանը՝ ընդգծելով, որ մարդուն հիմնահատակ խայտառակ են անում՝ ձևական առումով տողատակին տալով անմեղության կանխավարկածի ստանդարտ սահմանումը:
Որպես ասվածի թարմ օրինակ փաստաբանը հիշատակեց «Անալիտիկ» կայքէջի դեպքը, երբ հրապարակվեց հայտնի տեսաձայնագրությունը: Անձամբ շատ վատ վերաբերվելով նման երևույթների և գտնելով, որ խստագույն պատժի են ենթակա նման մարդիկ, որպես փաստաբան Գ.Գյոզալյանը գտնում է, որ քանի դեռ չկա օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտ, չի կարելի խոսել անձի մեղավորության մասին:
18:47 11/07/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԱնօրինական ձերբակալման զոհը պետք է օժտված լինի փոխհատուցում ստանալու իրավունքով. Դատարան
15:24 09/07/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԲարոյական վնասի հատուցման հարցում պետք է ունենալ արդյունավետ մեխանիզմներ. Արամ Օրբելյան

Адвокат пояснил, в каких случаях в Армении можно требовать компенсации за моральный вред при нарушении презумпции невиновности 07/14/2016 18:21 | Возмещение морального ущерба
Нормы правового регулирования, касающиеся возмещения морального ущерба в случае нарушения принципа презумпции невиновности, действуют только в отношении государства. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметил адвокат Геворк Гезалян. Он пояснил, что если, к примеру, генеральный прокурор скажет “он виновен”, то в этом случае можно потребовать от государства компенсации за моральный вред. Это подпадет под статью 1087.1(Порядок и условия возмещения вреда, нанесенного чести, достоинству и деловой репутации) Гражданского кодекса Армении.
В новые нормы правового регулирования частные отношения не умещаются, поэтому они в данном случае не помогут.
Адвокат подчеркнул, что в Армении в сфере защиты принципа презумпции невиновности царит удручающая ситуация. Включив любой телеканал, можно в любую минуту столкнуться с нарушениями принципа презумпции невиновности.
“Уважаемые граждане, пока нет судебного акта, вступившего в законную силу, мы не можем утверждать, человек является преступником или таковым не является. Этого делать нельзя”, - сказал Г. Гезалян.
В качестве примера адвокат упомянул случай с информационным сайтом “Аналитик”, когда была опубликована известная видеозапись. Гезалян как адвокат считает, что, пока нет вступившего в законную силу судебного акта, нельзя говорить о виновности человека.