Բարոյական վնասի հատուցման հարցում պետք է ունենալ արդյունավետ մեխանիզմներ. Արամ Օրբելյան 07/09/2016   15:24  |  Բարոյական վնասի հատուցում
Բարոյական վնասի հասկացությունն ու դրա հատուցումը ամրագրող ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 162.1 հոդվածում նշված իրավունքների ցանկը եթե ոչ սպառիչ, սակայն բավականին լայն է: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի լրագրողի հետ զրույցում նշեց «Կոնցեռն-Դիալոգ» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Արամ Օրբելյանը:
«Դրանք բացառապես Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով նախատեսված իրավունքներին են, իհարկե, դրանք լայն են: Իմ տպավորությամբ, պատրաստել ենք ինչ-որ օրենքի նախագիծ, որ Եվրոդատարանը չասի, վայ, դուք վատն եք, ինչ-որ խախտում եք արել»,- ասաց փաստաբանը:
Ցավալի է, նշեց Ա.Օրբելյանը, որ «մենք սպասում ենք, որ Եվրոդատարանն ինչ-որ ձևով անդրադառնա այդ խնդիրներին, նոր ավելացնում ենք Քաղաքացիական օրենսգրքի մեջ»: Փաստաբանը հավելեց, որ նախ ընդունվել է ոչ նյութական վնասի հասկացության վերաբերյալ իրավակարգավորումը, հետո ավելացվել է իրավունքների ցանկը (որոնց խախտման դեպքում անձը կարող է փոխհատուցում պահանջել):
Հիշեցնենք, որ այդ իրավունքների շարքում են՝ կյանքի, խոշտանգման, անմարդկային կամ նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի չենթարկվելու, անձնական ազատության և անձեռնմխելիության, արդար դատաքննության, անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու, բնակարանի անձեռնմխելիության, մտքի, խղճի և կրոնի ազատության, սեփական կարծիքն ազատ արտահայտելու, հավաքների և միավորման ազատության, իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցների, սեփականության իրավունքները:
Արամ Օրբելյանը մի քիչ մտահոգիչ է համարում այն, որ խոսքն իրականում գնում է ոչ թե քաղաքացիական իրավահարաբերությունների, այլ դատավարական հանրային իրավական հարաբերություններից ծագող վնասի հատուցման ինստիտուտի մասին:
Փաստաբանն ուշադրություն հրավիրեց ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 162.1 հոդվածի 5-րդ կետի վրա, ըստ որի «Ոչ իրավաչափ վարչարարության հետևանքով պատճառված ոչ նյութական վնասը ենթակա է հատուցման «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով»: «Մենք հղում ենք կատարում այդ օրենքին, քրեաիրավական, քրեադատավարական հնարավոր մասով բերում ենք քաղաքացիական հարաբերությունների մեջ մտցնում»,- ասաց Ա.Օրբելյանը: Փաստաբանն ընդգծեց, որ Քաղաքացիական օրենսգրքի կոնցեպտուալ խնդիրներից մեկի քննարկման լույսի ներքո հարց է առաջանում՝ հանրային իրավական հարաբերությունները կարո՞ղ են լինել քաղաքացիական իրավունքի մաս, թե՞ չեն կարող և ի՞նչ ծավալով:
«Իրականում քաղաքացիաիրավական հարաբերությունները մասնավոր հարաբերություններ են: Երբ որ կարդում ենք հոդվածը, իրականում խոսքը չի գնում մասնավոր կամ առավելապես մասնավոր հարաբերությունների մասին, այլ խոսքը գնում է հենց հանրային իրավահարաբերություններից ծագած պատասխանատվության միջոցների մասին և տրամաբանական կլիներ իրականում այդ հարաբերությունները կարգավորել հենց քրեադատավարական նորմերով՝ նախատեսելով համապատասխան կարգավորումները: Միգուցե քաղաքացիական օրենսդրությամբ կարելի է նույնպես նախատեսել՝ վնասի հատուցման լույսի ներքո»,- ասաց Ա.Օրբելյանը:
Ըստ փաստաբանի, օրենսդրությամբ սահմանվում է, որ դատարանը պետք է որոշի ոչ նյութական վնասի հատուցման չափը՝ ողջամտության, արդարացիության և համաչափության սկզբունքներին համապատասխան: Այս առնչությամբ Ա.Օրբելյանն անդրադարձ կատարեց դատական պրակտիկային, որն արդեն կա, և մասնավորապես, մեկ գործի: Ըստ այդմ, դատարանը բավարար է համարել 800 հազար դրամ փոխհատուցումը անձին 5 ամիս 21 օր անազատության մեջ պահելու պարագայում:
«Իմ կարծիքով, 5 ամիս 21 օր ոչ իրավաչափ անազատության մեջ պահելու համար այդ փոխհատուցումը որևէ կերպ չի կարող համարվել հիմնավոր: Իհարկե, կարող ենք վիճել, որ քաղաքացիների գրպանից է դա գնում, պետբյուջեից, եթե չինովնիկն ինչ-որ խախտում է կատարել, բայց իրականում խնդիրն այն է, որ պետք է ունենալ արդյունավետ մեխանիզմներ: Եթե վնասի հատուցման ինստիտուտը հավասարակշռված ու ողջամիտ է, դա արդյունավետ մեխանիզմներից մեկն է»,- ասաց Արամ Օրբելյանը՝ հավելելով, որ նշված դեպքում անձին 5 ամիս 21 օր պահելու համար նշանակված փոխհատուցումը որևէ կերպ զսպող օղակ չի կարող լինել և՛ պետության, և՛ ինչ-որ մի պաշտոնատար անձի համար, որն ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով՝ կարող է ցանկանալ նման խախտումներ կատարել:
«Ամեն դեպքում իրավունքների ու ազատությունների շարքը լավն է, և լավ է, որ կա դատական պրակտիկա և որոշակի զարգացում»,- ասաց Արամ Օրբելյանը:
16:23 02/07/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԽնդիրը բարոյական վնասի հատուցման նորմի գոյությունը կամ բացակայությունը չէ, այլ բացառապես դատական համակարգն է. Արամազդ Կիվիրյան
13:38 02/07/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԾառայության ընթացքում քաղցկեղ ձեռքբերած զինծառայողի հայրը պահանջում է բարոյական վնասի փոխհատուցում
21:48 25/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԳուցե ժամանակը գա, և օրենսդիրը վերանայի բարոյական վնասի փոխհատուցման առաստաղը և բարձրացնի. Արա Ղազարյան
21:14 24/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումՌԴ-ն չպետք է սպասի Պերմյակովի գործով դատական ակտի կայացմանը, ինքը պետք է քայլեր ձեռնարկի. Արամազդ Կիվիրյան
15:55 18/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԲարոյական վնասի փոխհատուցման առաստաղ է սահմանվել, բայց կան բացառություններ. Արա Ղազարյան
19:53 15/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԴատարանը վարույթ չէր ընդունել բարոյական վնասի պահանջի գործը. փաստաբանը դիմել է ՄԻԵԴ
22:15 10/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումՀիմնականում հայցվորները ոչ նյութական վնասի հատուցման չափը շատ են ուռճացնում. Ֆիննախի ներկայացուցիչ
20:38 08/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԵս ուզում եմ, որ բարոյական վնասի հատուցման ինստիտուտը չմնա մի «գալոչկա», որը մենք դրեցինք ու անցանք առաջ. Արթուր Հովհաննիսյան
18:33 01/06/2016  |  Բարոյական վնասի հատուցումԲարոյական վնասի ինստիտուտի կիրառման ընթացքում դժվարությունների առջև կկանգնենք. Յուրի Շիրինյան

Юрист заявил о необходимости внедрения в Армении эффективных механизмов возмещения морального ущерба 07/09/2016   16:31  |  Возмещение морального ущерба
Перечень указанных в статье 162.1 Гражданского кодекса Армении прав, закрепляющих понятие морального вреда и компенсации за его причинение, если не исчерпывающий, то довольно-таки широкий. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил юрист адвокатского бюро “Концерн-Диалог”  Арам Орбелян.
По его словам, это – права, предусмотренные исключительно Европейской конвенцией по правам человека.
При этом он выразил сожаление по поводу того, что “мы ждем, пока Евросуд каким-то образом коснется этих проблем, и только тогда вносим изменения в Гражданский кодекс.
Адвокат отметил, что сначала была принята норма правового регулирования относительно понятия нематериального вреда, а затем в дополнение был внесен перечень прав(в случае нарушения которых человек может потребовать компенсации).
Напомним, речь идет о таких правах, как право на жизнь, право не подвергаться пыткам, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению или наказанию, права на свободу и неприкосновенность, справедливое судебное разбирательство, уважение личной или семейной жизни, неприкосновенность жилища, свободу мысли, совести и вероисповедания, свободу выражения собственного мнения, свободу собраний и объединений, а также право на эффективные средства правовой защиты и право собственности.
Арам Орбелян немного обеспокоен тем, что речь на самом деле идет не о гражданских правовых отношениях, а об институте возмещения вреда, проистекающего из  процессуальных общественных правовых отношений.
Адвокат обращает внимание на пункт 5 ст. 162.1 Гражданского кодекса РА, согласно которому “нематериальный ущерб, причиненный вследствие неправомерного администрирования подлежит возмещению в порядке, установленном законом РА “Об основах администрирования и административном производстве””.
Он отметил, что в свете обсуждения одной из концептуальных задач возникает вопрос: могут ли общественные правоотношения быть частью гражданского права или нет, в каком объеме?
”Правовые общественные отношения – это отношения частных лиц. Речь в статье на самом деле идет не о частных или преимущественном частных отношениях, а о средствах привлечения к ответственности, проистекающей из общественных правоотношений, и было бы логично отрегулировать эти отношения в соответствии с уголовно-процессуальными нормами, предусмотрев соответствующие регуляции. Возможно, их можно предусмотреть и Гражданским кодексом в свете возмещения вреда”, - заявил А. Орбелян.
По словам адвоката, законодательством устанавливается, что суд должен определить размер компенсации за моральный ущерб в соответствии с принципами разумности, справедливости и соразмерности.
В этой связи А. Орбелян обратился к уже существующей судебной практике, в частности, одному делу, в рамках которого суд счел достаточным компенсацию в размере 800 тыс. драмов за содержание человека под стражей в течение 5 месяцев и 21 дня.
“На мой взгляд, такая компенсация за неправомерное содержание человека под стражей в течение 5 месяцев и  21  дня не может считаться обоснованной. Можно, конечно с этим поспорить, что сумма выплачивается из карманов граждан, за счет средств госбюджета в том случае, когда чиновник допустил нарушение. Но, в действительности, есть необходимость в эффективных механизмах. Одним из таких механизмов является взвешенное и разумное функционирование института возмещения морального вреда”, - отметил Орбелян.
Он добавил, что в вышеуказанном случае назначенная компенсация за содержание человека под стражей в течение 5 месяцев и 21 дня не может никоим образом служить сдерживающим звеном ни для государства, ни для должностного лица, который, исходя из каких-то обстоятельств, вздумает совершить подобные нарушения.
“В любом случае перечень прав и свобод хорош, и хорошо, что существует судебная практика и наметилось определенное развитие”, - сказал Арам Орбелян.
16:50 18/06/2016  |  Возмещение морального ущербаВызывает сожаление наличие в армянском законодательстве “потолка” компенсации за моральный вред, однако есть и исключения - юрист
18:12 02/06/2016  |  Международные новостиВ России за оскорбление в соцсетях можно будет получить компенсацию
15:59 21/05/2016  |  Возмещение морального ущербаЮрист Ара Казарян прокомментировал внедрение в Армении института возмещения морального вреда: “мы еще в начале процесса”
11:57 03/05/2016  |  Возмещение морального ущербаАрмянская Фемида рассмотрит первые два иска о возмещении морального ущерба
15:19 28/04/2016  |  Возмещение морального ущербаТермин “моральный ущерб” вновь не нашел применения в Гражданском кодексе Армении – адвокат
16:52 15/12/2015  |  Лента новостейГраждане Армении с принятием поправок в Гражданский кодекс смогут получить до 3 млн. драмов в качестве компенсации морального вреда
16:48 03/12/2015  |  Актуальная темаГраждане Армении могут получить право на возмещение морального вреда
00:04 26/02/2013  |  Актуальная темаОсужденный за надругательства над детьми требует от газет “Айкакан Жаманак” и “Аравот” возмещения морального вреда