Արմեն Գեւորգյանը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում պահելը 01/25/2023   13:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը հունվարի 24-ին հանդիպել է ԵԽ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի նախագահ Լինդերտ Վերբիկի ու գլխավոր քարտուղար Մաթյո Մորիի հետ: «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից։
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է առաջիկայում կայանալիք ԵԽ չորրորդ գագաթնաժողովում տեղական եւ տարածաշրջանային հարցերի ու խնդիրների քննարկումը: Զրուցակիցները փաստել են նաեւ, որ ԵԽ անդամ մի շարք երկրներում արձանագրվում են տեղական ժողովրդավարության հետ կապված անթույլատրելի խնդիրներ, որոնք հակասում են Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիային: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առ այն, որ Կոնգրեսի կողմից ԵԽ անդամ պետություններում արձանագրված տեղական ժողովրդավարության վերաբերյալ փաստերը եւ հանգամանքները պետք է ուշադրության լուրջ առարկա դառնան ԵԽ բոլոր մարմինների կողմից:
Արմեն Գեւորգյանը Կոնգրեսի նախագահին եւ գլխավոր քարտուղարին տեղեկություններ է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված անթույլատրելի իրավիճակի եւ Ադրբեջանի կողմից շրջափակմամբ ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ: Ըստ էության, Ադրբեջանի կողմից շրջափակումը ժողովրդավարության դեմ ադրբեջանական իշխանությունների պայքարի միակ դրսեւորումը չէ:
Արմեն Գեւորգյանը կարեւորել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները Կոնգրեսի ուշադրության կենտրոնում պահելը, հատկապես, որ ամեն ինչից զատ՝ վերջերս ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նկատվում են նաեւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության կարգավիճակի փոփոխության միտումներ:
Կողմերը երկուստեք պայմանավորվածություն են ձեռք բերել՝ շարունակելու ինտենսիվ համագործակցությունը ԵԽԽՎ եւ Կոնգրեսի միջեւ:
12:25 09/11/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱզատ աշխարհն այժմ կանգնած է ժողովրդավարության պահպանման եւ զարգացման ճակատագրական ընտրությունների առջեւ. Արմեն Գեւորգյան
15:02 18/10/2022  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը«Մեղադրանքը քննում ենք այնպես, ինչպես Արմեն Գևորգյանին է հարմար». Դատարանը թույլատրեց Արմեն Գևորգյանին մեկնել ՀՀ-ից
14:48 11/10/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդյոք կա՞ ըմբռնում, որ Ադրբեջանի նախագահի՝ «Վերականգնելու ենք Ղարաբաղը և Զանգեզուրը» կարգախոսը աղետի հստակ բաղադրատոմս է. Արմեն Գևորգյանը 5 հարց է հնչեցրել ԵԽԽՎ-ում
15:02 11/07/2022  |  ԼՐԱՀՈՍԳործ ենք ունենալու կիբեռահաբեկչության, կիբեռզենքի եւ կիբեռպատերազմի հետ. Արմեն Գեւորգյան

Азербайджанские власти пытаются изменить статус Нахиджеванской Автономной Республики – Армен Геворкян в ПАСЕ 01/25/2023   14:37  |  Лента новостей
24 января основной докладчик ПАСЕ по вопросам местных и региональных властей Армен Геворкян встретился с председателем Конгресса местных и региональных властей ПАСЕ Линдертом Вербиком и генеральным секретарем Матье Мори.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в ходе встречи особое внимание уделено обсуждению местных и региональных вопросов и проблем на предстоящем четвертом саммите СЕ. Собеседники также констатировали, что в ряде стран-членов СЕ фиксируются недопустимые проблемы, связанные с местной демократией, которые противоречат Европейской хартии местного самоуправления. Достигнута договоренность о том, что касающиеся местной демократии факты и обстоятельства, отмеченные Конгрессом в государствах-членах СЕ, должны привлечь серьезное внимание всех органов СЕ.
А.Геворкян проинформировал председателя и генсека Конгресса о создавшейся вокруг Нагорного Карабаха недопустимой ситуации и гуманитарном кризисе вследствие блокады со стороны Азербайджана. По сути, блокада – не единственное проявление борьбы азербайджанских властей с демократией.
Основной докладчик подчеркнул важность сохранения в центре внимания Конгресса событий вокруг Нагорного Карабаха, тем более что, помимо всего прочего, азербайджанские власти в последнее время проявляют тенденции к изменению статуса Нахиджеванской Автономной Республики.
Стороны обоюдно договорились о продолжении интенсивного сотрудничества между ПАСЕ и Конгрессом.
16:25 21/12/2022  |  Международные новостиГлава Нахиджеванской aвтономной республики подал в отставку: эксперт назвала вероятную причину
14:08 09/12/2022  |  Международные новостиНахиджеван постепенно лишают атрибутов автономной республики
18:04 23/06/2022  |  Лента новостейДепутат парламента Армении обратила внимание ПАСЕ на последствия агрессии Азербайджана против Арцаха