Եթե փորձեի դա անել, Հայաստանում քաղաքացիական պատերազմ կսկսվեր. Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ 90-ականների հաղթանակը չամրագրելու մասին 06/10/2021   14:18  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
Ես հաղթանակն ամրագրված փոխանցել եմ հաջորդ իշխանություններին։ Մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու հնարավոր չեղավ 90-ականների հաղթանակն ամրագրել։
«Պարզ բան էր՝ Վազգեն Սարգսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը տրամադրված էին այնպես, որ ոչ մի դեպքում ինձ չպետք է թույլ տան այդ ծրագիրն իրականացնել։ Չեմ չափազանցնում, եթե փորձեի դա անել, Հայաստանում սկսվելու էր քաղաքացիական պատերազմ և դրանից խուսափելու համար հրաժարական տվեցի»,-նշեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Հարցին՝ եթե ներքին խոչընդոտը չլիներ, Ադրբեջանը պատրա՞ստ էր ստորագրել, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նկատեց՝ այդ ժամանակ Ադրբեջանը շատ ավելի պատրաստ էր, քան դրանից հետո այս 23 տարիների ընթացքում։

Левона Тер-Петросян спросили, почему не удалось закрепить победу в войне в 90-ые годы 06/10/2021   14:38  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Я передал победу в закрепленном виде  последующим властям, заявил в ходе пресс-конференции первый президент Армении Левон Тер-Петросян в ответ на вопрос, почему не удалось закрепить победу в войне в 90-ые годы.
“Вазген Саргсян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян были настроены так, что ни в коем случае они не должны позволить мне осуществить эту программу. Я не преувеличиваю. Если бы я попытался сделать это, то в Армении началась бы гражданская война. Во избежание этого я подал в отставку”, - заявил Левон Тер-Петросян.
На вопрос, готов ли был Азербайджан подписать при отсутствии препятствий внутри страны, Левон Тер-Петросян отметил, что “готовности было куда больше, чем за все эти 23 года”.