Ոչնչի առաջ չեն կանգնելու. Չհավատա՛ք ո՛չ Փաշինյանի, ո՛չ Քոչարյանի խոսքին. Լևոն Տեր-Պետրոսյան 06/07/2021   17:35  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
Հայաստանում պայթունավտանգ իրավիճակ է և իմ կանխազգացմամբ այս ընտրությունները լինելու են Հայաստանի պատմության ամենախայտառակ, ամենավտանգավոր ընտրությունները։ ՀԱԿ-ի նախընտրական ծրագրի ներկայացման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
«Կա երկու բևեռ, որոնք հավակնում են ամեն գնով հասնել իշխանության։ Ամեն գնով բառը հենց այնպես չեմ օգտագործում։ Պատրաստ են ամեն ինչի։ Երկու կողմն էլ տիրապետում է հսկայական ֆինանսական, վարչական, քրեական ռեսուրսների։ Երկու կողմն էլ դիմելու են ցանկացած քայլի իրենց նպատակին հասնելու համար։ Ստեղծվում է մի վիճակ, որ դաժան պարտությունից հետո, երբ սովորական նորմալ ազգերը սթափության պահ են ապրում՝ հասկանալով պահի լրջությունը, հակառակը այդ պահն օգտագործում են երկրի վիճակն ավելի խորը փոս նետելու համար։ Ոչնչի առաջ չեն կանգնելու, որևէ մեկի խոսքին չհավատաք ո՛չ Փաշինյանի, ո՛չ Քոչարյանի։ Մենք արդեն տեսել ենք նրանց ազնիվ խոսքն ինչ է արժեցել մեր ժողովրդի համար։ Եթե որևէ մեկը հավատում է նրանց որևէ խոսքի, ես կարող եմ կասկածել այդ մարդու մակարդակի կամ խելքի վրա»,-ասաց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
Առաջին նախագահը նշեց, որ կար հրաշալի միջոց այս իրավիճակից դուրս գալու։ Հանգիստ կարելի էր իշխանափոխություն կատարել և ձևավորել նորմալ ճգնաժամային կառավարություն։
«Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը ընդունեին դաշինքով հանդես գալու իմ առաջարկը, միանգամից լուծվում էր ամեն ինչ։ Փաշինյան երևույթը կվերանար Հայաստանից, նախկին նախագահները հանգիստ ետ կքաշվեին, կձևավորվեր հրաշալի կառավարություն։
Մեր ժողովուրդը հոգնել է քաղաքականությունից, քաղաքական դեմքեր չի ուզում, պրոֆեսիոնալներ պետք է լինեին, որոնք 1-2 տարում կարող էին երկրի վիճակը շտկել»,-նշեց Լևոն Տեր-Պետրոսյանը։
10:30 24/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն, իրոք, պարտության միակ պատասխանատուն չէ․ Լևոն Տեր- Պետրոսյան
16:19 21/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը կանխազգալով Նիկոլ Փաշինյանի վարչախմբի անխուսափելի տապալումը, փորձում է հնարավոր շատ բան կորզել Հայաստանից. Լևոն Տեր-Պետրոսյան

Они ни перед чем не остановятся, не верьте ни Пашиняну, ни Кочаряну - Левон Тер-Петросян 06/07/2021   18:12  |  Досрочные парламентские выборы-2021
В Армении взрывоопасная ситуация, заявил первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
“По моим прогнозам, эти выборы будут самыми постыдными и опасными в истории Армении”, - заявил Левон Тер-Петросян на презентации предвыборной программы АНК в понедельник, 7 июня.
“Есть два полюса, которые любой ценой добиваются власти. Я не просто так употребил слово “любой ценой”. Они готовы на все. Обе стороны владеют громадными финансовыми, административными и криминальными ресурсами. Обе стороны пойдут на любые шаги, чтобы достичь своей цели. Создается ситуация, при которой после тяжелого поражения  обычные нормальные нации переживают момент отрезвления, понимая всю серьезность момента, а у нас, напротив, используют данный момент, чтобы ввергнуть страну в более глубокую яму. Они ни перед чем не остановятся. Не верьте ничьим словам, ни Пашиняну, ни Кочаряну. Мы уже убедились в том, чего стоило их честное слово для народа. Если кто-нибудь верит их словам, я могу усомниться в уровне развития и интеллекте этого человека”, - сказал Левон Тер-Петросян.
Первый президент отметил, что представился замечательный выход из сложившейся ситуации; можно было спокойно произвести смену власти и сформировать нормальное антикризисное правительство.
“Если Роберт Кочарян и Серж Саргсян приняли бы мое предложение выступить единым блоком, то сразу все решилось бы. Явление Пашиняна исчезло бы из Армении. Бывшие президенты спокойно бы отошли в сторонку,  сформировалось бы замечательное правительство. Наш народ устал от политики. Ему не нужны политические деятели, должны быть профессионалы, которые смогут исправить ситуацию в стране в течение одного или двух лет”, - сказал первый президент.