Նախագահին քրեակատարողական վարչության պետը զեկուցել է ոլորտում 2017թ. իրականացված աշխատանքների և 2018թ. նախանշված ծրագրերի մասին 03/29/2018   18:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ այսօր աշխատանքային հանդիպման ժամանակ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության պետ Ռաֆայել Հովհաննիսյանը զեկուցել է քրեակատարողական ծառայության ոլորտում 2017 թվականին իրականացված աշխատանքների մասին՝ անդրադառնալով օրենսդրական բարեփոխումների, դատապարտյալների զբաղվածության ապահովման, ՔԿՀ-ներում տրամադրվող առաջնային բուժօգնության որակի բարձրացման, էներգախնայողության ծրագրերի ներդրման, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման անհրաժեշտությամբ պայմանավորված բոլոր ՔԿՀ-ներում իրականացվող համալիր ստուգումների և ուսումնասիրությունների կատարման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
ՔԿՎ պետը զեկուցել է, որ կառավարության համապատասխան որոշման մեջ կատարված լրացումով սահմանվել են սննդի ընդունումից հրաժարված (հացադուլավորների) կալանավորված անձանց և դատապարտյալներին պահելու պայմանների առանձնահատկությունները: Մեկ այլ որոշման մեջ կատարված փոփոխությամբ հստակեցվել են քրեակատարողական հիմնարկներում պահվող անձանց սննդի բազմազանության ապահովումը, անհրաժեշտ կալորիականության պահպանումը, ինչպես նաև սննդանյութերի և էներգիայի նկատմամբ օրգանիզմի բավարար ֆիզիոլոգիական պահանջի նորմերը:
Հանրապետության Նախագահին Ռաֆայել Հովհաննիսյանը զեկուցել է նաև 2017 թվականի ընթացքում Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Եվրամիության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Առողջապահության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ամրապնդումը Հայաստանի բանտերում» ծրագրի արդյունքները, ըստ որոնց՝ 11 քրեակատարողական հիմնարկներում առաջնային բժշկական օգնության տրամադրման համար ձեռք են բերվել և ՔԿՀ-ի բուժմասերին տրամադրվել շուրջ 90 միավոր անհրաժեշտ բժշկական սարքավորումներ և պարագաներ, իսկ քրեակատարողական ծառայության 800 բժշկական և ոչ բժշկական ծառայողներ վերապատրաստվել են «Բժշկական էթիկա և մարդու իրավունքներ» ծրագրի շրջանակում:
Քրեակատարողական վարչության պետի զեկույցը վերաբերել է նաև ՀՀ քրեակատարողական հիմնարկներում բժշկական ծառայությունների արդիականացման» հայեցակարգից բխող իրավական ակտերի նախագծերին, որոնց արդյունքում կհաստատվի ՔԿՀ-ների համար գնվող դեղերի և բժշկական նշանակության պարագաների պետական պատվերի ձևավորման կարգը, կստեղծվի Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ, կիրականացվեն մի շարք այլ միջոցառումներ ևս:
Օրենսդրական բարեփոխումների համատեքստում ՔԿՎ պետը ներկայացրել է նաև 2018 թվականի նոյեմբերի 1-ից կառավարության որոշմամբ ուժի մեջ մտնող՝ տեսազանգից օգտվելու հնարավորությունը այն օտարերկրյա կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալների համար, որոնց մերձավոր ազգականները չեն կարող տեսակցել նրանց, ինչպես նաև այն կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալների համար, որոնց մերձավոր ազգականները չեն կարող օգտվել կարճատև տեսակցությունից:
Ներկայացվել է, որ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող էներգախնայողության ծրագրի շրջանակում քրեակատարողական բոլոր հիմնարկներն ապահովվել են անհրաժեշտ կենցաղային պայմաններով՝ ջեռուցում, տաք ջրի ապահովում: Իրականացվել է նաև հիմնարկների պատերի և ծածկի ջերմամեկուսացում, կառուցվել ու վերազինվել են գազատարները և կաթսայատները, ներքին և արտաքին ջերմային ցանցերը, արտաքին լուսատուները փոխարինվել են էներգաարդյունավետ լուսադիոդային լուսատուներով, ներդրվել են արևային էներգիայի և տաք ջրի ստացման համակարգեր:
ՔԿՎ պետը զեկուցել է նաև 2018 թվականին նախատեսած միջոցառումների մասին, որոնց թվում են «Աբովյան» ՔԿՀ-ում կարի արտադրության հիմնումը, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի ներկայիս վիճակի բարելավումը, քրեակատարողական հաստատությունների օպտիմալացումը և արդիականացման ծրագիր մշակելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները,  անազատության մեջ պահվող անձանց պիլոտային եղանակով սննդի ապահովման ծառայության պատվիրակված իրականացումը, միջպետական համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև քրեակատարողական ծառայության աշխատակիցների վերապատրաստումը:
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև դեռևս առկա խնդիրներին: Նախագահի կողմից տրվել են մի շարք հանձնարարականներ, այդ թվում՝ հետևողականորեն շարունակել սկսված բարեփոխումները և առավել մեծ ուշադրություն հատկացնել դատապարտյալների, կալանավորված անձանց բուժծառայության, սննդի մատակարարման, անվտանգության ապահովման հարցերին, ինչպես նաև աշխատանքներ տանել կոռուպցիոն ռիսկերի վերացման մեխանիզմների կատարելագործման ուղղությամբ:
16:38 15/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին մշակույթի նախարարը զեկուցել է 2017թ. նախարարության իրականացրած աշխատանքների և 2018թ. առաջնահերթ ծրագրերի մասին
11:03 02/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրենը զեկուցել է կենտրոնի կողմից 2017թ. իրականացված աշխատանքները և 2018թ. ծրագրերը
16:25 28/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության Նախագահին ԿԳ նախարարը զեկուցել է ոլորտում իրականացված աշխատանքների, դեռևս առկա խնդիրների և 2018 թվականի ծրագրերի մասին
15:30 21/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը զեկուցել է հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու նախարարության 2018թ. ծրագրերը

Начальник уголовно-исполнительного управления отчитался перед президентом о проделанной работе и планах на текущий год 03/29/2018   18:41  |  Лента новостей
В ходе рабочей встречи с президентом РА начальник уголовно-исполнительного управления министерства юстиции Рафаел Ованнисян доложил о работе, выполненной в сфере уголовно-исполнительной службы в 2017 году, коснувшись законодательных реформ, обеспечения занятости осужденных, повышения качества оказываемой в уголовно-исполнительных учреждениях первичной медицинской помощи, внедрения программ энергосбережения, обусловленных необходимостью снижения коррупционных рисков комплексных проверок во всех уголовно-исполнительных учреждениях и шагах, предпринятых в направлении проведения исследований. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Начальник уголовно-исполнительного управления доложил, что дополнением в соответствующее постановление правительства определены особенности условий содержания арестованных лиц и осужденных, которые отказываются от приёма пищи (объявили голодовку). Изменениями, внесёнными в другое решение, уточнено обеспечение разнообразия питания лиц, содержащихся в уголовно-исполнительных учреждениях, соблюдение необходимой калорийности, а также нормы достаточных физиологических требований организма в отношении питательности и энергии.
Рафаел Ованнисян доложил президенту также результаты реализованной в течение 2017 года Советом Европы при финансировании Евросоюза программы «Укрепление здравоохранения и защиты прав человека в тюрьмах Армении», согласно которым в 11 уголовно-исполнительных учреждениях для оказания первичной медицинской помощи приобретено и предоставлено медчастям уголовно-исполнительных учреждений 90 единиц необходимых медицинских приборов и принадлежностей, а 800 медицинских и не медицинских служащих уголовно-исполнительной службы прошли переподготовку в рамках программы «Медицинская этика и права человека».
Доклад начальника уголовно-исполнительного управления касался также проектов правовых актов, вытекающих из Концепции модернизации медицинских услуг в уголовно-исполнительных учреждениях РА, в результате которых будет уточнён порядок формирования государственного заказа на закупку лекарств и принадлежностей медицинского значения для уголовно-исполнительных учреждений.
В контексте законодательных реформ начальник уголовно-исполнительного управления представил также вступающую в силу по постановлению правительства с 1 ноября 2018 года возможность пользоваться видеосвязью для тех зарубежных заключённых или осужденных, чьи близкие родственники не могут посещать их, а также для тех заключённых или осужденных, чьи близкие родственники не могут пользоваться краткосрочными свиданиями.
Представлено, что в рамках осуществляемой в уголовно-исполнительных учреждениях министерства юстиции программы энергосбережения все уголовно-исполнительные учреждения обеспечены необходимыми бытовыми условиями – отопление, обеспечение горячей водой. Осуществлена также теплоизоляция стен и перекрытий учреждений, построены и переоснащены газопроводы и котельные, внутренние и внешние тепловые сети, во внешних осветительных приборах используются энергосберегающие светодиодные лампы, внедрены системы солнечной энергии и получения горячей воды.
Начальник уголовно-исполнительного управления доложил также о намеченных на 2018 год мероприятиях, в числе которых основание швейного производства в уголовно-исполнительном учреждении «Абовян», улучшение нынешнего состояния уголовно-исполнительного учреждения «Нубарашен», оптимизация уголовно-исполнительных учреждений и работы в направлении разработки программ модернизации. В качестве пилотной программы намечается осуществлять заказ услуги по обеспечению питания лиц, содержащихся под стражей. Доложено также о планах по развитию межгосударственного сотрудничества и переподготовке сотрудников уголовно-исполнительной службы.
В ходе рабочей встречи с президентом речь шла также о ещё существующих проблемах. Президентом дан ряд поручений, в том числе, последовательно продолжать начатые реформы и уделить особенно большое внимание медицинскому обслуживанию осужденных и арестованных лиц, обеспечению питания, вопросам обеспечения безопасности, а также вести работу в направлении совершенствования механизмов ликвидации коррупционных рисков.