Նախագահին Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրենը զեկուցել է կենտրոնի կողմից 2017թ. իրականացված աշխատանքները և 2018թ. ծրագրերը 03/02/2018   11:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ ՀՀ կառավարության Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ալեքսանդր Խաչատուրյանը զեկուցել է կենտրոնի կողմից 2017թ. իրականացված աշխատանքների, 2018թ. գործունեության հիմնական ուղղությունների և ծրագրերի վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Ալեքսանդր Խաչատուրյանը մասնավորապես ներկայացրել է կենտրոնի գործունեության գերակա ոլորտներում՝ հանրային կառավարման, կրթության, հարկային և մաքսային վարչարարության, իրավական, տուրիզմի, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում բարեփոխումների ուղղությամբ պետական գերատեսչությունների, շահագրգիռ այլ կառույցների, կազմակերպությունների և անհատների հետ ձևավորված համագործակցության արդյունքում իրականացված ծրագրերը, զեկուցել նաև անցյալ տարի փետրվարի 22-ին Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն Հանրապետության Նախագահի այցի ժամանակ հնչեցրած դիտարկումների և մոտեցումների ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Կենտրոնի գործադիր տնօրենը Նախագահ Սարգսյանին ներկայացրել է յուրաքանչյուր գերակա ոլորտում իրականացվող առավել ուշագրավ ծրագրերը, ինչպես նաև մինչև 2030թ. Հայաստանի զարգացման ռազմավարության մշակման աշխատանքների ու առաջիկայում այդ փաստաթղթի հանրային քննարկումների կազմակերպման վերաբերյալ մանրամասները, որտեղ ՌՆԿ-ն այդ գործընթացը խթանելու նպատակով ստանձնել է աջակցի դեր:
Ալեքսանդր Խաչատուրյանը ներկայացրել է, որ հանրային կառավարման ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում «Արար» հիմնադրամի հետ իրականացվել է գյուղատնտեսության, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունների գործառութային վերլուծություն: Ներկայումս երկու նախարարությունների համար նախագծվում է հետագա գործողությունների ճանապարհային քարտեզ` հիմք ընդունելով «Քաղաքացիական ծառայության մասին» նոր օրենքի դրույթները և նախարարությունների ճյուղային ռազմավարությունների հստակեցումները:
Գործադիր տնօրենը ներկայացրել է ԵՄ կողմից ֆինանսավորվող և կենտրոնի նախաձեռնությամբ ու անմիջական հսկողությամբ իրականացվող մեկ այլ՝ «YES Armenia» երիտասարդ փորձագետների ծրագիրը, որը ներգրավել է 21 հայ երիտասարդների Հայաստանից և սփյուռքից՝ 12 ամիս նախարարություններում և պետական այլ գերատեսչություններում կառավարության առաջնահերթություններից բխող ծրագրերի վրա աշխատելու համար: Ծրագրի առաքելություններից մեկը պետական համակարգում աշխատանքն առավել գրավիչ և արդիական դարձնելն է՝ ներգրավելով պատրաստված և առաջադեմ մասնագետների:
Կենտրոնի կատարած աշխատանքների շարքում Ալեքսանդր Խաչատուրյանը զեկուցել է նաև «Թվային Հայաստան» հիմնադրամի հետ համատեղ նախաձեռնված «Հայաստանի թվային փոխակերպման օրակարգ 2018-2030թթ.» շրջանակային փաստաթղթի մշակման աշխատանքների մասին, որտեղ կենտրոնը հանդես է եկել որպես գործընթացը համակարգող: Փաստաթուղթը ներկայումս գտնվում է քննարկումների փուլում:
Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնը, ըստ Ալեքսանդր Խաչատուրյանի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ֆինանսավորմամբ և միջազգային փորձագիտական խմբի ներգրավմամբ, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությանն աջակցում է «Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի մշակման աշխատանքներում։ Հիշյալ օրինագիծը միտված է կարգավորելու Հայաստանում պետություն-մասնավոր գործարքների նախագծման, իրականացման և մշտադիտարկման հետ կապված հարաբերությունները:
Աշխատանքային հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակների իրականացման, հարկային և մաքսային վարչարարության բարելավման, զբոսաշրջության ոլորտում պետական քաղաքականության վերաբերյալ գործընկեր կառույցների հետ համագործակցությամբ իրականացված և նախատեսվող աշխատանքներին:
Հանրապետության Նախագահի կողմից տրվել են մի շարք հանձնարարականներ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ընթացիկ գործունեության և առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի իրագործման հետ կապված:
16:25 28/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության Նախագահին ԿԳ նախարարը զեկուցել է ոլորտում իրականացված աշխատանքների, դեռևս առկա խնդիրների և 2018 թվականի ծրագրերի մասին
15:30 21/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը զեկուցել է հանձնարարականների կատարման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներն ու նախարարության 2018թ. ծրագրերը

Александр Хачатрян отчитался президенту Армении о проделанной Центром стратегических инициатив в прошлом году работе 03/02/2018   12:42  |  Лента новостей
В ходе рабочей встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном исполнительный директор Центра стратегических инициатив правительства РА Александр Хачатрян доложил о выполненных центром в 2017 году работах, основных направлениях деятельности и планах на будущее.
Как сообщает пресс-служба главы государства, Александр Хачатрян, в частности, представил реализованные в результате сотрудничества с государственными ведомствами, другими заинтересованными структурами, организациями и частными лицами программы, которые направлены на реформы в приоритетных сферах деятельности фонда: общественного управления, образования, налогового и таможенного администрирования, правовой, туризма, сельского хозяйства, информационной и высоких технологий. Он также доложил о работе, выполненной в направлении замечаний и подходов, прозвучавших во время визита президента в Центр стратегических инициатив 22 февраля прошлого года.
Исполнительный директор Центра представил президенту Саргсяну наиболее интересные программы, реализуемые в каждой приоритетной сфере, а также подробности относительно работы по разработке стратегии развития Армении до 2030 года и организации предстоящих общественных обсуждений этого документа, отметив, что с целью стимулирования этого процесса ЦСИ принял на себя роль помощника.
Александр Хачартян представил, что в рамках реформ сферы общественного управления вместе с фондом «Арар» выполнен анализ деятельности министерств сельского хозяйства, а также экономического развития и инвестиций. В настоящее время для министерств проектируются дорожные карты дальнейших действий, учитывая положения нового Закона «О гражданской службе» и уточнение отраслевых стратегий министерств.
Исполнительный директор представил ещё одну программу, которая осуществляется по инициативе и непосредственном контроле Центра при финансировании со стороны ЕС, - программу молодых экспертов “YES Armenia”. В рамках программы 21 молодой армянин из Армении и Диаспоры в течение 12 месяцев работают в министерствах и других государственных ведомствах над программами, вытекающими из приоритетов правительства. Одной из миссий программы является сделать работу в государственной системе более привлекательной и современной, при участии подготовленных и передовых специалистов.
В ряду выполненных Центром работ Александр Хачатрян доложил также о предпринятой совместно с фондом «Цифровая Армения» работе по разработке рамочного документа «Повестка цифрового преобразования Армении 2018-2030гг.» Документ в настоящее время находится на этапе обсуждений.
Центр стратегических инициатив, по словам Александра Хачатряна, при финансировании Европейского банка реконструкции и развития и с привлечением международной экспертной группы, помогает министерству экономического развития и инициатив в работах по разработке проекта Закона РА «О государственно-частном партнёрстве». Упомянутый законопроект нацелен на упорядочение в Армении отношений, связанных с проектированием, реализацией и мониторингом частно-государственных сделок.
В ходе рабочей встречи речь шла также о реализованных и намечаемых работах в сотрудничестве с партнёрскими структурами относительно реализации в Армении целей устойчивого развития ООН, реформирования налогового и таможенного администрирования, государственной политики в сфере туризма.
Президентом дан ряд поручений относительно текущей деятельности Центра стратегических инициатив и реализации намеченных на будущее программ.