Հայաստանում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչները ևս կդիտարկեն առաջիկա ընտրությունները 01/22/2013   14:06  |  Ընտրական իրավունք
Առաջիկա օրերին Հայաստան կժամանեն Հանրապետության Նախագահի փետրվարի 18-ի ընտրություններին ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելության կազմում ընդգրկված ևս 30-35 դիտորդներ: Այս մասին այսօր ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտնել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելության պատվիրակության ղեկավար Ալեքսանդր Ստոյանգոլոն:
Ինչպես «Pastinfo.am»-ին հայտնեցին ԿԸՀ մամուլի ծառայությունից, Ալեքսանդր Ստոյանգոլոն նշել է, որ իրենց նախնական դիտարկումների համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսդրությունն ապահովում է բոլոր հիմքերը` ժողովրդավարության միջազգային սկզբունքներին և նորմերին համապատասխան ընտրություններ կազմակերպելու և անցկացնելու համար:
ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն էլ, կարևորելով ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի կողմից պարբերաբար իրականացվող դիտորդական առաքելությունների դերը, տեղեկացրել է ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելության պատվիրակությանը հանձնաժողովի կողմից իրականացվող` ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Ի դեպ` Հանրապետության նախագահի փետրվարի 18-ին կայանալիք ընտրություններին դիտորդական առաքելություն կիրականացնեն նաև ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպանությունների ներկայացուցիչները, ովքեր այդ նպատակով այսօր հավատարմագրվել են ԿԸՀ-ում:
Այսպիսով` այս պահին, բացի դիվանագետներից, հավատարմագրված են 10 տեղական և 5 միջազգային կազմակերպություններ:

В Армению прибудут еще 35 наблюдателей МПА СНГ 01/22/2013 14:43 | Избирательное право
В ближайшие дни в связи с намеченными на 18 февраля выборами президента в Армению прибудут еще 30-35 наблюдателей в составе наблюдательской миссии Межпарламентской Ассамблеи СНГ. Об этом сегодня в ходе встречи с председателем ЦИК Тиграном Мукучяном заявил руководитель делегации наблюдательской миссии Межпарламентской Ассамблеи СНГ Александр Стоянголо.
Как сообщили в пресс-службе ЦИК, Александр Стоянголо отметил, что, согласно их предварительным наблюдениям, избирательное законодательство Республики Армения подготавливает все основы для организации и проведения выборов в соответствии с нормами и принципами международной демократии.
Председатель ЦИК Тигран Мукучян, отметил важную роль наблюдательских миссий, периодически осуществляемых Межпарламентской Ассамблеи СНГ. Он проинформировал делегацию наблюдательской миссии о реализуемых ЦИК подготовительных работах.
Кстати, наблюдательскую миссию будут осуществлять и представители посольств, аккредитованных в Армении, которые с этой целью зарегистрировались в ЦИК.
Так, на данный момент помимо дипломатов в ЦИК аккредитованы 10 местных и 5 международных организаций.