Արեգակի ակտիվության պատճառով Երկրի վրա կարող են ավելանալ ուժգին փոթորիկները՝ զգուշացնում են մասնագետները 05/17/2024   18:31  |  Հետաքրքիր է իմանալ
2024 թվականի մայիսին Երկրին հարվածած արևային փոթորիկը կարող է փոթորիկների ալիք առաջացնել, նախազգուշացրել են գիտնականները։ Նրանք վերլուծել են վերջին 5500 տարվա արևադարձային ցիկլոնների վիճակագրությունը և պարզել, որ որոշակի ժամանակահատվածներում դրանց հաճախականությունը մեծացել է 40%-ով։ Այդ ժամանակաշրջանները մեկ ընդհանրությւոն են ունեցել՝ Արեգակը եղել է խիստ ակտիվ:
Ֆլորիդայի պետական համալսարանի գիտնականների ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ցիկլոնների ակտիվության պոռթկումները դիտվել են 1410-820 տարի առաջ և 20-րդ դարի կեսերից մինչ օրս: Գիտնականները նաև զգալի կապ են գտել արևադարձային ցիկլոնների ակտիվության և արևի բարձր ճառագայթման միջև:
Գիտնականների կարծիքով՝ ավելի ակտիվ Արեգակն ավելի շատ էներգիա է ուղարկում Երկիր, որը տաքացնում է օվկիանոսները և «վառելիք է ապահովում» արևադարձային փոթորիկների համար: Արևը ներկայումս նոր առավելագույնի հասնելու ճանապարհին է: Մայիսին մոլորակի վրա հինգ սանդղակով G4 հզորությամբ մագնիսական փոթորիկ է գրանցվել։ Փորձագետներն այն գնահատել են որպես «ուժեղ»։
15:24 13/05/2024  |  ԼՐԱՀՈՍՍպասվում է գեոմագնիսական փոթորիկ
16:29 10/05/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրեգակի վրա ուժեղ բռնկում է եղել. առաջիկա օրերին մագնիսական փոթորիկներ են սպասվում
13:21 25/03/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրեգակնային բռնկումից հետո Երկիրը ծածկվել է հզոր մագնիսական փոթորիկով. սրանից ավելի ուժեղը գրանցվել է շուրջ 20 տարի առաջ
17:51 08/03/2024  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՎաղը՝ մարտի 9-ին սպասվում է G1 դասի մագնիսական փոթորիկ
13:36 26/02/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԵրկրի վրա հնարավոր են ուժեղ մագնիսական փոթորիկներ՝ Արեգակի ակտիվացմամբ պայմանավորված
16:33 22/02/2024  |  Հետաքրքիր է իմանալԱրեգակի վրա 2 հզոր պայթյուն է եղել 12 ժամվա ընթացքում. նման երևույթ վերջին անգամ գրանցվել է 7 տարի առաջ
14:55 15/02/2024  |  ԱռողջությունԻնչ է խորհուրդ տրվում անել մագնիսական փոթորիկների ժամանակ. մասնագետի խորհուրդը զգայուն մարդկանց

Ученые предупредили о риске волне ураганов на Земле из-за геомагнитных бурь 05/17/2024   17:00  |  Интересно знать
Солнечная буря, которая обрушилась на Землю в мае 2024 года, может вызвать волну ураганов, предупредили ученые. Они проанализировали статистику тропических циклонов за последние 5500 лет и обнаружили, что в определенные периоды их частота возрастала на 40%. У этих периодов оказалась одна общая черта – Солнце было очень активным.
Ученые из Университета штата Флорида реконструировали данные о штормах в северо-восточном регионе Мексиканского залива. Затем они сравнили эти данные с колебаниями уровней общей солнечной радиации. Солнечную активность отслеживали по кольцам деревьев – как известно, на ее пики и спады указывает содержание углерода-14 в древесине.
Результаты показали, что всплески активности циклонов наблюдались 1410-820 лет назад и в период с середины ХХ века по настоящее время. Ученые также выявили достоверную взаимосвязь повышенной активности тропических циклонов с более высокой солнечной радиацией.
Согласно теории ученых, более активное Солнце посылает на Землю больше энергии, которая нагревает океаны и обеспечивает топливо для тропических штормов. В настоящее время светило находится на пути к новому максимуму. В мае на планете зарегистрировали магнитную бурю мощностью G4 по пятибалльной шкале. Эксперты оценили ее как «сильную».
Новый прогноз появился в тот момент, когда в Америке уже стартовал сезон ураганов. Он обещает стать рекордным – метеорологи ожидают не менее 20 штормов. Ученые отметили, что, помимо солнечной радиации, их усилению также способствуют Эль-Ниньо, потепление поверхности моря в Мексиканском заливе и положительные фазы Атлантической мультидекадной осцилляции – колебания температур поверхности океана в Северной Атлантике, передает МИР 24 со ссылкой на Science Direct.
Ранее ученые назвали тревожные «звоночки» климатических изменений. Потепление приводит к росту уровня моря, смене растительности, увеличению количества стихийных бедствий, напоминает МИР 24.
15:11 10/05/2024  |  Интересно знатьЗемлю впервые за 20 лет может накрыть магнитная буря высшего уровня
09:30 06/05/2024  |  Информационная платформаЗемля погрузится в солнечную плазму двое суток: планету накроют мощные магнитные бури
11:18 25/03/2024  |  Чрезвычайное просшествиеТакого не было почти 20 лет: Землю накрыла мощная магнитная буря после вспышки на Солнце