Բաքվում գերության մեջ պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական գործիչներին ԿԽՄԿ-ն փոխանցել է հարազատների ուղարկած ծանրոցները 12/26/2023   11:13  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները Բաքվում գերության մեջ պահվող Արցախի նախկին ղեկավարներին են հանձնել հարազատների ուղարկած ծանրոցները։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները՝ նշելով, թե Ադրբեջանի «Խոշտանգումների դեմ կոմիտեի» ներկայացուցիչներն այցելել են Բաքվի կողմից առևանգված Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանին, նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանին, ՊԲ հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանին և ՊԲ նախկին հրամանատար Լևոն Մնացականյանին։
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ այցի նպատակն է եղել ստուգել կալանավորման պայմանները և կալանավորների հետ վարվելու կանոնները։
«Փաստինֆո»-ն փորձում է մեկնաբանություն ստանալ ԿԽՄԿ Հայաստանյան ներկայացուցչությունից, որը ստանալուն պես կհրապարակվի առաջիկայում։

МККК передал посылки от родных удерживаемым в Баку военным и политическим деятелям Арцаха 12/26/2023   11:39  |  Актуальная тема
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) навестили удерживаемых в плену в Азербайджане бывших руководителей Республики Арцах и передали им посылки, отправленные их родными. Об этом пишут азербайджанские СМИ, отмечая, что представители местного "Комитета против пыток" посетили бывшего президента Арцаха Араика Арутюняна, экс-госминистра Рубена Варданяна, бывшего командующего Армией обороны Левона Мнацаканяна и бывшего заместителя командующего АО Давида Манукяна.
Сообщается, что цель визита – проверить условия содержания и обращения с арестованными.
"ФактИнфо" обратилось за комментарием в представительство МККК в Армении, который агентство опубликует сразу же после получения.