ԿԽՄԿ ներկայացուցիչները տեսակցել են Ադրբեջանում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական գործիչներին 11/22/2023   13:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում կալանքի տակ պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ներկայացուցիչներին։ Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցչության ղեկավար Դրագանա Կոիչը նշել է, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են Ադրբեջանի կողմից կալանավորված Արցախի նախկին ղեկավարներին։ Նա նշել է, որ այս այցելությունների ընթացքում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աշխատակիցները հետաքրքրվել են կալանավորների պահման պայմաններից և նրանց նկատմամբ վերաբերմունքից։ «ԿԽՄԿ-ն նաև ստուգում է, թե արդյոք պայմաններ ստեղծվե՞լ են, որպեսզի վերջիններս կարողանան կապ հաստատել իրենց ընտանիքների հետ։ Երբ մենք, որպես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե, այցելում ենք նրանց, այս գործունեության արդյունքում բոլոր տեղեկությունները, հարցերը փոխանցվում և քննարկվում են միայն երկկողմանի գաղտնի ձևով՝ համապատասխան կառույցների հետ։
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն այս հարցերը պարբերաբար քննարկում է երկու կողմերի հետ՝ և՛ ադրբեջանական, և՛ հայկական։ Տեղի այցելություններն իրականացվել են հոկտեմբերի վերջին-նոյեմբերի սկզբին»,-ասել է նա։
Նշենք, որ ԿԽՄԿ Հայաստանյան ներկայացուցչությունը հայտնել էր, որ հոկտեմբերի 20-ին տեսակցել են նրանց։ Փաստացի այժմ պարզ չէ՝ արդյո՞ք նոր տեսակցության մասին է խոսքը, թե ոչ։ «Փաստինֆո»-ն փորձում է մեկնաբանություն ստանալ ԿԽՄԿ Հայաստանյան ներկայացուցչությունից։
16:48 08/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՍեպտեմբերի 19-ի իրադարձությունների ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 16 անձանց վերաբերյալ տեղեկություն է փոխանցվել նրանց ընտանիքներին՝ ՄԻԵԴ միջոցով
08:32 31/10/2023  |  ՄամուլՊատանդ են վերցրել և շանտաժի ենթարկել․ «Հրապարակ»
17:51 18/10/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՌ. Վարդանյանին ձերբակալելու Ադրբեջանին ուղղված Նիկոլ Փաշինյանի խնդրանքի, ՀՀ շահերին դատավաճանելու մասին Կարապետյանի հայտարարության առնչությամբ վարույթ չի նախաձեռնվել. Ինչ է պարզաբանում դատախազությունը

МККК навестил представителей военно-политического руководства Арцаха, удерживаемых в Азербайджане 11/22/2023   13:59  |  Лента новостей
Сотрудники Международного Комитета Красного Креста(МККК) навестили представителей военно-политического руководства Республики Арцах, удерживаемых под стражей в Азербайджане.
Как передают азербайджанские СМИ, глава представительства Международного Комитета Красного Креста (МККК) в Азербайджане Драгана Коич отметила, что сотрудники МККК регулярно посещают бывших руководителей Арцаха, арестованных Азербайджаном.
Она отметила, что во время этих визитов сотрудники МККК интересовались условиями их содержания и обращением с ними.
"МККК также проверяет, есть ли у этих людей условия для связи со своими семьями, создает эти условия. Когда мы как Международный комитет Красного Креста навещаем этих лиц, в результате этой деятельности вся информация, вопросы передаются и обсуждаются только в двусторонней конфиденциальной форме с соответствующими структурами. Международный Комитет Красного Креста регулярно обсуждает эти вопросы с обеими сторонами - как азербайджанской, так и армянской. Посещение мест содержания было осуществлено в конце октября - начале ноября", - сказала она.
Отметим, что представительство МККК в Армении сообщило, что 20 октября их навестили. Фактически на данным момент не ясно,  речь идет о новом посещении или нет. "ФактИнфо" пытается получить комментарий в представительстве МККК в Армении.