Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի բոլոր գերիներին. զեկույց 11/23/2023   18:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող բոլոր քաղբանտարկյալները, ռազմագերիները և պատանդները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն միջազգային իրավունքի համաձայն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծում է Ճշմարտության և արդարադատության կենտրոնի «Ադրբեջանը պետք է ազատ արձակի բոլոր քաղբանտարկյալներին, պատանդներին և գերիներին» զեկույցը:
Զեկույցը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի վրա հարձակմամբ հայերի էթնիկ զտում է իրականացրել՝ իրենց պապենական հողից: Շուրջ 10 օրվա ընթացքում ավելի քան 100 հազար հայ բռնի տեղահանվել է Լեռնային Ղարաբաղից ու ապաստան գտել Հայաստանում:
2020  և 2023 թվականների՝ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմների ընթացքում Ադրբեջանի իշխանությունները գերեվարել են շուրջ 200 հայ քաղաքացիական և զինվորական անձանց։
«Տասնյակ մարդիկ ապօրինաբար շարունակում են մնալ ադրբեջանական բանտերում, ոմանք սպասում են դատավարությունների, իսկ մյուսները ապօրինաբար դատապարտվել են երկարաժամկետ ազատազրկման»,-նշված է զեկույցում:
Զեկույցը հիշեցրել է, որ ըստ Ադրբեջանի գլխավոր դատախազի՝ Լեռնային Ղարաբաղի 300 նախկին ղեկավարներ «հետախուզման մեջ են»՝ պատերազմների ընթացքում  կատարված ենթադրյալ պատերազմական հանցագործությունների համար։ Այդ ղեկավարներից 8-ը կալանավորվել են, տեսախցիկների առաջ նվաստացվել և տեղափոխվել Բաքվի բանտեր:
Անդրադառնալով պատանդներին՝ հիշեցրել են, որ 2020 թվականից ի վեր նաև անհայտ թվով հայ խաղաղ բնակիչներ են գերեվարվել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում, նաև Հայաստանի սահմաններում։
Ինչ վերաբերում է ռազմագերիներին, ապա ըստ զեկույցի՝ 36 հայ ռազմագերի շարունակում է մնալ ադրբեջանական բանտերում: Այնինչ, ըստ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության՝ բոլոր գերիները պետք է ազատ արձակվեին:
Զեկույցը շեշտում է՝ այժմ, երբ երկու պատերազմներն էլ ավարտվել են, բոլոր ռազմագերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն Ժնևի կոնվենցիաների համաձայն: Ռազմագերիների մեծ մասը գերեվարվել է 2020 թվականի պաշտոնական հրադադարից մեկ ամիս անց Խծաբերդի տարածքում։
«Քաղբանտարկյալները, ռազմագերիները և պատանդները, որոնցից մի քանիսը ապօրինաբար դատապարտվել են Ադրբեջանում երկարաժամկետ ազատազրկման, պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն միջազգային իրավունքի համաձայն և առնվազն որպես վստահության ամրապնդման միջոց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցությունները կարողանան արդյունք տալ: Միջազգային հանրությունը, մասնավորապես՝ ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և ԵՄ միջնորդները, ինչպես նաև մյուսները, պարտավոր են հորդորել Ադրբեջանին՝ անվերապահորեն և անհապաղ ազատել նրանց»,-ասված է զեկույցում:
Զեկույցում անվանական ներկայացված են բոլոր գերիները՝ այդ թվում ԼՂ-ում ղեկավար պաշտոններ զբաղեցրած անձինք՝ Արայիկ Հարությունյանը, Բակո Սահակյանը, Դավիթ Բաբայանը, Արկադի Ղուկասյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Դավիթ Մանուկյանը, Լևոն Մնացականյանը, նաև գերեվարված քաղաքացիական անձինք, զինվորականներ:
16:48 08/11/2023  |  Ցեղասպանություն՝ ԱրցախումՍեպտեմբերի 19-ի իրադարձությունների ընթացքում ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 16 անձանց վերաբերյալ տեղեկություն է փոխանցվել նրանց ընտանիքներին՝ ՄԻԵԴ միջոցով

Согласно международному праву, Азербайджан должен освободить всех удерживаемых лиц - доклад 11/24/2023   09:11  |  Лента новостей
Все политзаключенные, военнопленные и заложники, незаконно удерживаемые в Азербайджане, должны быть немедленно освобождены в соответствии с международным правом. Об этом, как передает агентство "Арменпресс", говорится в докладе Центра правды и справедливости под заголовком “Азербайджан должен освободить всех политических заключенных, заложников и пленников”.
В докладе отмечается, что Азербайджан осуществил этническую чистку армян с их исконной земли, напав 19 сентября на Нагорный Карабах. За 10 дней более 100 тысяч армян были насильственно изгнаны из Нагорного Карабаха и нашли убежище в Армении.
В ходе войн против Нагорного Карабаха 2020 и 2023 годов власти Азербайджана захватили в плен около 200 армянских мирных жителей и военнослужащих.
“Десятки людей незаконно остаются в азербайджанских тюрьмах, некоторые ожидают суда, другие незаконно приговорены к длительным срокам заключения”, - говорится в докладе.
Отмечается, что, по данным генерального прокурора Азербайджана, 300 бывших лидеров Нагорного Карабаха находятся “в розыске” по подозрению в военных преступлениях, совершенных во время войн. Восемь из этих лидеров были арестованы, подвергнуты унижениям перед камерами и отправлены в бакинские тюрьмы.
Коснувшись заложников, авторы доклада отмечают, что с 2020 года неизвестное количество мирных армян было захвачено Азербайджаном в Нагорном Карабахе и его окрестностях, а также на границах Армении.
Что касается военнопленных, то, согласно отчету, 36 армянских военнопленных все еще находятся в азербайджанских тюрьмах. Однако согласно трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года все военнопленные должны были быть освобождены.
В докладе подчеркивается, что теперь, когда обе войны закончились, все военнопленные должны быть немедленно освобождены в соответствии с Женевскими конвенциями. Большинство военнопленных были захвачены через месяц после официального прекращения огня в 2020 году на территории Хцаберда.
“Политические заключенные, военнопленные и заложники, некоторые из которых были незаконно приговорены к длительным срокам тюремного заключения в Азербайджане, должны быть немедленно освобождены в соответствии с международным правом и, по крайней мере, в качестве меры укрепления доверия, которую могут обеспечить продолжающиеся переговоры между Арменией и Азербайджаном. Международное сообщество, в частности посредники США, России и ЕС, а также другие, обязаны призвать Азербайджан к их безоговорочному и немедленному освобождению”, - говорится в докладе.
В докладе поименно представлены все пленные, в том числе лица, занимавшие руководящие должности в Нагорном Карабахе: Араик Арутюнян, Бако Саакян, Давид Бабаян, Аркадий Гукасян, Рубен Варданян, Давид Ишханян, Давид Манукян, Левон Мнацаканян, а также пленные мирные жители и военнослужащие.