Ադրբեջանում կալանավորել են առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանին 11/20/2023   12:18  |  Ցեղասպանություն՝ Արցախում
Ադրբեջանում կալանավորել են դեռևս օգոստոս ամսին ադրբեջանցիների կողմից առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանին, որին մեղադրում են իբրև «Խոջալուի ցեղասպանությանը մասնակցելու» գործով։
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 1-ին հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանական սահմանապահները գերեվարել են Արցախի Հանրապետության քաղաքացի Ռաշիդ Բեգլարյանին։
«2023 թվականի օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 17-ի սահմաններում, ԼՂ Ասկերանի շրջանի Խնձրիստան գյուղի բնակիչ Ռաշիդ Արամայիսի Բեգլարյանը Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղից ոտքով, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև կապն ապահովող Լաչինի միջանցքի Հակարիի կամրջին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի պահանջների խախտմամբ տեղադրված հսկիչ-անձնագրային կետը շրջանցելով՝ ՀՀ գնալու ճանապարհին, Ադրբեջանի Հանրապետության անհայտ զինծառայողների կողմից ըստ ազգային պատկանելության, Ռ. Բեգլարյանի կամքին հակառակ, բռնության գործադրմամբ գաղտնի առևանգվել է, ինչին հետևել է վերջինիս անհետանալը»,- հայտնել էին Արցախի Հանրապետության դատախազությունից:
Այժմ, ինչպես պարզվեց, Ադրբեջանի ցեղասպան իշխանություններն առևանգված Ռաշիդ Բեգլարյանին մեղադրում են «Խոջալուի ցեղասպանության» մեջ, ավելին, երկրի ԱԱԾ-ն տեսանյութ է տարածել, թե իբրև Բեգլարյանն ընդունել է մեղքը;

В Баку арестовали арцахца Рашида Бегларяна, похищенного летом азербайджанцами 11/20/2023   12:41  |  Геноцид в Арцахе
В Баку арестовали арцахца Рашида Бегларяна, похищенного азербайджанцами в августе текущего года. Бегларян стал очередной жертвой террористического и геноцидального режима Баку, устраивающего постановочные суды по сфабрикованным делам. Пожилого человека обвиняют в участии якобы в т.н. "ходжалинском геноциде".
Напомним, 1 августа стало известно, что азербайджанские пограничники захватили в плен гражданина Республики Арцах Рашида Бегларяна.
Ранее Генпрокуратура Арцаха сообщила, что 1 августа 2023 года около 17:00 житель села Хндзристан Аскеранского района Республики Арцах Рашид Арамаисович Бегларян пешком направлялся из села Хин Шен Шушинского района в Армению в обход азербайджанского КПП, установленного в нарушение требований пункта 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года на мосту Хакари в Лачинском коридоре, обеспечивающем связь между НКР и Республикой Армения. По пути он против своей воли был тайно похищен неизвестными военнослужащими Азербайджанской Республики с применением насилия, после чего исчез.