ԱԱԾ-ն հարցաքննել է Գրիգորի Խաչատուրովի կալանավորումը մերժած դատավոր Տիգրան Դավթյանի աշխատակազմին 03/24/2023   15:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրավապահների թիրախում այս անգամ հայտնվել է Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը։ Դեռևս Գրիգորի Խաչատուրովի կալանքը մերժելուց հետո տեղեկություններ շրջանառվեցին այն մասին, որ գործող իշխանությունը, որը բավականին ծանր էր տարել Խաչատուրովին չկալանավորելու որոշումը, պատրաստվում է գլխավոր դատախազության միջոցով որոշակի գործընթաց իրականացնել դատավորի նկատմամբ և ինչպես հաստատվեց՝ առանց կրակ ծուխ չի լինում։ Մամուլում ավելի վաղ արդեն տեղեկություններ շրջանառվել են, որ գլխավոր դատախազությունը գրություն է ուղարկել Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ գործավարական կարգի ենթադրյալ խախտման համար Տիգրան Դավթյանի նկատմամբ վարույթ նախաձեռնելու:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանի աշխատակազմի մասնակցությամբ երեկ ԱԱԾ-ում հարցաքննություն է եղել, որը բավականին կարճ է տևել։ Տիգրան Դավթյանը դեռևս չի հարցաքննվել։
Ի դեպ, իշխանություններին ոչ այդքան հաճելի որոշումներ կայացնելուն հաջորդած՝ դատավորների նկատմամբ այդ թվում քրեական հետապնդումները, այլևս դադարել են արտառոց դեպք համարվելուց։
Հիշենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի գործը, երբ նրա նկատմամբ հետապնդումը հարուցվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը անազատության հետ չկապված խափանման միջոցով փոխարինելու և գործով ՍԴ դիմելու որոշումը կայացնելուց հետո։ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատավոր Բորիս Բախշիյանի գործը, որի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցվեց լեգենդար հրամանատար Աշոտ Մինասյանին կալանքից ազատելուց հետո՝ Նիկոլ Փաշինյանի աջակից Նվեր Մկրտչյանին կալանավորելու որոշում կայացնելու համար։
Թե Դավիթ Գրիգորյանը, թե Բորիս Բախշիյանը, իհարկե, արդարացվել են, սակայն դա ամրագրող դատական ակտերը դեռ օրինական ուժի մեջ չեն մտել ու այդ դատավորների լիազորությունները շարունակում են մնալ կասեցված։ Ավելին՝ նրանց ուղարկել են ռեզերվ։
12:02 23/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՍտորագրահավաք՝ ի աջակցություն Գրիգորի Խաչատուրովի
16:54 21/03/2023  |  ՔաղաքականԽաչատուրովին չեն ներում հաղթող հայր ունենալը, ադրբեջանցու մռութ ջարդելը. Տիգրան Աբրահամյան (տեսանյութ)
07:38 21/03/2023  |  ՄամուլԳրիգորի Խաչատուրովի պաշտպանները կասկածներ ունեն․ ինչ են ասել դատարանում․ «Ժողովուրդ»
14:45 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳրիգորի Խաչատուրովի կալանքի առեղծվածը նայելով՝ կարող ենք փաստել, որ մարդիկ տեր էին ման գալիս. Պողոսյան
13:04 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍՀողատարածքը ինչ-որ հովիվի ու մահացած մարդու միջոցով են բերել գցել Գրիգորի Խաչատուրովի գրպանը. Միհրան Պողոսյան
12:34 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս իշխանությունները գենետիկ անհանդուրժողականություն ունեն թուրք հաղթած ցանկացած անձի նկատմամբ, գործ կարելը պոզով-պոչով չի լինում. Պողոսյան
12:04 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԳրիգորի Խաչատուրովը գույքը ձեռքբերելու որևէ խոչընդոտ չուներ.պաշտպան
11:30 20/03/2023  |  ԼՐԱՀՈՍԿամ ընդհանրապես գործի մանրամասներից տեղյակ չեն, կամ միտումնավոր կեղծիքներ ու սուտ արտահայտություններ են անում՝ պախարակելու Գրիգորի Խաչատուրովի անունը.փաստաբան

СНБ допросила аппарат судьи Тиграна Давтяна, отказавшего в аресте Григория Хачатурова 03/24/2023   16:05  |  Лента новостей
В поле зрения правоохранителей на сей раз оказался судья Антикоррупционного суда Армении Тигран Давтян. После отказа в аресте бывшего командующего третьим армейским корпусом ВС РА генерала Григория Хачатурова муссировались сведения о том, что действующая власть, которая довольно тяжело перенесла это решение, собирается посредством генеральной прокуратуры инициировать определенный процесс в отношении судьи. Как подтвердилось, дыма без огня не бывает. В прессе ранее уже муссировалась информация о том, что генеральная прокуратура направила в Службу национальной безопасности обращение для инициирования производства в отношении Тиграна Давтяна за предполагаемое нарушение порядка делопроизводства.
По сведениям "Фактинфо", накануне с участием аппарата судьи Антикоррупционного суда Армении Тиграна Давтяна в СНБ состоялся допрос, который продлился недолго. Тигран Давтян пока еще не допрошен.
Кстати, последовавшие за вынесением не столь угодных  властям решений уголовные преследования, в том числе в отношении судей, перестали считаться чем-то из ряда вон выходящим.
Вспомним дело судьи общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.  Уголовное преследование в отношении него было начато после вынесения решения о замене второму президенту РА Роберту Кочаряну ареста на меру пресечения, не связанную с лишением свободы, и обращении в Конституционный суд. Вспомним дело судьи суда Сюникской области Армении Бориса Бахшияна. Уголовное дело в отношении него было инициировано после вынесения им постановления об освобождении легендарного командира Ашота Минасяна из-под стражи, за решение об аресте сторонника Никола Пашиняна Нвера Мкртчяна.
И Давид Григорян, и Борис Бахшиян были орпавданы, однако закрепляющие это судебные акты еще не вступили в силу, и полномочия упомянутых судей все еще приостановлены. Более того, их отправили в резерв.