Ադրբեջանի ագրեսիան դատապարտող հայտարարություն ընդունելու ընդդիմության առաջարկը ՔՊ-ն պատրաստվում է մերժել 12/02/2022   11:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մենք հնարավորություն ունեցանք բովանդակալից քննարկում ունենալ «Հայաստան» խմբակցության մեր գործընկերների հետ։ Բազմաթիվ կետերի շուրջ հնարավորություն կար և ստացվեց փոխհամաձայնության գալ, բայց, ցավոք, կային մի քանի կետեր, որոնք երկու կողմերի համար սկզբունքային էին, և, ըստ այդմ, արձանագրեցինք, որ հնարավորություն չկա ԱԺ հայտարարության տեսքով հանդես գալ երկու խմբակցությունների անունից: Այս մասին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստին հայտարարեց հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հայաստան» խմբակցությունների միջև ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն՝ աշխատանքային կարգով քննարկել առաջարկվող նախագիծը: Հաշվի առնելով, որ նախագիծը պետք է լիներ ԱԺ անունից, տրամաբանական էր, որ պետք է համաձայնեցված տարբերակի հասնեինք»,-ասաց Աղաջանյանը և հանձնաժողովի ՔՊ-ական անդամներին կոչ արեց ձեռնպահ քվեարկել նախագծին։
Հիշեցնենք, որ «Հայաստան» խմբակցությունը նախագիծ էր ներկայացրել «ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» թեմայով։

ГД собирается отклонить предложение оппозиции о принятии заявления, осуждающего агрессию Азербайджана 12/02/2022 11:28 | Лента новостей
У нас была возможность провести содержательную дискуссию с нашими коллегами из фракции "Армения", заявил на заседании постоянной комиссии НС РА по внешним связям заявил председатель комиссии Эдуард Агаджанян.
"Был шанс прийти к консенсусу по многим пунктам, но, к сожалению, было несколько принципиальных для обеих сторон пунктов, и мы соответственно зафиксировали отсутствие возможности выступить с заявлением от имени обеих фракций НС", - сказал он.
Между фракциями "Гражданский договор" и "Армения" была достигнута договоренность об обсуждении предложенного проекта в рабочем порядке.
"С учетом того, что проект должен был быть от имени Национального Собрания, то по логике мы должны достичь согласованного варианта", - пояснил Агаджанян и призвал членов ГД воздержаться от голосования по проекту.
Напомним, фракция "Армения" представила проект заявления в связи с заявлением парламента Азербайджана от 8 ноября 2022 года.