ՔՊ-ն պաշտոնանկ արեց Իշխան Սաղաթելյանին և Վահե Հակոբյանին 07/01/2022   12:27  |  Քաղաքական
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը պաշտոնանկ արեց ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանին և ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Հակոբյանին:
Իշխան Սաղաթելյանին և Վահե Հակոբյանին պաշտոնից հետ կանչելուն կողմ է քվեարկել 66 ՔՊ-ական պատգամավոր։
Իշխան Սաղաթելյանին պաշտոնից հեռացնելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ Իշխան Սաղաթելյանը այս տարվա հունվարի 17-ից մինչև հունիսի 29-ը ներառյալ ունեցել է թվով 198 բացակա: ԱԺ խորհուրդը ձևավորման պահից գումարել է թվով 25 նիստ, սակայն Իշխան Սաղաթելյանը ներկա է եղել միայն 7-ին:
Որոշման մեջ նաև ասվում է՝ԱԺ նախագահն ու իր տեղակալները կոչված են ապահովելու ԱԺ բնականոն գործունեությունը, համերաշխություն ապահովելու ինչպես ԱԺ-ի, այնպես էլ հանրության շրջանում: Այնինչ Իշխան Սաղաթելյանը ոչ միայն չի կատարել համերաշխության ապահովմանն ուղղված իր առաքելությունը, այլ նաև հրահրել է բախումներ, օգտագործել ատելության խոսք, վիրավորել հանրությանբ տարբեր ներկայացուցիչների, ԱԺ պատգամավորների: Մասնավորապես, հունիսի 3-ին Իշխան Սաղաթելյանի դրդմամբ երթի մասնակիցները փորձել են ճեղքել Պռոշյան-Դեմիրճյան փողոցների խաչմերուկում գտնվող ոստիկանական շղթան:
Ինչ վերաբերում է Վահե Հակոբյանին, ապա ՔՊ-ի ներկայացրած հիմնավորման մեջ ասվում է, որ Վահե Հակոբյանը ԱԺ առաջին օրացուցային կիսամյակի ընդհանուր 342 քվեարկություններից չի մասնակցել 194-ին: ԱԺ խորհրդի 25 նիստերից բացակայել է 20 անգամ:
ԱԺ-ն 8-րդ գումարման ընթացքում ընդունել է 253 օրենք, որոնցից 83-ի համար գլխադասային է եղել տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Այդ հանձնաժողովը գումարել է թվով 27 հերթական ու արտահերթ նիստեր: Հանձնաժողովի նախագահը նիստերի նախապատրաստման, կազմակերպման աշխատանքներին չի մասնակցել, չի նախագահել թվով 11 նիստ, այնուհետեւ այդ նիստերի օրակարգերը և արձանագրությունները նախագահի կողմից չեն ստորագրվել:

Правящая сила Армении отстранила Ишхана Сагателяна и Ваге Акопяна от занимаемых должностей 07/01/2022   12:50  |  Лента новостей
Правящая парламентская фракция “Гражданский договор” отстранила Ишхана Сагателяна от должности вице-спикера Национального Собрания РА и сместила Ваге Акопяна с поста председателя постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
За отстранение Сагателяна  и Акопяна от занимаемых должностей проголосовали 66 депутатов от фракции “Гражданский договор”.
В обосновании к решению говорится, что на заседаниях с 17 января по 29 июня с.г. Ишхан Сагателян отсутствовал на 198 голосованиях из 342. Совет НС с момента формирования созвал 25 заседаний, однако Ишхан Сагателян присутствовал только на 7 из них.
Ишхан Сагателян не выполнил свою миссию, направленную на обеспечение  деятельности НС в штатном режиме и солидарности как в НС, так и среди общественности. Более того, как указывается в обосновании, Сагателян спровоцировал столкновения, прибегал к риторике ненависти, оскорблял представителей разных слоев общественности и депутатов НС. В частности, отмечается, что 3 июня Сагателян подбивал участников шествия на попытки прорвать полицейский кордон на перекрестке улиц Прошяна и Демирчяна.
Что касается Ваге Акопяна, то в представленном ГД обосновании указывается, что депутат не участвовал в 194 голосованиях из 342. Акопян также пропустил 20 из 25 заседаний Совета НС и т.д..