Ցանկացած որոշում՝ հօգուտ Դավիթ Տոնոյանի, պետք է մեկնաբանվի որպես գործարքի արդյունք. Մելիքյան 10/11/2021   16:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Փաստացի հրապարակային գործարք է առաջարկվել։ Այս պահից սկսած ցանկացած որոշում կամ գործողություն հօգուտ Դավիթ Տոնոյանի՝ պետք է մեկնաբանվի որպես գործարքի արդյունք։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական խմբի տարածած հաղորդագրությանը։
Նկատենք, որ այսօր՝ հոկտեմբերի 11-ին, Դավիթ Տոնոյանի փաստաբանական թիմը հայտարարել է, որ Տոնոյանը տիրապետում է տեղեկատվության մեծ ծավալի, սակայն այն չի օգտագործում հանրային տիրույթում սեփական պաշտպանության համար: Ըստ փաստաբանների՝ Տոնոյանը ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից՝ հաշվի առնելով պետական գաղտնիքը, ՀՀ ազգային անվտանգության եւ միջպետական հարաբերությունների շահերը, սակայն միաժամանակ նշել են, որ Տոնոյանը պայքարելու է հանուն արդարության, իր անմեղության եւ բարի համբավի վերականգման համար։
Ռուբեն Մելիքյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նախ ընդգծեց, որ այս հայտարարությունը պետք է վերագրել ուղիղ ձևով Դավիթ Տոնոյանին, փաստաբանները տվյալ դեպքում հանդես են գալիս ներկայացնողի դերում և անգամ կարելի է մոռանալ փաստաբանների գործոնը, դա Դավիթ Տոնոյանի խոսքն է։ Ըստ իրավապաշտպանի՝ պետք է հասկանալ, թե ինչ ընթացք է ունենալու այս գործով վարույթը, այս պահից սկսած ցանկացած որոշում կամ գործողություն հօգուտ Դավիթ Տոնոյանի, կարող է և պետք է ընկալվի որպես գործարքի արդյունք։
Ինչ վերաբերում է տեղեկություն հրապարակելուն կամ չհրապարակելուն, ապա ըստ Մելիքյանի, եթե դա հրապարակման ենթակա է, պետք է վաղուց հրապարակեր, եթե հրապարակման ենթակա չէ, ապա երբեք իրավունք չունի հրապարակելու։
Ինչ վերաբերում է այն հանգամանքին, որ տեղեկատվության տիրապետելուն և չհայտնելուն ևս կարող է քրեաիրավական գնահատական տրվել, իրավապաշտպանը նկատեց, որ դա կարող է որոշակի քրեական դատավարության առարկա հանդիսանալ, սակայն դա երկրորդական բնույթի խնդիր է։ Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ քրեական գործը վերաբերում է ԳՇ պետի պաշտոնում Արտակ Դավթյանի պաշտոնավարման տարիներին և, չի բացառվում, որ վերջինս ևս հնարավոր է, որ տեղեկացված լիներ գործարքից, մինչդեռ՝ գործով չունի մեղադրյալի կարգավիճակ, Մելիքյանը նշեց, որ քրեական վարույթների առանձնահատկությունն այն է, որ տեղեկատվությունը պաշտպանված է լինում նախաքննական գաղտնիքի ինստիտուտով, իսկ այս դեպքում դրան գումարվում է նաև պետական գաղտնիքի ավելի խիստ ռեժիմը և այդ տեսանկյունից կարելի է ընդամենը ենթադրություններ և կռահումներ անել։
«Ողջամիտ է ենթադրելը, որ Դավիթ Տոնոյանին վերագրվող արարքների կապակցությամբ որոշակի հարցեր պետք է լինեն նաև ներկայիս ԳՇ պետի հասցեին, սակայն դա ընդամենը ենթադրություն կարող է դիտվել, որովհետև տեղեկատվությունը հանրության առջև անհրաժեշտ չափով բացահայտված չէ»,- ասաց Մելիքյանը։
Դիտարկմանը, որ պատերազմի ավարտից հետո շատերը սպասում էին, որ գեներալները կխոսեն, բացահայտումներ կլինեն պատերազմի և պարտության իրական պատճառների մասին, մինչդեռ տեսնում ենք, որ զինվորականները լռում են, Մելիքյանը նշեց, որ պարտությունն ուներ երկու թևեր՝ դիվանագիտական և ռազմական։
«Եթե դիվանագիտության մեջ կարող ենք ասել, որ ամբողջ ծավալով՝ 100 տոկոսով և ավելին ողջ պատասխանատվությունն անձամբ Նիկոլ Փաշինյանի ուսերին է, ապա ռազմական ոլորտում այդ պատասխանատվությունը և դրա հետ մեղքը ողջ ծավալով կիսում է նաև ռազմական ղեկավարությունը, հետևաբար, ակնկալել, որ իրենք ինքնախոստովանական ցուցմունքներ են տալու՝ խոսելով թե՛ իրենց հանցանքների, թե՛ Նիկոլ Փաշինյանի հանցանքների մասին այդքան էլ ողջամիտ չէ»,- եզրափակեց Մելիքյանը։
13:24 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարո Մարգարյանը նշանակվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի գլխավոր քարտուղար
13:13 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Փաշինյանն աշխատանքային այցով կմենկնի ՌԴ
11:06 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը տիրապետելով տեղեկատվության մեծ ծավալի՝ այն չի օգտագործում հանրային տիրույթում սեփական պաշտպանության համար. հայտարարություն

Любое решение в пользу Давида Тонояна следует трактовать как результат сделки - Меликян 10/11/2021   17:00  |  Лента новостей
Фактически публично была предложена сделка: начиная с этого момента, любое решение или действие в пользу Давида Тонояна следует трактовать как результат сделки. Об этом заявил в беседе с “ФактИнфо” правозащитник Рубен Меликян, комментируя распространенное в понедельник заявление команды адвокатов бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна.
Сегодня, 11 октября, команда адвокатов заявила, что Давид Тоноян владеет  огромным объемом информации, не использует ее для собственной защиты в публичном пространстве. По словам адвокатов, Тоноян воздерживался от комментариев с учетом государственной тайны, интересов национальной безопасности и международных отношений.  При этом они указали, что Тоноян будет бороться во имя справедливости, доказательства своей невиновности и за восстановление своей доброй репутации.
Рубен Меликян в беседе с “ФактИнфо” в первую очередь подчеркнул, что это заявление следует напрямую приписать Давиду Тонояну. В данном случае адвокаты, по его словам, выступают в роли коммуникатор, даже можно забыть фактор адвокатов, это слова Давида Тонояна. По мнению правозащитника, надо понять,  как будет идти производство по данному делу; с этого момента любое решение или действие в пользу Давида Тонояна следует трактовать как результат сделки.
Что касается разглашения или неразглашения информации,  Меликян отметил, что если она подлежит огласке, то обнародовать ее следовало давно. Если не подлежит разглашению, то, как указал юрист, он не имеет права когда-либо публиковать ее.
Комментируя тот факт, что уголовное дело касается случая, имевшего место в годы пребывания Артака Давтяна в должности начальника Генштаба, и не исключено, что последний мог быть в курсе сделки, между тем он не имеет статуса обвиняемого по делу, Меликян отметил, что особенность уголовного производства заключается в том, что информация защищена институтом тайны предварительного следствия, а в данном случае к этому прибавляется и строгий режим государственной тайны, и с этой точки зрения можно всего лишь строить предположения и догадки.
“Будет разумно предположить, что в связи с приписываемыми Давиду Тонояну деяниями определенные вопросы должны возникнуть и к нынешнему главе Генштаба. Однако это можно рассматривать только как предположение, поскольку информация в достаточной степени не была раскрыта перед общественностью”, - сказал Меликян.
В ответ на замечание о том, что после войны многие ждали, что генералы заговорят,  и прояснятся настоящие причины войны и поражения,  между тем, как можно заметить, военные молчат, Меликян отметил, что “у поражения были два крыла: дипломатическое и военное.
“Если на дипломатическом фронте мы можем сказать, что вся ответственность, в полном объеме,  все 100% и даже больше, лежит лично на Николе Пашиняне, то в военной сфере ответственность и вместе с ней вину в полной мере разделяет и военное руководство, следовательно, ожидать от них признательных показаний как о своих преступлениях, так и преступлениях Никола Пашиняна не столь разумно”, - резюмировал Меликян.