Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց. Ռոբերտ Քոչարյանի կորոնավիրուսի թեստ է հանձնել 04/13/2021   13:46  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, հետաձգվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Նշենք, որ սա առաջին դատական նիստն է այն բանից հետո, երբ դատարանը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով դադարեցրել է քրեական հետապնդումը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովի, ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ արդարացման հիմքով և կարճել քրեական գործի վարույթը՝ սահմանադրական կարգի տապալման մասով։ Այժմ դատավարությունը շարունակվում է միայն Ռոբերտ Քոչարյանի և Արմեն Գևորգյանի մասով, քանի որ նրանց մեղսագրվում է նաև կաշառքի դրվագ։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այսօր նշանակված դատական նիստին չէր ներկայացել Ռոբերտ Քոչարյանը, որի բացակայության վերաբերյալ փաստաբան Հայկ Ալումյանը հայտնեց, որ բժշկական ցուցումով Ռ.Քոչարյանը կորոնավիրուսի թեստ է հանձնել, քանի որ ունեցել է որոշակի ախտանիշներ։ Բացի դա՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մերձավոր շրջապատում կորոնավիրուսի հաստատման դեպք է եղել, իսկ ավելի մանրամասն տեղեկություններ ներկայացնելու համար պաշտպանը նշեց, որ կարող է հայտնել դռնփակ դատական նիստին։
«Այս պահին պարոն Քոչարյանը կոնտակտավոր է, նա գտնում է, որ քանի դեռ թեստի բացասական արդյունք չի եղել, չպետք է վտանգի ենթարկի որևէ մեկին, այդ թվում՝ այստեղ»,- նշեց նա՝ դատարանին տրամադրելով նաև բժշկական փաստաթուղթ, համաձայն որի՝ բժշկական ցուցում է եղել կորոնավիրուսի թեստ հանձնելու համար։
Ալումյանը նշեց, որ եթե դատարանը, այնուամենայնիվ գտնի, որ Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայությունն այսօրվա դատական նիստին պարտադիր է, ապա պատրաստ է միջնորդել դատական նիստը 30 րոպեով ընդմիջելու համար և Ռոբերտ Քոչարյանը կգա դատական նիստին, եթե դատարանը վերցնի պատասխանատվությունն իր վրա։ Փաստաբանը հայտնեց, որ կորոնավիրուսի թեստի պատասխանը կլինի այսօր։
Դատական նիստին չի ներկայացել նաև փաստաբան Արամ Վարդևանյանը՝ կորոնավիրուսի հետևանքով մեկուսացած լինելու պատճառով։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է մայիսի 4-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Роберт Кочарян сдал тест на коронавирус: заседание суда перенесли на май 04/13/2021   14:54  |  Суд по делу второго президента РА
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян отложил сегодняшние слушания по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна.
Отметим, что это первое судебное заседание после того, как суд прекратил уголовное преследование второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна, экс-начальника Генштаба ВС РА Юрия Хачатурова и бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна по статье 300.1 на основании оправдания и прекратил производство по уголовному делу о свержении конституционного строя. Теперь же судебное разбирательство продолжается только по части, касающейся Роберта Кочаряна и Армена Геворкяна, так как им инкриминируют и эпизод взяточничества.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, Роберт Кочарян не явился на сегодняшнее заседание суда. Его адвокат Айк Алумян сообщил, что  по предписанию врача Кочарян сдал тест на коронавирус ввиду наблюдавшихся у него некоторых симптомов. Помимо этого, в ближайшем окружении Роберта Кочаряна подтвердился случай заражения коронавирусом. Адвокат выразил готовность предоставить более подробную информацию за закрытыми дверями.
“Господин Кочарян считает, что пока тест не выдал отрицательный ответ, он не должен подвергать опасности кого-либо,  в том числе присутствующих здесь”, - отметил адвокат, предоставив суду и медицинский документ.
По словам Алумяна, если суд все-таки сочтет, что присутствие Роберта Кочаряна на судебном заседании обязательно, то он готов ходатайствовать прервать слушания на 30 минут для явки экс-президента в суд, если суд возьмет на себя ответственность. Адвокат сообщил, что результат теста на коронавирус станет известен уже сегодня.
На судебном заседании не присутствовал и адвокат Арам Вардеванян. Он самоизолировался из-за подозрения на коронавирус. Следующее заседание суда состоится 4 мая в 13:00.