Հենց հիմա դադարեցրեք քրեական հետապնդումը ՔՕ 300.1֊րդ հոդվածով. Ալումյանը՝ դատավորին 04/02/2021 17:21 | 2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
Իմ պաշտպանյալն այս պահին Ձեր կողմից ապօրինի հետապնդման է ենթարկվում մի հոդվածով, որը գոյություն չունի։ Այս մասին Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով դատական նիստի վերսկսումից հետո հայտարարեց Հայկ Ալումյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ այսօրվա դատական նիստում մեղադրող դատախազները հայտարարեցին, որ միջնորդություն ունեն՝ գործով վարույթը կասեցնելու մասին, քանի որ գլխավոր դատախազը այս գործով դիմել է ՍԴ։
Դատարանը, առանց քննարկման առարկա դարձնելու ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ՀՀ ՍԴ-ի կողմից հակասահմանադրական ճանաչելու հիմքով նշված հոդվածի մասով Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գեւորգյանի, Սեյրան Օհանյանի եւ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ հետապնդումը դադարեցնելու ու քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին, ընդմիջում հայտարարեց դատախազների միջնորդությունը պատճենահանելու վերաբերյալ։
Ընդմիջման ընթացքում Յուրի Խաչատուրովը, նրա պաշտպան Միհրան Պողոսյանը, Սեյրան Օհանյանը և նրա պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը հեռացան դատական նիստերի դահլիճից, ուստի՝ դատական նիստի վերսկսումից հետո այն կրկին ընդմիջվեց։
Մեկ֊երկու ժամ ընդմիջումից հետո նիստը կրկին վերսկսվեց։ Մեղադրող Գևորգ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ վարույթը շարունակվում է, քանի դեռ դրա վերաբերյալ որոշում չի կայացրել։
Ակնհայտ է, որ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հարցը պետք է քննարկել դատական նիստով, բայց ամբաստանյալների և նրանց պաշտպանների բացակայության պատճառով դատական նիստը չի կարող շարունակվել, մինչդեռ պաշտպանական կողմը գտնում է, որ դատական նիստը պետք է շարունակվի։
Փաստաբան Հայկ Ալումյանն էլ հետաքրքրվեց, թե ամբաստանյալները որ հոդվածով են մեղադրվում, ինչում են մեղադրվում և ինչից է պաշտպանները պաշտպանում նրանց, եթե ՔՕ 300.1֊րդ հոդվածը հակասահմանադրական է ճանաչվել, գոյություն չունի։
«Այս ինչի՞ եք վերածել օրենսդրությունը, ինչ եք վերածել դատարանը»,֊նշեց նա՝ ընդգծելով, որ հենց այս պահին իր պաշտպանյալի նկատմամբ հետապնդում է իրականացվում մի հոդվածով, որը գոյություն չունի։
«Հենց հիմա քրեական հետապնդումը դադարեցրեք՝ ՔՕ 300.1֊րդ հոդվածով»,֊հայտարարեց Ալումյանը։
Պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանն էլ պահանջեց, որ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ արդարացման հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցվի՝ ՀՀ քրեականօրենսգրքի 300.1֊րդ հոդվածով։
«Մի չարաշահեք Ձեր լիազորությունները, մի կատարեք օրինախախտում»,֊հայտարարեց Ալեքսանյանը՝ ավելացնելով, որ դատարանը պարտավոր էր դադարեցնել հետապնդումը դեռևս նախորդ դատական նիստին։
Ավելին՝ պաշտպան Արամ Վարդևանյանն էլ հայտարարեց, որ դատարանը պարտավոր էր դադարեցնել հետապնդումը՝ առանց պաշտպանության կողմի միջնորդության։
Վարդևանյանի խոսքով՝ դատախազները չեն ցանկանում ասել, որ սխալվել են, երեք տարի շարունակ ապօրինի հետապնդում են իրականացրել։

Адвокат Кочаряна - судье: прямо сейчас прекратите уголовное преследование по статье 300.1 УК 04/02/2021   18:09  |  Суд по делу второго президента РА
Мой подзащитный в данный момент подвергается Вами незаконному преследованию по статье, которой нет, заявил в ходе сегодняшнего заседания суда Айк Алумян, адвокат второго президента Армении.
Как уже ранее сообщило “ФактИнфо”, на сегодняшнем заседании прокуроры заявили, что  у  них есть ходатайство о приостановлении производства по делу ввиду обращения генпрокурора в Конституционный суд.
Суд без рассмотрения ходатайства о прекращении уголовного преследования Роберта Кочаряна, Армена Геворкяна, Сейрана Оганяна и Юрия Хачатурова на основании признания Конституционным судом РА статьи 300.1 Уголовного кодекса РА антиконституционной, объявил перерыв для того, чтобы скопировать ходатайство прокуроров.
В ходе перерыва Юрий Хачатуров и Сейран Оганян и их адвокаты Мигран Погосян и Карен Межлумян покинули зал заседания суда, поэтому после возобновления слушаний судебное заседание было вновь прервано.
После перерыва слушания возобновились. Поддерживающий в суде обвинение прокурор Геворк Багдасарян заявил, что производство продолжается до тех пор, пока  не вынесено решения относительно этого.
Адвокат Айк Алумян поинтересовался, по какой статье подсудимые обвиняются, что им инкриминируют и от чего их адвокаты защищают, если статью 300.1 признали антиконституционной, если ее нет.
“Во что вы превратили законодательство и суд?!” - отметил он, подчеркнув, что в данный момент в отношении его подзащитного осуществляется преследование по статье, которой нет.
“Прямо сейчас прекратите уголовное преследование по статье 300.1 УК”, - заявил Алумян.
Со своей стороны адвокат Эрик Алексанян также потребовал прекращения уголовного преследования  в отношени Армена Геворкяна по статье 300.1 УК на основании оправдания.
“Не злоупотребляйте своими полномочиями, не совершайте правонарушения”, - сказал Алексанян, добавив, что суд был обязан прекратить преследование еще на предыдущем судебном заседании.
Более того, добавил адвокат Арам Вардеванян, суд был обязан прекратить преследование без ходатайства защиты.
По словам Вардеваняна, прокуроры не хотят признавать, что ошибались, что на протяжении трех лет осуществляли незаконное преследование.