Հայաստանում սոցիալական ճգնաժամ չկա. Փաշինյան 09/10/2020   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
2020 թվականի օգոստոս ամսին 2019 թվականի նույն ամսի համեմատությամբ ՀԴՄ շրջանառությունը նվազել է ընդամենը 2.5 տոկոսով։ Այսինքն առևտուրը նվազել է 2.5 տոկոս։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այս թիվն ինքնին պետք է վկայի այն մասին, որ կասկած չկա՝ սոցիալական խնդիրներ կան, բայց սոցիալական խնդիրներ եղել են նաև 2019 թվականին, բայց մենք սոցիալական կոլապս և սոցիալական ճգնաժամ միանշանակ չունենք։ Իհարկե կարող է փաստարկ հնչել, որ տեսեք այս առևտրի շրջանառությունը 2.5 տոկոսով նվազել է օգոստոսի, բայց այստեղ են մարդիկ, ովքեր նախորդ տարի Հայաստանում չէին, արտագնա աշխատանքի էին մեկնել և հիմա նրանք այստեղ են, ենթադրվում է՝ ինչ-որ առևտուր են անում, բայց այնուամենայնիվ նվազում ունենք առևտրի։ Բայց մյուս կողմից այստեղ չեն զբոսաշրջիկները, որոնք ակնհայտորեն և տրամաբանորեն շատ ավելի են ծախսում ՀՀ-ում գտնվելիս, քան տեղացիները։ Բացի այս չեն աշխատում կինոթատրոնները, թատրոնները, թանգարանները, Երևանի հյուրանոցներն ընդհանրապես դատարկ են։ Այս թվերը ցույց են տալիս, որ Հայաստանում սոցիալական ճգնաժամ տեղի չի ունեցել, չկա սոցիալական ճգնաժամ։ Իհարկե այն, որ սոցիալական վիճակի և տնտեսական վիճակի վատթարացում կա, դա ակնհայտ է և մենք աճը կորցրել ենք»,-ասաց վարչապետը։
11:11 10/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս բարելավումը խախտելու մեր ամենամեծ ռիսկը դպրոցների բացումն է. Փաշինյան

В Армении нет социального кризиса - Пашинян 09/10/2020   13:36  |  Экономика
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства заявил, что в стране нет социального коллапса или кризиса.
Пашинян отметил, что одним из таких показателей можно считать количество пробитых чеков ККА, отражающее объем торговли. По имеющимся у него данным, их в августе текущего года, по сравнению с показателями 2019 года, стало меньше всего на 2.5%.
“Эта цифра сама по себе должна свидетельствовать о том, что, несомненно, есть социальные проблемы, которые были в 2019 году, коллапса и кризиса однозначно нет", - сказал Пашинян.
По его словам, необходимо учитывать, что несмотря на то, что в стране остались люди, которые обычно отправлялись за рубеж на заработки, но не прибыли туристы, которые традиционно тратят больше, чем местные жители. Он также отметил, что не работают кинотеатры, театры, музеи, гостиницы Еревана пусты.
“Эти цифры указывают на то, что социального кризиса в Армении нет. То, что в стране ухудшилась социально-экономическая ситуация, это очевидно; мы потеряли рост”, - сказал премьер.