Գ. Կուտոյանի խնդրանքով կինը կրակված պարկուճները և հայտնաբերված գնդակները հավաքել և դրել է հյուրասենյակի սեղանին. ՔԿ 01/18/2020   15:52  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում շարունակվում են ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական և այլ դատավարական, օպերատիվ- հետախուզական միջոցառումներ՝ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Նախնական տվյալներով՝ 2020 թվականի հունվարի 17-ին, ժամը՝ 14:30-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Պարույր Սևակի փողոցի բնակարաններից մեկում հրազենով ինքնասպանություն է գործել Գեորգի Կուտոյանը:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանի հանձնարարությամբ դեպքի վայր են մեկնել ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը, ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Վ. Մեսրոպյանը: ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ստեղծվել է քննչական խումբ:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Մշակվել է քննչական և դատավարական գործողությունների պլան: Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում հյուրասնեյակում գտնվող բազմոցի /որի վրա հայտնաբերվել է Գ. Կուտոյանի դիակը/ դիմաց առկա փոքր սեղանի վրա հայտնաբերվել է 35 հատ կրակված պարկուճ և 6 հատ գնդակ, հյուրասենյակի հատակին հայտնաբերվել է 7 հատ պարկուճ, 1 հատ գնդակ, իսկ հյուրասենյակի հարևանությամբ գտնվող խոհանոցի հատակին հայտնաբերվել է ևս 3 գնդակ:
Հյուրասենյակում՝ Գ. Կուտոյանի աջ ոտքի ուղղությամբ՝ հատակին, հայտնաբերվել է Glock տեսակի ատրճանակ առանց փամփուշտի:
Հյուրասենյակում գտնվող բազմոցի /որի վրա հայտնաբերվել է դիակը/ դիմային պատին, որը հանդիսանում է հյուրասենյակի և խոհանոցի բաժանարար պատը, հայտնաբերվել են 41 վնասվածքներ, այդ թվում՝ միջանցիկ:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2019 թվականի դեկտեմբերի 9-ին, Գ. Կուտոյանը ՀՀ վերադառնալուց հետո, ժամանակավորապես բնակվել է հայրական տանը, սակայն ժամանակ առ ժամանակ այցելել է Պարույր Սևակի փողոցում գտնվող իրեն պատկանող բնակարան:
Միաժամանակ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի վերջերին Գ. Կուտոյանը միայնակ այցելել է նշված բնակարան, որտեղ, ալկոհոլ օգտագործելուց հետո, օրինական կարգով իրեն պատկանող Glock 34 տեսակի ատրճանակից 35 անկանոն կրակոց է արձակել հյուրասենյակի և խոհանոցի բաժանարար պատին:
Հետագայում, Գ. Կուտոյանի խնդրանքով, վերջինիս կինը կրակված պարկուճները և հայտնաբերված գնդակները հավաքել և դրել է հյուրասենյակի՝ բազմոցի դիմաց գտնվող սեղանին:
Քննությամբ տվյալներ են ստացվել նաև այն մասին, որ Գ. Կուտոյանը 2020 թվականի հունվարի 16-ին՝ ժամը 15:20-ի սահմաններում, հայրական տան մոտակայքից՝ Երևան քաղաքի Արշակունյաց պողոտայից վարձակալած տաքսիով ուղևորվել է Պարույր Սևակի իրեն պատկանող բնակարան՝ նախապես ընտանիքի անդամներին տեղեկացնելով հիշյալ բնակարանում երկու- երեք օր հանգստանալու իր մտադրության մասին:
2020 թվականի հունվարի 17-ին Գ.Կուտոյանի հարազատները, չկարողանալով հեռախոսակապ հաստատել վերջինիս հետ, գնացել են նշված բնակարան, որտեղ Գ. Կուտոյանի կինը հյուրասենյակում՝ բազմոցի վրա, հայտնաբերել է նրա դին:
Կատարվել են բազմաթիվ հարցաքննություններ, այդ թվում՝ պարզվել և հարցաքննվել է տաքսու վարորդը, քննության համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դատաբժշկական, գենետիկական, հետքաբանական, ձգաբանական, կենսաբանական փորձաքննություններ:
15:19 18/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ գլխավոր դատախազը ցավակցական խոսք է հղել ՀՀ ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ
12:46 18/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ես որպես Գեւորգ Կոստանյան, պահանջատեր եմ լինելու այս գործի ամբողջական եւ սպառիչ բացահայտմանը». «Հրապարակ»
10:14 18/01/2020  |  ՄամուլՀերթական նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյայի մահը՝ նոր Հայաստանում. «168 ժամ»
18:54 17/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ինքնասպանության հատկանիշներով
18:51 17/01/2020  |  ՄեկնաբանությունՄարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ցավակցություն է հայտնել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ

СК Армении обнародовал новые подробности по делу о смерти экс-главы СНБ Георгия Кутояна 01/18/2020   16:58  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении продолжают предприниматься неотложные следственные и иные процессуальные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств смерти бывшего директора службы национальной безопасности(СНБ) Армении Георгия Кутояна. Об этом сообщает пресс-служба СК.
По предварительным данным, 17 января 2020 года в 14:30 в центр оперативного управления  управления Полиции РА по Еревану поступило сообщение о том, что  в одной из квартир на улице Паруйра Севака из огнестрельного оружия самоубийство совершил Георгий Кутоян.
По поручению председателя Следственного комитета Армении Гайка Григоряна на место происшествия отправились заместитель главы СК РА, начальник Главного управления по расследованию особо важных дел Артур Меликян, заместитель начальника Главного управления по расследованию особо важных дел В. Месропян. В Главном управлении по расследованию особо важных дел сформирована следственная группа.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 110(“доведение до самоубийства”) УК РА. Проработан план следственных и процессуальных действий. Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого на столике напротив расположенного в гостиной дивана, где было обнаружено тело Г. Кутояна, найдено 35 стреляных гильз и 6 пуль. На полу в гостиной обнаружено 7 гильз, одна пуля, а  на полу  на располoженной по соседству с гостиной кухне – еще 3 пули.
В гостиной в направлении правой ноги Г. Кутояна, на полу, обнаружен пистолет марки Glock без патрона.
На разделяющей гостиную и кухню стене, расположенной перед диваном в гостиной, на котором было обнаружено тело, обнаружено 41 повреждение, в том числе сквозные отверстия.
Согласно добытым следствием данным, Г.Кутоян 9 декабря 2019 года, после возвращения в Армению, временно проживал в отчем доме, однако время от времени бывал в принадлежащей ему квартире, расположенной на улице Паруйра Севака.
В то же время получены данные о том, что в конце декабря 2019 года Г. Кутоян один побывал в указанной квартире, где после употребления алкоголя из принадлежащего ему на законных основаниях пистолета марки Glock 34 произвел 35 беспорядочных выстрелов в стену, разделяющую гостиную и кухню.
Впоследствии, по просьбе  Г. Кутояна, его супруга собрала стреляные гильзы и обнаруженные пули и положила их на стол перед диваном в гостиной.
Следствием получены данные о том, что 16 января 2020 года около 15:20 Г. с территории, прилегающей к отцовскому дому, с ереванского проспекта Аршакуняц, на заказанном такси отправился в принадлежащую ему квартиру на улице Паруйра Севака, заранее проинформировав членов семьи о своем намерении отдохнуть там два-три дня.
17-го января 2020 года родственники Г.Кутояна, не сумев связаться с ним по телефону, отправились в эту квартиру, где его жена обнаружила его тело на диване.
"Проведено множество допросов, в том числе был установлен и допрошен водитель такси. Для установления ряда существенных обстоятельств назначены судебно-медицинская, генетическая, трасологическая, баллистическая, биологическая экспертизы. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.