Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ինքնասպանության հատկանիշներով 01/17/2020   18:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Այս մասին քիչ առաջ հայտնեց ՔԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մելիքյանը։
«Ունենք հետևյալ դեպքը. Հայտնաբերվել է Գեորգի Կուտոյանի դին։ Այս պահին եղած տվյալներով հարուցում ենք 110-րդ հոդվածով, բայց բազմաթիվ վարկածներ են առաջ քաշվելու։Մահվան դեպքերով որպես կանոն բազմաթիվ վարկածներ ենք առաջ քաշում։ Կարող է լինի սպանություն, կարող է լինի սպանություն՝ քողարկված ինքնասպանությունով, բազմաթիվ վարկածներ։ Հետագայում արդեն համալիր փորձաքննություններով և մի շարք քննչական գործողություններով, որոնք պլանավորվում են, դրանց արդյունքով պարզ կլինի ընդհանուր պատկերը»,-նշեց Արթուր Մելիքյանը։
Ըստ նրա՝ վնասվածքը եղել է քունքային հատվածում։ Մարմնական վնասվածքների քանակի ու բնույթի մասին ավելի ստույգ տեղեկություն կլինի դատաբժշկական փորձաքննությունից հետո։
Անդրադառնալով մամուլում տարածված տեղեկությանն այն մասին, որ դեպքի վայրում եղել է նաև կոնյակի դատարկ շիշ՝ Արթուր Մելիքյանն ասաց. «Փորձաքննությամբ կպարզենք արյան մեջ սպիրտի պարունակություն կա, թե ոչ»։
Արթուր Մելիքյանը նաև հայտնեց, որ այս պահին դեպքի վայրում զննություններ են կատարվում, տեսանկարահանող սարքերի ձայնագրությունները, տեսաձայնագրությունները խմբի քննիչների կողմից առգրավման պրոցեսում են, կատարվում են նաև հարցաքննություններ։
Հարցին՝ ովքեր են հարցաքննվում և արդյոք պաշտոնատար անձինք են, ՔԿ նախագահի տեղակալն ասաց. «Այս պահին ոչ»։
Հարցին՝ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը եկա՞վ դեպքի վայր, ՔԿ նախագահի տեղակալը բացասական պատասխան տվեց. «Հրայր Թովմասյանն անձամբ ինձ է խնդրել, որ բարձրանա դեպքի վայր, ես թույլ չեմ տվել։ Շատ հուզված էր համենայն դեպս»,-նշեց Արթուր Մելիքյանը։
Նշենք, որ ՔԿ նախագահի տեղակալի խոսքով դեպքի վայրում հայտնաբերվել է նաև GLOCK տեսակի ատրճանակ, որն օրինական պարգևատրման ճանապարհով էր Գեորգի Կուտոյանին էր տվել Վրաստանի անվտանգության ծառայության ղեկավարը։
Նա նաեւ հաստատեց, որ դեպքի վայրում՝ մի քանի տասնյակ փամփուշտներ են հայտնաբերվել։
18:51 17/01/2020  |  ՄեկնաբանությունՄարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ցավակցություն է հայտնել ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ
18:32 17/01/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի դիակի մոտ հայտնաբերվել է ավստրիական արտադրության GLOCK տեսակի ատրճանակ. հրազենային վնասվածքն էլ եղել է ծնոտի մասում. shamshyan.com
16:52 17/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳեորգի Կուտոյանի դին հայտնաբերել է կինը. Մելիքյան
16:03 17/01/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՆա ԱԱԾ տնօրեն էր, որի պաշտոնավարման օրոք տեղի ունեցավ այս իշխանափոխությունը. քաղտեխնոլոգ

Несколько десятков гильз и пуль обнаружено на месте смерти экс-главы СНБ Армении Георгия Кутояна 01/17/2020   20:33  |  Криминальная хроника
По факту смерти бывшего директора Службы национальной безопасности Армении Георгия Кутояна возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 110("Доведение до самоубийства") УК Армении. Об этом  сообщил заместитель начальника Следственного комитета Армении Артур Меликян.
“Обнаружено тело Георгия Кутояна. В настоящий момент по имеющимся данным возбуждено уголовное депо по статье 110, однако будут выдвинуты многочисленные версии. По факту смерти, как правило, прорабатываются множество версий. Это может быть убийство или убийство, замаскированное под самоубийство, множество версий. В дальнейшем уже по результатам комплексных экспертиз и целого ряда следственных действий, которыe планируется провести, прояснится общая картина”, - отметил Артур Меликян.
По его словам, огнестрельное ранение обнаружено в области виска. Более подробная информация о телесных повреждениях и их характере появится после судебно-медицинской экспертизы. Коснувшись муссируемых в прессе сведений о том, что на месте происшествия обнаружена пустая бутылка коньяка, Артур Меликян заявил, что экспертиза установит наличие или отсутствие алкоголя в крови.
Артур Меликян также сообщил, что в данный момент на месте происшествия проводится осмотр, следователи изымают записи с камер видеонаблюдения, проводятся допросы.
По словам замглавы СК Армении, на месте происшествия обнаружен пистолет марки GLOCK, который Георгий Кутоян получил в качестве награды от руководителя Службы безопасности Грузии.
Он также сообщил, что на месте происшествия обнаружены более трех или четырех десятков пуль и гильз, а также повреждения на стенах.