Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումները ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել 06/21/2019   16:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանը վարույթ է ընդունել է Ռոբերտ Քոչարյանի ներկայացրած դիմումները։ Այդ մասին նշվում է ՍԴ տարածած հաղորդագրության մեջ։
2019 թվականի հունիսի 21-ին՝ ժամը 10.00-ին, տեղի է ունեցել Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգային նիստ, որում քննվել և նշված գործերով կայացվել են հետևյալ աշխատակարգային որոշումները.
1. «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 135-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և 35-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործն ընդունել քննության և գործի դատաքննությունը նշանակել 2019թ. օգոստոսի 29-ին, ժամը 10.00-ին:
2. «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումների հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործերն ընդունել քննության, միավորել և միավորված գործի դատաքննությունը նշանակել 2019թ. օգոստոսի 29-ին, ժամը 10.00-ին:
3. «Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300-րդ հոդվածի (նախկին խմբագրությամբ)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործի քննությունը մերժել:
4. «Յուրի Խաչատուրովի դիմումի հիման վրա՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածի և 300-րդ հոդվածի (նախկին խմբագրությամբ)՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ» գործի քննությունը մերժել:
15:59 20/06/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըԿասեցված գործի վարույթը վերսկսվում է միայն ՍԴ-ի որոշում կայացնելուց հետո. պնդում է Սեյրան Օհանյանի փաստաբանը
15:21 20/06/2019  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունըՄիջադեպ՝ Քոչարյանի գործով դատական նիստին․ նիստն ընդմիջվեց (տեսանյութ)

Конституционный суд Армении принял к производству два заявления Роберта Кочаряна 06/21/2019   17:24  |  Лента новостей
Конституционный суд Армении принял к производству еще два заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом говорится в сообщении, распространенном КС.
21 июня 2019 года в 10:00 состоялось рабочее заседание Конституционного суда, на котором по итогам обсуждения по указанным делам были приняты следующие процедурные решения:
1. Принять к рассмотрению дело на основании заявления Роберта Кочаряна касательно разрешения вопроса о соответствии части 2 статьи 135 и статьи 35 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения Конституции и назначить судебное разбирательство по делу  на 10:00 29 августа 2019 года.
2. Принять к рассмотрению дела на основании заявления Роберта Кочаряна касательно разрешения вопроса о соответствии статьи 300.1 Уголовного кодекса Республики Армения Конституции, объединить их и назначить судебное разбирательство по объединенному делу на 10:00 29 августа 2019 года.
3.Отклонить рассмотрение дела на основании заявления Роберта Кочаряна касательно разрешения вопроса о соответствии статьи 300 Уголовного кодекса Республики Армения(в прежней редакции) Конституции.
4. Отклонить рассмотрение дела на основании заявления Юрия Хачатурова касательно разрешения вопроса о соответствии статьи 300.1 и  статьи 300 Уголовного кодекса Республики Армения(в прежней редакции) Конституции.