Մեկնարկեց Քոչարյանի գործով դատական նիստը․ պաշտպանական կողմը նոր միջնորդություն է ներկայացրել 06/20/2019   14:42  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
‹‹Փաստինֆո››-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում քիչ առաջ մեկնարկեց Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով բողոքների քննության շարունակությունը։
Նիստին ներկա են մեղադրանքը պաշտպանող դատախազներ Պետրոս Պետրոսյանը, Կարեն Բիշարյանը, Երեւան քաղաքի դատախազ Գեւորգ Բաղդասարյանը։ Ներկա է նաեւ տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը։
Նիստին ներկա են Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններից Հայկ Ալումյանը, Հովհաննես Խուդոյանը, Ռուբեն Սահակյանը։ Ներկա են նաեւ գործով մեղադրյալ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը եւ Սեյրան Օհանյանի պածտպան Կարեն Մեժլումյանը։
Դատարան են ժամանել նաեւ գործով տուժող Անդրանիկ Հարությունյանը եւ տուժողի իրավահաջորդ Սուրեն Գեւորգյանը։
Նիստի սկզբում տուժողի իրավահաջորդ Սուրեն Գեւորգյանը ասաց, որ դատարանից արդար դատավարություն է խնդրում․ ‹‹Ես դատարանից կխնդրեի, որ իմ ընտանիքին ոչնչացնողը ստանա պատիժ, ոճրագործը պետք է պատասխան տա, ես այսքան տարի ապրել եմ որպես ստրուկ, նա ոչնչացրեց իմ ընտանիքը, միայն ես եմ մնացել››։
Գեւորյանի խոսքով՝ նույն բանսարկուները այսօր դատարանի բակում են․ ‹‹Ես գնում, ասում եմ՝ մի ազգից եք, մի կռվեք, ինձ ոտքի տակ են գցում, օրենքը հասկացանք, բայց ոճիրը չի արդարանում, ինչ ձեւի փաստաբան էլ լինի, ինչքան էլ վճարվի››։
Ելույթ ունեցավ նաեւ գործով տուժող Անդրանիկ Հարությունյանը, ով եւս միացավ ներկայացված բողոքներին։
Դատավորը հայտնեց, որ Քոչարանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանից ներկայացվել է միջնորդություն՝ գործը կասեցնելու եւ ՍԴ ուղարկելու մասին։ Միջնորդությանը անդրադարձ կարվի ավելի ուշ։

Суд по делу Кочаряна: защита экс-президента Армении выступила с новым ходатайством 06/20/2019   15:03  |  Суд по делу второго президента РА
Апелляционный уголовный суд Армении продолжает рассмотрение жалоб по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трех бывших высокопоставленных чиновников, передает корреспондент “Фактинфо”.
На заседании присутствуют поддерживающие обвинение в суде прокуроры Петрос Петросян, Карен Бишарян и прокурор Еревана Геворк Багдасарян, а также представитель потерпевшего по делу 1 марта Седа Сафарян.
На слушаниях присутствуют адвокаты Роберта Кочаряна – Айк Алумян, Ованнес Худоян, Рубен Саакян, а также адвокаты Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна Мигран Погосян и Карен Межлумян.
В суд также прибыл потерпевший Андраник Арутюнян и правопреемник потерпевшего Сурен Геворкян.
В самом начале заседания правопреемник потерпевшего Сурен Геворкян заявил, что просит суд о проведении справедливого судебного разбирательства.
“Я бы попросил у суда, чтобы тот, кто уничтожил мою семью, понес наказание. Преступник должен ответить. Я все эти годы жил как раб. Он уничтожил мою семью, остался только я”, - сказал он.
Выступил также потерпевший по делу Андраник Арутюнян, который тоже присоединился к поданным жалобам.
Судья сообщил, что адвокат экс-президента Ованнес Худоян представил ходатайство о приостановлении производства по делу и отправке его в Конституционный суд. Суд вернется к ходатайству позже.