Դատախազությունը չի բողոքարկի Էդուարդ Բաբայանի գործով դատավճիռը 04/25/2019   17:24  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ դատախազությունը չի բողոքարկի Գագիկ Ծառուկյանի թիկնազորի նախկին պետ, ԱԺ ներկայիս պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով դատավճիռը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը։
Ինչպես հաղորդել ենք, մարտի 5-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մեսրոպ Մակյանի նախագահությամբ, ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին մեղավոր էր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով, դատապարտել 3 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման եւ համաներմամբ ազատ արձակել պատիժը կրելուց։
Նշենք նաեւ, որ Բաբայանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց, որ իրենք դատավճիռը դեռեւս չեն ստացել։
Հիշեցնենք, որ Գագիկ Ծառուկյանի նախկին թիկնապահ, ներկայումս պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք էր առաջադրվել  2018 թվականի հուլիսի 2-ին ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահում տեղի ունեցած միջադեպի գործով. վիճաբանության ժամանակ, ըստ մեղադրանքի, Բաբայանը բռնություն է գործադրել աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հոր՝ Վյաչեսլավ Հարությունովի նկատմամբ՝ պատճառելով ծանր մարմնական վնաս։
Քրեական գործով դատավարությունն սկսվել էր մարտի 21-ին, եւ դատարանը որոշել էր դռնփակ իրականացնել ապացույցների՝ տեսաձայնագրությունների հետազոտման փուլը, որը պետք է շարունակվեր նաեւ ապրիլի 5-ին։ Սակայն այդ օրը դատարանը ավարտել էր ընդհանրապես ապացույցների հետազոտումը, այդ թվում՝ ամբաստանյալի հարցաքննությունը։ Այնուհետեւ մեղադրող եւ պաշտպանող կողմերը հանդես էին եկել ճառերով, ինչից հետո դատարանը հեռացել էր խորհրդակցական սենյակ, ապա՝ հրապարակել դատավճիռը։
11:43 10/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԴեռեւս պարզ չէ` Դատախազությունը կբողոքարկի Է. Բաբայանի դատավճիռը թե ոչ
17:18 06/04/2019  |  Դատական ռեպորտաժներՓաստաբանը պահանջում է արդարացում. Բաբայանի գործը, ըստ ամենայնի, կբողոքարկվի
15:08 06/04/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԷդուրադ Բաբայանը դատապարտվել է եւ համաներմամբ ազատվել պատիժ կրելուց
13:09 29/03/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանը դռնփակ հետազոտում է Էդուարդ Բաբայանի գործով ապացույցները (տեսանյութ)
10:55 29/03/2019  |  Դատական ռեպորտաժներԴատարանում սկսվել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով դատական նիստը

Прокуратура Армении не обжалует приговор по делу Эдуарда Бабаяна 04/25/2019   18:10  |  Криминальная хроника
Прокуратура Армении не обжалует приговор по делу бывшего начальника охраны лидера “Процветающей Армении”, ныне депутата парламента Армении Эдуарда Бабаяна. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Прокуратуры Аревик Хачатрян.
Как ранее сообщило агентство, суд общей юрисдикции ереванских административных районов Кентрон и Норк-Мараш  под председательством судьи Месропа Макяна 5 апреля признал виновным депутата Национального Собрания Армении Эдуарда Бабаяна по части 1 статьи 112("Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью") Уголовного кодекса РА и приговорил к 3 годам 6 месяцам лишения свободы. Суд при этом освободил Эдуарда Бабаяна от отбывания наказания по амнистии.
Адвокат Бабаяна – Армен Меликян – в беседе с “ФактИнфо” заявил, что они пока не получили копии приговора суда.
Напомним, телохранителю лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна, ныне депутату парламента Эдуарду Бабаяну предъявлено обвинение по делу об инциденте, произошедшем 2 июля в принадлежащем президенту Национального олимпийского комитета Гагику Царукяну спортивном зале “Олимпаван” . В ходе ссоры, согласно обвинению, Бабаян применил силу в отношении Вячеслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова, причинив тяжкий вред его здоровью.
Судебный процесс по уголовному делу начался 21 марта. Суд за закрытыми дверями исследовал доказательства, аудиозаписи. Слушания должны были продолжиться и 5 апреля. Однако, как выяснилось, в этот день, суд в целом завершил этап исследования доказательств, в том числе и допрос подсудимого.  Затем стороны обвинения и защиты выступили с речами, после чего суд удалился в совещательную комнату, а затем огласил приговор.
17:46 06/04/2019  |  Судебный репортажДепутата парламента Армении Эдуарда Бабаяна приговорили к трем с половиной годам заключения и освободили по амнистии
13:33 29/03/2019  |  Судебный репортажСуд исследует доказательства по делу депутата НС Армении Эдуарда Бабаяна за закрытыми дверями(Видео)
11:50 29/03/2019  |  Судебный репортажВ Ереване продолжается суд над депутатом парламента Эдуардом Бабаяном