ՍԴ անդամի թեկնածուն իր հնարավոր ընտրությամբ ուզում է ապացուցել` հեղափոխությունից հետո ընդամենը էլ. նամակ ուղարկելով կարելի է դառնալ ՍԴ դատավոր 04/16/2019   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնի ընտրության համար նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից ներկայացված թեկնածու Գոռ Հովհաննիսյանը վստահեցնում է, որ ընտրվելու դեպքում կարող է վերականգնել արդարադատության հանդեպ բնակչության խաթարված հավատն ու վստահությունը: Նա ցանկանում է իր հնարավոր ընտրությամբ ցույց տալ, որ ԱԺ-ն ՍԴ-ի դատավոր է  ընտրում բացառապես բարձր մասնագիտական պատրաստվածության և քաղաքական չեզոքության չափանիշով:
Հովհաննիսյանն այս մասին խոսեց ԱԺ լիագումար նիստում ՍԴ-ի դատավորի ընտրության հարցի քննարկմանը:
«Երբ դիմեցի ՀՀ նախագահին իմ թեկնածությունը նույնպես ընդունելու այդ ընտրություններում և նույն օրը այդ մասին հայտնեցի «Ֆեյսբուք»-ի իմ էջում, եղան շատ մարդիկ, ովքեր ասացին, թե իմ դիմումն  անիմաստ է, և ես շանս չունեմ, քանի որ ՀՀ-ում ամեն ինչ արդեն կանխորոշված է: Նրանց բնորոշմամբ` իմ դիմումն ավելին չէր, քան ինքնախաբեություն: Ես համամիտ չեմ այս տեսակետին: ՀՀ նախագահն իր որոշմամբ ցույց տվեց, որ նրանք սխալվում էին իրենց գնահատականում, և այս փուլում ուզում եմ ձեզ հետ ցույց տալ, որ ՀՀ խորհրդարանը ՍԴ-ի և նրա դատավորների հանդեպ այնքան հարգանք ունի, որ ՍԴ-ի դատավոր է  ընտրում բացառապես բարձր մասնագիտական պատրաստվածության և քաղաքական չեզոքության չափանիշով: Ուզում եմ, որ միասին մեր քաղաքացիներին ցույց տալ, որ թավշյա հեղափոխությունից հետո ՀՀ-ում հնարավոր է դառնալ ՍԴ-ի դատավոր` ուղղակի Բեռլինից ՀՀ նախագահին մի էլեկտրոնային նամակ գրելու միջոցով»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա նշեց` ուզում է, որ դիմումն անիմաստ համարող մարդիկ տեսնեն, որ սխալվել են իրենց հաշվարկներում ու վերականգնեն իրենց հավատն այն բանի հանդեպ,  որ հիմա ապրում են բոլորովին այլ երկրում, քան պատկերացնում են:
Թեկնածուի կարծիքով` դատավորի անձին ներկայացվող կարևորագույն պահանջը ենթադրում է, որ դատավորն իր էությամբ պետք է լինի անկախ ու համարձակ մարդ, որը կարող է արհամարհել ցանկացած ճնշում իր նկատմամբ ու կայացնել օբյեկտիվ որոշում: Հովհաննիսյանը դատավորի անձին ներկայացվող կարևորագույն պահանջներից մեկը համարեց նրա քաղաքական չեզոքությունը: Նա վստահեցրեց, որ երբևէ որևէ կուսակցության անդամ չի եղել, երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել և մտադիր էլ չէ, որևէ կուսակցության հետ կապ չի ունեցել: «Ես կարող եմ ու պատրաստ եմ օգնել մեր երկրին` հայկական իրավունքը զարգացնելու և արդարատության հանդեպ բնակչության խաթարված հավատն ու վստահությունը վերականգնելու հարցում»,-նշեց Հովհաննիսյանը:

Кандидат на пост судьи КС Армении заверил в готовности восстановить доверие населения к правосудию 04/16/2019   16:34  |  Лента новостей
Кандидат на пост судьи Конституционного суда Армении Гор Ованнисян заверяет, что в случае своего избрания может восстановить подорванное доверие населения к правосудию. Он хочет своим возможным избранием продемонстрировать, что критериями выборами для Национального Собрания служат исключительно высокопрофессиональная подготовка и политический нейтралитет. Об этом Ованнисян заявил на проходящем во вторник пленарном заседании парламента в ходе рассмотрения вопроса об избрании судьи КС.
Напомним, кандидатуру Гора Ованнисяна на пост судьи Конституционного суда РА выдвинул президент Армении Армен Саркисян.
“Когда я обратился к президенту Армении для выдвижения своей кандидатуры и в тот же день сообщил об этом на своей странице в Фейсбуке, многие утверждали, что у меня нет шансов, потому в Армении все заведомо предрешено. По их определению, мое заявление не более, чем самообман. Я не согласен с этим мнением. Президент РА своим решением показал, что они ошибались в своих оценках, и я на данном этапе хочу вместе с вами продемонстрировать, что критериями выборы судьи КС служат исключительно высокопрофессиональная подготовка и политический нейтралитет. Я хочу, чтобы мы вместе продемонстрировали нашим гражданам, что после бархатной революции в Армении можно стать судьей КС, просто отправив из Берлина президенту РА одно электронное письмо”, - сказал Ованнисян.
Он отметил, что хочет, чтобы люди, которые считают заявление бессмысленным, которые ошиблись в своих расчетах, восстановили свою веру в то, что теперь они живут в совершенно другой стране, чем они себе представляют
По мнению кандидата, выдвигаемое перед судьей важнейшее требование подразумевает, что судья по своей сути должен быть независимым и смелым человеком, который может проигнорировать любое оказываемое на него давление и вынести объективное решение.
Ованнисян считает одним из предъявляемых судье важнейших требований политический нейтралитет. Он заверил, что никогда не состоял в какой-либо партии, никогда не занимался политикой и не намерен делать этого и не поддерживал связи с какой-либо партией.
"Я могу и готов помочь нашей стране в вопросе развития армянского права и восстановления подорванного доверия населения к правосудию", - подчеркнул Ованнисян.
21:41 11/12/2012  |  Актуальная темаКонституционный суд решил возобновить слушания 14 декабря
14:21 11/12/2012  |  Актуальная темаКонституционный суд сегодня рассмотрит дело на основании заявления Защитника прав человека