ՀՀ նախագահը զրուցել է ՍԴ դատավորի թեկնածու Գոռ Հովհաննիսյանի հետ 03/19/2019   21:17
Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար հայտարարված մրցույթի շրջանակներում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Skype-ով զրուցել է ՍԴ դատավորի թեկնածու, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Գոռ Հովհաննիսյանի հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք վերջինիս ֆեյսուքյան էջից: Հովհաննիսյանը մասնավորապես գրում է. «Շատ դրական եմ համարում, որ Նախագահը հաշվի առավ իմ դեպքի առանձնահատկությունը (որ աշխատում եմ Բեռլինում ու ցանկացած պահի Երևան գալ չեմ կարող) և սկայպով զրուցելու հարցում որևէ խնդիր չտեսավ»։
Զրույցը տեւել է մոտ 25 րոպե եւ վերաբերել իրավական թեմաների:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի թեկնածու առաջադրելու նպատակով Հանրապետության նախագահի՝  2019 թվականի հունվարի 31-ի ՆԿ-5-Ա կարգադրության համաձայն՝ ձեւավորվել էր հատուկ աշխատանքային խումբ: Վերջինիս անհատական խորհրդակցական կարծիքները` դատավորի թեկնածուների վերաբերյալ, փոխանցվել էին Հանրապետության նախագահին։
Հիշեցնենք, որ նախագահի աշխատակազմ դիմում է ներկայացրել 3 հավակնորդ՝ Վահե Գրիգորյանը, Գոռ Հովհաննիսյանը և Մարտին Մանուկյանը: Վերոնշյալ կարգադրության համաձայն ձևավորված աշխատանքային խմբի անդամների կողմից թեկնածուի հավակնորդներից Գոռ Հովհաննիսյանի հետ զրույցը տեղի է ունեցել մարտի 6-ին, իսկ մյուս երկու թեկնածուների՝ Վահե Գրիգորյանի և Մարտին Մանուկյանի հետ՝ մարտի 13-ին։
Մյուս երկու թեկնածուների հետ զրուցելուց հետո նախագահը կորոշի` ում թեկնածությունն առաջադրել Ազգային ժողով:

Президент Армении переговорил с кандидатом на пост судьи КС Армении Гором Ованнисяном 03/20/2019   09:16  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян в рамках конкурса на вакантную должность судьи Конституционного суда РА переговорил по Скайпу с кандидатом на этот пост судьи КС, доктором юридических наук Гором Ованнисяном. Об этом сообщил Ованнисян на своей странице в соцсети Facebook.
"Я очень положительно воспринял тот факт, что президент учел особенность моего случая(я работаю в Берлине и не могу в любой момент приехать в Ереван) и не счел проблематичным общение по Скайпу", - написал Ованнисян.
Беседа продлилась около 25 минут и касалась юридических тем.
Ранее ИА "ФактИнфо" сообщило, что для выдвижения кандидатов в судьи КС по распоряжению президента Армении от 31 января 2019 года была сформирована специальная рабочая группа. Заключения индивидуальной консультации рабочей группы  относительно кандидатов на пост судьи переданы президенту.
Заявки на выдвижение кандидатур на пост судьи Конституционного суда в аппарат президента представили трое претендентов: Ваге Григорян, Гор Ованнисян и Мартин Манукян. Беседа членов рабочей группы с  Гором Ованнисяном  состоялась 6 марта, а с остальными двумя кандидатами – Ваге Григоряном и Мартином Саакяном – 13 марта.
По итогам беседы с двумя другими с кандидатами президент определится с кандидатуру, которую представит на рассмотрение Национального Собрания.