Ռոբերտ Քոչարյանի գործով դատական նիստը հետաձգվեց. Երկրորդ նախագահը հիմնական ելույթը դեռ չի ունեցել 04/09/2019   18:37  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանում քիչ առաց հետաձգվեց  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ պաշտպանական խմբի կողմից ներկայացված բողոքի քննությունը:
Քոչարյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը լրագրողներին հայտնեց, որ նիստը հետաձգվեց՝ աշխատանքային օրվա ավարտով պայմանավորված. «Որոշ հարցերի վերաբերյալ Քոչարյանն ընթացքում դիրքորոշում հայտնեց, սակայն հիմնական ելույթը դեռ չի ունեցել»:
Խոսելով ներկայացված առարկությունների մասին՝  Օրբելյանն ասաց, որ մեղադրանքի շրջանակում առարկությունները որպես այդպիսին այս փուլի քննարկան առարկա չեն. «Վճռաբեկ դատարանի, ՄԻԵԴ-ի եւ գործող Քրդատօրենսգրքի մի շարք հոդվածներով նախատեսված է, որ կալանքի հետ մեկտեղ պետք է քննվի մեղադրանքի առերեւույթ հիմնավոր կամ ոչ հիմնավոր լինելը՝ առանց ապացույցները ուսումնասիրելու, սակայն գլոբալ իմաստով քննարկան առարկան առաջին ատյանի որոշման օրինականությունն ու հիմնավորվածությունն է»:
Օրբելյանի խոսքով՝ իրենց հիմնական արգումենտները վերաբերում են անձեռնմխելիությանը, քննությունը միակողմանի անցկացնելուն եւ մեղադրանքի ոչ հստակ լինելուն:
Նշենք, որ ապրիլի 6-ին լրացել է գործին ծանոթանալու համար տրված ժամկետը: Պաշտպանի փոխանցմամբ՝ երկարաձգելու միջնորդությունը մերժվել է, սպասում են մեղադրական եզրակացությանը: Նա եւս մեկ անգամ շեշտեց, որ իրենց ծանոթացած մասում որեւէ շոկային տեղեկություն չկա:
Պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե ինչպես է իրեն զգում Ռոբերտ Քոչարյանը, Օրբելյանը նշեց, որ նա խցում մենակ է, եւ լավ տրամադրություն ունի. «Պրն Քոչարյանը համոզված է, որ մեղավոր չէ, եւ վերջում արդարացվելու է: Նա զբաղվում  է նյութերի ծանոթանալով, մասնագիտական ընթերցանությամբ, երբեմն՝ յոգայով, հնարավորության դեպքում նաեւ զբոսնում է»:

Апелляционный суд Армении сегодня продолжит рассмотрение жалобы защиты Роберта Кочаряна 04/10/2019   00:41  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Рузанны Барсегян сегодня продолжит рассмотрение жалобы защиты на решение суда первой инстанции о продлении второму президенту Армении Роберту Кочаряну меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Судебное заседание начнется в 12:30.
Накануне адвокат экс-президента Арам Орбелян сообщил журналистам, что заседание было отложено ввиду окончания рабочего дня.
“Роберт Кочарян в процессе высказал свою позицию по ряду вопросов, однако пока не выступил с основной речью”, - сказал адвокат.
Орбелян также заявил, что  в рамках обвинения возражения как таковые на данном этапе не являются предметом рассмотрения.
Он отметил, что в глобальном смысле предметом рассмотрения являются законность и обоснованность решения суда первой инстанции.
По словам Орбеляна, их основные аргументы касаются неприкосновенности, проведения однобокого следствия и нечеткости обвинения.
Отметим, что 6 апреля истекает срок ознакомления с материалами дела. Как сообщил адвокат, ходатайство о продлении срока было отклонено, ждем обвинительного заключения.
Он вновь подчеркнул, что каких либо шоковых сведений  в части, с которой они ознакомились,  нет.
В ответ на вопрос одного из журналистов о том, как себя чувствует Роберт Кочарян, Орбелян сообщил, что экс-президент находится в камере один, у него хорошее настроение.
“Г-н Кочарян убежден, что он не виновен и что в конце будет оправдан. Он ознакамливается с материалами, занимается чтением специальной литературы, а порой и йогой. При возможности он также выходит на прогулку.