Նախագահն ընդունել է Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարին 03/29/2018   19:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է երկօրյա այցով Հայաստանում գտնվող Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսին:Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին և ընդգծելով, որ հայ-հունական առնչությունները հազարամյակների պատմություն ունեն և լի են բարեկամության բազմաթիվ դրսևորումներով՝ Հանրապետության Նախագահը պատահական չի համարել, որ երկու ժողովուրդների հարաբերություններին հատուկ է փոխըմբռնման և փոխվստահության բարձր մակարդակը: Սերժ Սարգսյանը ուրախությամբ է արձանագրել, որ միջպետական հարաբերությունների ավանդական հենասյուներից է դարձել նաև հայ-հունական պաշտպանական ոլորտի համագործակցությունը:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են նշել, որ վերջին տարիներին երկկողմ համագործակցությունը նշանավորվել է բարձր մակարդակի փոխայցերով, ինչպես նաև պաշտպանական, տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական և մի շարք այլ ոլորտներում համագործակցության սերտացմամբ:
Նախագահը ջերմությամբ է հիշել 2016 թվականին Հունաստան կատարած իր պաշտոնական այցը և նախարար Կամենոսին խնդրել է իր ջերմ ողջույններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասին և նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսին:
Նախագահ Սարգսյանը և Հունաստանի պաշտպանության նախարար Պանոս Կամենոսը գոհունակություն են հայտնել պաշտպանության բնագավառում հայ-հունական երկկողմ համագործակցության ներկայիս բարձր մակարդակից: Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ ևս երախտագիտություն է հայտնել հունական կառավարության կողմից տարիներ շարունակ ռազմական և քաղաքացիական կրթության ոլորտում ցուցաբերվող աջակցության համար՝ նշելով, որ դա մեծ ներդրում է բարեկամության ամրապնդման գործում, քանի որ Հունաստանում կրթություն ստացած հայ երիտասարդներն իրենց նպաստը կբերեն երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև Երևանում անցկացվող «ԱրմՀայԹեք» ցուցահանդեսին, որտեղ այսօր այցելել է նաև Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարը: Զրուցակիցները ցուցահանդեսը լավ հնարավորություն են համարել ծանոթանալու ռազմական արդյունաբերության բնագավառում մասնակից երկրների ձեռքբերումներին և զարգացնելու ռազմատեխնիկական համագործակցությունը:
Նախարար Պանոս Կամենոսը նշել է, որ հայ գործընկերոջ հետ շարունակում են համատեղ ջանքերը պաշտպանության ոլորտում համագործակցությունն ընդլայնելու ուղղությամբ:
19:29 28/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Իտալիայի նորանշանակ դեսպանը
19:26 27/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահն ընդունել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի և եվրոպական հարցերի նախարարին
14:09 25/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հարգանքի տուրք է մատուցել Անդրանիկ Մարգարյանի հիշատակին
19:42 23/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հանրային խորհրդի ներկայացուցիչների հետ
18:27 22/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարը զեկուցել է 2017թ. իրականացված աշխատանքների և 2018թ. առաջնահերթ ծրագրերի մասին
19:28 19/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահին ԿԱ քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահը զեկուցել է 2017թ. կոմիտեի իրականացրած աշխատանքների և 2018թ. ծրագրերի մասին
19:41 16/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը հանդիպել է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամներին
18:46 15/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահի մոտ կայացած խորհրդակցությանը քննարկվել է ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի արդիականացման գործընթացը

Армяно-греческое сотрудничество в оборонной сфере стало одной из основ двусторонних межгосударственных отношений – Серж Саргсян 03/30/2018   00:02  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян принял в четверг находящегося с двухдневным визитом в Армении министра национальной обороны Греции Паноса Каменоса. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя гостя и подчеркнув, что армяно-греческие контакты насчитывают тысячелетия и полны многочисленными проявлениями дружбы, Президент РА  счёл не случайным, что отношениям двух стран свойственен высокий уровень взаимопонимания и взаимного доверия. Серж Саргсян с радостью констатировал, что традиционным столпом межгосударственных отношений стало армяно-греческое сотрудничество в оборонной сфере.
Собеседники с обоюдным удовлетворением отметили, что двусторонне сотрудничество в последние годы отмечено взаимными визитами высокого уровня, а также активизацией сотрудничества в оборонной, экономической, культурной, научной и ряде других сфер.
Президент с теплотой вспомнил о своём государственном визите в Грецию в 2016 году и попросил министра Каменоса передать его тёплые приветствия и добрые пожелания премьер-министру Греции Алексу Ципрасу и президенту Прокопису Павлопулосу.
Президент Саргсян и министр обороны Греции Панос Каменос высказали удовлетворение по поводу нынешнего высокого уровня двустороннего армяно-греческого сотрудничества. Серж Саргсян ещё раз выразил благодарность за помощь, которую правительство Греции на протяжении лет оказывает в сфере военного и гражданского образования, отметив, что это большой вклад в дело укрепления дружбы, поскольку получившие образование в Греции армянские студенты вносят свой вклад в развитие двусторонних отношений.
На встрече речь шла также о проходящей в Ереване выставке «ArmHiTec», которую сегодня посетил также министр национальной обороны Греции. Собеседники сочли, что выставка является хорошей возможностью, чтобы ознакомиться с достижениями стран участниц в сфере военной промышленности и развивать военно-техническое сотрудничество.
Министр Панос Каменос отметил, что вместе с армянским коллегой продолжает совместные усилия в направлении расширения сотрудничества в оборонной сфере.