Նախագահի մոտ կայացած խորհրդակցությանը քննարկվել է ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի արդիականացման գործընթացը 03/15/2018   18:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության Նախագահի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն նվիրված Հայաստանի Հանրապետությունում կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկման, արդիականացված հանրային հավաստագրերի ենթակառուցվածքի ավտոմատացված համակարգի ներդրման, սպասարկման և փոխանցման նպատակով կոնցեսիայի պայմանագիր կնքելու իրավունք շնորհելու միջազգային մրցույթի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետի, կառավարության որոշմամբ ստեղծված աշխատանքային խմբի և շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կայացած խորհրդակցության ժամանակ մրցութային հանձնաժողովի կողմից իրականացված աշխատանքների հետ միասին Նախագահին ներկայացվել են մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման նպատակով կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկման, հանրային հավաստագրերի ենթակառուցվածքի ավտոմատացված համակարգերի արդիականացման անհրաժեշտությունը, ժամանակակից միջազգային չափանիշներին համապատասխան նոր համակարգի առավելությունները, նոր կենսաչափական անձնագրի առանձնահատկությունները, պարտադիր կենսաչափական անձնագրերին սահուն անցումն ապահովելու նպատակով նախատեսվող աշխատանքները և համակարգի ներդրման գործընթացին վերաբերող այլ հարցեր:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար, վարչապետի գլխավոր խորհրդական Էդուարդ Ներսիսյանը զեկուցել է նաև Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) չափանիշներին համապատասխան նոր կենսաչափական անձնագրերին և նույնականացման քարտերին ներկայացվող տեխնիկական պահանջների հիմնական դրույթների, ինչպես նաև կոնցեսիոն պայմանագրի նախագծով նախատեսվող պարտավորությունների, իրավունքների և մրցութային գործընթացի կազմակերպման ժամանակացույցի մասին:

На совещании у президента Армении обсудили процесс модернизации биометрический паспортов и идентификационных карт 03/16/2018 00:10 | Лента новостей
У президента Армении 15 марта состоялось совещание, посвящённое ходу работ, реализуемых в рамках международного тендера на получение права подписать концессионное соглашение с целью выпуска биометрических паспортов и идентификационных карт Республики Армения, а также для внедрения, обслуживания и передачи автоматизированной системы модернизированной инфраструктуры публичных сертификатов.
Как сообщает пресс-служба главы государства, во время совещания, прошедшего при участии премьер-министра, членов созданной по постановлению правительства рабочей группы и представителей заинтересованных ведомств, наряду с выполненными конкурсной комиссией работами, президенту представлены необходимость повышения качества оказываемых услуг модернизации автоматизированной системы инфраструктуры публичных сертификатов выпуска биометрических паспортов и идентификационных карт; преимущества новой соответствующей современным международным критериям системы; особенности нового биометрического паспорта; намеченные с целью обеспечения плавного перехода к обязательным биометрическим паспортам работы и другие вопросы, касающиеся процесса внедрения системы.
Руководитель рабочей группы, главный советник премьер-министра Эдуард Нерсисян доложил также о предъявляемых в соответствии с критериями Международной организации гражданской авиации (ICAO) основных положениях технических требований к биометрическим паспортам и идентификационным картам, а также о предполагаемых по проекту концессионного договора обязательствах, правах и графике организации конкурсного процесса.