Մոսկվան ողջունում է Ալմաթիում Երևանի ու Բաքվի բանակցությունները. Գալուզին 05/15/2024   12:54  |  Քաղաքական
ՌԴ ԱԳՆ-ն ողջունում է մայիսի 10-ին և 11-ին Ալմաթիում խաղաղ պայմանագրի շուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների միջև բանակցությունների անցկացումը։ Այս մասին NEWS.ru-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
Նրա խոսքով՝ արվել է ևս մեկ քայլ Հարավային Կովկասում հուսալի ու երկարատև խաղաղության ու կայունության հաստատման ուղղությամբ։
«Մենք լիովին աջակցում ենք Աստանայի ջանքերին այս ուղղությամբ։ Եթե նայենք պատմությանը, ապա Ղազախստանը զգալի ներդրում է ունեցել 1991թ. սեպտեմբերին Ժելեզնովոդսկի հռչակագրի մշակման և ընդունման գործում, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ռազմական առճակատումը դադարեցնելու առաջին լուրջ փորձերից էր։ Կարևոր է, որ Ալմաթիում շփումները համահունչ լինեն 2020-2022 թթ. ամենաբարձր մակարդակով եռակողմ համաձայնագրերին, որոնք որոշեցին Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման «ճանապարհային քարտեզը», - ընդգծել է Գալուզինը։
13:33 11/04/2024  |  Միջազգային լրահոսԳալուզինն ընդունել է Թուրքիայի դեսպանին. խոսել են «3+3» հարթակի հանդիպումների կարևորության մասին
17:26 08/02/2024  |  ՔաղաքականՀայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության մեջ Ռուսաստանի դերն այլընտրանք չունի. Գալուզին

Замглавы МИД РФ прокомментировал переговоры глав МИД Армении и Азербайджана в Алма-Ате 05/15/2024   12:37  |  Политика
МИД РФ приветствует проведение 10 и 11 мая в Алма-Ате переговоров министров иностранных дел Азербайджана и Армении по мирному договору. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел РФ в интервью для NEWS.ru.
По его словам, сделан еще один шаг к достижению надежного и долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе.
«Всецело поддерживаем усилия Астаны на этом направлении. Если обратиться к истории, то Казахстан внес существенный вклад в разработку и принятие в сентябре 1991 г. Железноводской декларации – одной из первых серьезных попыток прекратить военное противостояние в зоне нагорно-карабахского конфликта. Важно, что контакты в Алма-Ате идут в русле комплекса трехсторонних договоренностей на высшем уровне 2020-2022 гг., определивших «дорожную карту» нормализации отношений между Баку и Ереваном», - сказал Галузин.
14:24 13/05/2024  |  Лента новостейОБСЕ поддержит Армению и Азербайджан в достижении всеобъемлющего мира - Ян Борг