«Շանթ»-ի հեռուստահաղորդումները հեռարձակվում են ՝ առանց հեղինակի թույլտվության` ավելի քան 20 կայքերի միջոցով. մեղադրանք է առաջադրվել 11/18/2017   13:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում պարզվում են մի շարք կայքերի կողմից հեռուստաընկերության հեղինակային և հարակից իրավունքները խախտելու դեպքի հանգամանքները: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել մեկ անձի:
«Շանթ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից 2016 թվականի մայիսին հաղորդում էր ստացվել առ այն, որ մի շարք համացանցային կայքերի միջոցով ուղիղ հեռարձակվում է «Շանթ» հեռուստաալիքը, տեղադրվում հեռուստաընկերության արտադրած հեռուստածրագրերը՝ այդպիսով խախտելով իրենց  հեղինակային և հարակից իրավունքները:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում:
Փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ավելի քան 20 կայքերի միջոցով հեռարձակվում են հեռուստահաղորդումները՝ առանց հեղինակի թույլտվության, տարածվում նրանց կողմից պատրաստված հաղորդումները։ Իրականացվել են մեծածավալ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կայքերի սեփականատերերին հայտնաբերելու ուղղությամբ:
Պարզվել է, որ կայքերի մի մասը ստեղծվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող, մի մասը՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, Ավստրալիայում, իսկ մեկը՝ Ուկրաինայում գտնվող սերվերային կայքերի միջոցով:
Քրեական գործի շրջանակներում դատարանից թույլտվություն է ստացվել` դիտարկվող կայքերը ստեղծած և հասանելիություն ստացած IP հասցեները ստանալու վերաբերյալ, որոնց հիման վրա՝ իրավական օգնություն ցուցաբերելու մասին հարցումներ են ուղարկվել նշված երկրների իրավասու մարմիններին:
Ռուսաստանի Դաշնությունից ստացվել են հարցմամբ պահանջված տեղեկությունները, որի համաձայն` համացանցային կայքերից մեկը՝ www.arm-film.ru, գրանցված է Երևանի բնակչի անվամբ, պարզվել, որ նշված կայքը հասանելիություն են ստանում ՀՀ-ում գտնվող պրովայդերների IP հասցեներից:
Ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ կայքի սեփականատերը, ով Երևանի բնակիչ է՝ ծնված 1988թ., ամիսներ շարունակ, շահույթ ստանալու նպատակով, ապօրինի օգտագործել է հեռուստաընկերության հեղինակային իրավունքի օբյեկտ հանդիսացող երկու հեռուստասերիալի  սերիաները՝ դրանք տեղադրելով և տարածելով համացանցային կայքում՝ առանց ընկերության համաձայնության՝ այդպիսով պատճառելով խոշոր չափի գույքային վնաս:
Նախաքննության ընթացքում ՍՊ ընկերությունը ճանաչվել է տուժող, 29-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ համացանցային մյուս կայքերի սեփականատերերին հայտնաբերելու, նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
11:52 14/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն«Շանթ» հ/ը-ի անձնակազմի հետ պատահածը որևէ կերպ չի տարբերվում սահմանային այլ միջադեպերից, երբ սպանվում, վիրավորում են զինծառայողներ․ Արցախի ՄԻՊ. Tert.am
14:13 12/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԻվան Վոլինկինը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից «Շանթ»-ի լրագրողական թիմի ավտոմեքենան գնդակոծելու դեպքը
11:29 12/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ«Շանթ» ՀԸ-ի օպերատոր Դավիթ Աթոյանը, ով երեկ վիրահատվել է, կտեղափոխվի Երևան. Tert.am
23:26 11/05/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը չի հրաժարվում շփման գծում իրավիճակի սրմանն ուղղված իր ավանդական քաղաքականությունից. ԱՀ ԱԳՆ
15:00 11/05/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից «Շանթ» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբին գնդակոծելու դեպքի առթիվ

Более 20 веб-сайтов незаконно транслировали передачи армянского телеканала "Шант": в деле появился обвиняемый 11/18/2017   14:02  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении устанавливаются обстоятельства нарушения некоторыми сайтами авторского права армянской телекомпании "Шант" и смежных прав.
Как сообщает СК Армении, на основе добытых доказательств одному человеку предъявлено обвинение.
В мае 2016 года от директора ООО “Шант” поступило сообщение о том, что посредством целого ряда веб-сайтов ведется трансляция телеканала “Шант” в прямом эфире, размещаются произведенные каналом телепередачи, тем самым нарушая их авторское право и смежные права.
"По данному факту было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 158 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА. Добыты  фактические данные о том, что посредством более 20 сайтов без разрешения автора ведется трансляция телепередач, распространяются подготовленные ими программы. Проведены масштабные следственные и процессуальные действия, направленные выявление владельцев сайтов", - отмечается в сообщении.
Было установлено, что часть этих сайтов была создана посредством серверов для сайтов, часть которых находится в Российской Федерации, другая часть – В Соединенных Штатах Америки и Австралии, а остальная – в Украине.
В рамках уголовного дела суд выдал разрешение на получение IP-адресов создавших просматриваемые сайты и получивших доступ, на основе которых компетентным органам указанных стран были направлены запросы об оказании правовой помощи.
Из Российской Федерации пришла затребованная информация, согласно которой один из сетевых сайтов - www.arm-film.ru – зарегистрирован на имя жителя Еревана. Выяснилось, что указанный сайт получает доступ от IP-адресов провайдеров, находящихся в Республике Армения.
В результате предпринятых следственных и процессуальных действий добыто достаточно доказательств того, что владелец сайта, который является жителем Еревана(1988 г.р.), на протяжении нескольких месяцев с  целью получения прибыли без разрешения компании незаконно размещал на веб-сайтах и распространял серии двух телесериалов, являющихся объектом авторского права, тем самым причинив имущественный вред  в крупном размере.
В ходе предварительного следствия компания была признана потерпевшей. 29-летнему мужчине предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 158(нарушение авторского и смежных прав) Уголовного кодекса РА.
Предварительное расследование уголовного дела продолжается. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на выявление владельцев остальных веб-сайтов и дачу их действиям соответствующей уголовно-правовой оценки.