Իվան Վոլինկինը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից «Շանթ»-ի լրագրողական թիմի ավտոմեքենան գնդակոծելու դեպքը 05/12/2017   14:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից Շանթ հեռուստաընկերության լրագրողական թիմի ավտոմեքենան գնդակոծելու դեպքը: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրես»-ը:
Լրագրողների հետ զրույցում դեսպանն ընդգծել է, որ ոչ մի առողջ մտածող մարդ չի կարող չդատապարտել նման միջադեպերը, երբ խախտվում են մարդասիրական նորմերը:
«Շատ ցավալի միջադեպ է տեղի ունեցել, և այն ես դատապարտում եմ: Լրագրողները, բժիշկները և այլ խաղաղ մասնագիտությունների տեր անձինք չպետք է լինեն հակամարտող կողմերի կրակի տակ»,-ասաց նա:
Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծի հյուսիսային հատվածում մայիսի 10-ին՝ ժամը 18-ի սահմաններում, գնդակոծության է ենթարկվել «Շանթ» հեռուստաընկերության «Դիրքերում» հաղորդաշարի նկարահանող խումբը: Հակառակորդը հրաձգային խոշոր տրամաչափի զենքերով գնդակոծել է նկարահանող խմբի ավտոմեքենան: Վիրավորվել է հաղորդաշարի օպերատոր Դավիթ Աթոյանը: Նա վիրահատվել է։ ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից «Շանթ» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբին գնդակոծելու դեպքի առթիվ:

Посол РФ в Армении осудил обстрел азербайджанскими ВС автомобиля съемочной группы телеканала "Шант" 05/12/2017   14:30  |  Лента новостей
Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Иван Волынкин осудил инцидент с обстрелом съемочной группы армянской телекомпании "Шант" азербайджанскими ВС.
Как сообщает "Арменпресс", в беседе с журналистами посол подчеркнул, что не найдется ни одного здравомыслящего человека, который не осудил бы подобный инцидент, когда попирается гуманитарное право.
“Произошло неприятное событие, и я осуждаю его. Журналисты, врачи и представители других мирных профессий не должны оказываться под огнем противоборствующих сторон”, - заявил он.
Команда телепередачи "На позициях" подверглась обстрелу со стороны азербайджанских ВС накануне вечером, в районе 18.00 на северном участке арцахско-азербайджанской линии соприкосновения. Азербайджанские ВС обстреляли автомобиль съемочной группы из огнестрельного оружия крупного калибра. Ранение получил оператор программы Давид Атоян.У него диагностированы переломы и огнестрельное ранение, он был накануне прооперирован.