Հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից «Շանթ» հեռուստաընկերության նկարահանող խմբին գնդակոծելու դեպքի առթիվ 05/11/2017   15:00  |  Քրեական խրոնիկոն
2017 թվականի մայիսի 10-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից գնդակոծության է ենթարկվել ՊԲ N զորամասի պահպանության տակ գտնվող տարածքով անցնող «Շանթ» հեռուստաընկերության նկարահանող խումբը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Մասնավորապես՝ հակառակորդը խոշոր տրամաչափի զենքերից՝ դիպուկահար հրացաններից և գնդացիրներից, կրակոցներ է արձակել հեռուստաընկերության «Դիրքերում» հաղորդման նկարահանող խմբի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, որի հետևանքով հաղորդման օպերատոր Դավիթ Արայիկի Աթոյանն ստացել է հրազենային վնասվածք և տեղափոխվել հոսպիտալ:
Երրորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերով՝ հակառակորդի կողմից ազգային և կրոնական ատելության շարժառիթով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ապօրինաբար երկու կամ ավելի անձանց դիտավորությամբ կյանքից զրկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։ Կատարվում  է նախաքննություն։

Возбуждено уголовное дело по факту обстрела противником съемочной группы телекомпании “Шант” 05/11/2017   17:55  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту обстрела противником съемочной группы армянской телекомпании “Шант”.Об этом сообщает пресс-лсужба Следственного комитета.
Согласно сообщению, 10 мая 2017 года в районе 18:00 обстрелу со стороны противника подверглась съемочная группа телекомпании “Шант”, проезжавшая по территории боевых позиций, находящихся под охраной N-ской воинской части АО.
В частности, противник из крупнокалиберного оружия – снайперских винтовок и пулеметов –  произвел выстрелы в направлении автомобиля съемочной группы программы “На позициях” телекомпании “Шант”, вследствие чего оператор телекомпании Давид Араикович Атoян получил огнестрельное ранение и был доставлен в  госпиталь.
"Третьим гарнизонным следственным отделом возбуждено уголовное дело по пунктам 1,6 и 13 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса РА (Покушение на убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма, совершенное противником способом, опасным для жизни многих людей). Ведется предварительное следствие", - отмечается в сообщении.