Կարմիր Խաչը երկխոսության մեջ է 2 կողմերի հետ. ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը՝ ադրբեջանցի դիվերսանտի դին վերադարձնելու համանախագահների կոչի մասին. Tert.am 01/10/2017   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի լուսաբանման բաժնի աշխատակից Հասմիկ Գալստյանը Tert.am-ի հետ զրույցում անդրադարձել է ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների հայտարարությանը:
Դեկտեմբերի 29-ին ադրբեջանական դիվերսիայի փորձի կապակցությամբ արված հայտարարությունը, որում համանախագահները կոչ են արել անհապաղ վերադարձնել աճյունը՝ 2010 թվականին բարձր մակարդակով Աստրախանում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համապատասխան՝ հաշվի առնելով տվյալ հարցի բացառապես մարդասիրական բնույթը։
Tert.am-ի հարցին, թե մինչ այս Ադրբեջանը դիմե՞լ էր դին վերադարձնելու խնդրանքով, Հասմիկ Գալստյանը պատասխանեց. «Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեն ներկայումս երկխոսության մեջ է երկու կողմերի հետ, բանակցությունները տարվում են գաղտնի սկզբունքով և բովանդակությունը մենք չենք կարող բացահայտել: Որպես չեզոք միջնորդ` մենք պատրաստ ենք ցանկացած պահի, երբ որ կողմերը գան համաձայնության, ներկա գտնվել աճյունի փոխանցման գործողությանը»,- ասել է նա և նշել, որ երբ ավելի կոնկրետ գործողություն տեղի կունենա, դրանից հետո կխոսեն:
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե մինչ այս կոչը կա՞ր այդպիսի երկխոսություն, և ինչ-որ բան փոխվե՞լ է կոչից հետո, Հասմիկ Գալստյանը նշել է, որ երկխոսության կոչը մինչ այդ էլ կար:
«Մենք աշխատում ենք մեր ստանդարտ գործելաոճով և այդ ամենը պրոցեսի մեջ է»,-հավելել է նա:
Դիվերսիոն ներթափանցման հետևանքով հայկական կողմը 3 զոհ ունի
Ավելի վաղ «փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր, որ դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձի հետևանքով հայկական կողմն ունեցավ 3 զոհ:

Представитель армянского офиса МККК прокомментировала призыв МГ ОБСЕ вернуть тело азербайджанского диверсанта - Tert.am 01/10/2017 12:56 | Лента новостей
Сотрудник отдела по связям с общественностью армянского офиса Международного Комитета Красного Креста(МККК) Асмик Галстян в беседе с Tert.am коснулась заявления Минской группы ОБСЕ относительно попытки азербайджанской диверсии 29 декабря 2016 года, в котором сопредседатели призвали незамедлительно вернуть человеческие останки в соответствии с достигнутой в Астрахани в 2010 году договоренностью, принимая во внимание исключительно гуманитарный характер этого вопроса.Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по поводу попытки диверсионной вылазки Азербайджана в Тавушской областиОтвечая на вопрос о том, обращался ли до этого Азербайджан с просьбой о возвращении тела погибшего, Асмик Галстян ответила: «Сейчас МККК проводит переговоры с обеими сторонами конфликта, переговоры носят конфиденциальный характер, и мы не можем раскрыть их содержание. Как нейтральный посредник мы готовы в любую минуту, при достижении сторонами согласия, присутствовать при передаче тела», - сказала она, добавив, что заявления последуют в случае принятия более конкретных шагов.
Как сообщало ранее Минобороны Армении, утром 29-го декабря на участке государственной границы Армении, юго-восточнее села Чинари Тавушской области азербайджанские войска предприняли попытку диверсионной вылазки. Подразделения ВС Армении нейтрализовали агрессивные действия азербайджанских войск, противник был отброшен назад, понеся потери убитыми и ранеными.Минобороны Армении располагает неопровержимыми доказательствами нарушения азербайджанской стороной госграницы РА