ՄԽ համանախագահները Տավուշի մարզում Ադրբեջանի դիվերսիոն փորձի մասին հայտարարություն են տարածել 01/10/2017   10:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) հայտարարություն են տարածել` կապված դեկտեմբերի 29-ին Հայաստանի հետ սահմանին Ադրբեջանի ձեռնարկած դիվերսիոն ներթափանցման փորձի հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից:
Ստորև ներկայացնում ենք հայտարարությունն ամբողջությամբ:
«Բաքուն և Երևանը շարունակում են մեղադրել միմյանց 2016 թվականի դեկտեմբերի 29-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած ներխուժման փորձի առնչությամբ, որի հետևանքով գրանցվեցին մահվան դեպքեր:
Հայաստանի զինված ուժերը շարունակում են իրենց մոտ պահել մարտում սպանված ադրբեջանցի զինծառայողի դին: Հրադադարի ռեժիմի խախտումներն անընդունելի են և հակասում են ուժ չկիրառելու պատասխանատվությունն ամբողջությամբ ստանձնած կողմերի պարտականություններին:
Համանախագահները հորդորում են Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին խստորեն պահպանել 2016 թվականին Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում կայացած գագաթնաժողովների ընթացքում ստանձնած համաձայնությունը, այդ թվում և հնարավորինս կարճ ժամկետում ԵԱՀԿ հետաքննող մեխանիզմների ստեղծման պարտավորությունը:
Համանախագահները նաև հորդորում են անհապաղ վերադարձնել մարդկանց աճյունները` համաձայն 2010 թվականին Աստրախանի գագաթնաժողովի պայմանավորվածության` հաշվի առնելով խնդրի բացառապես հումանիտար բնույթը:
Մենք կոչ ենք անում կողմերին դադարեցնել երկկողմ մեղադրանքները և ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ Համանախագահները ցավակցություններն են հայտնում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին և բոլոր հայերին ու ադրբեջանցիներին, ում համար Նոր տարվա հույսերը մթագնեցին կորստի ցավից»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением по поводу попытки диверсионной вылазки Азербайджана в Тавушской области 01/10/2017   10:55  |  Лента новостей
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) выступили с заявлением в связи с  предпринятой азербайджанской стороной 29 декабря прошлого года попыткой диверсионной вылазки в Тавушской области Армении.Минобороны Армении располагает неопровержимыми доказательствами нарушения азербайджанской стороной госграницы РА Об этом "Арменпресс" сообщили в офисе ОБСЕ. Агентство приводит текст заявления:
“Баку и Ереван продолжают обвинять друг друга в связи с инцидентом на армяно-азербайджанской границе 29-го декабря, в результате которого были зарегистрированы смертельные случаи.
Армянские ВС продолжают удерживать тело убитого азербайджанского военнослужащего. Нарушения режима прекращения огня недопустимы и противоречат обязательствам сторон о неприменении силы.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают Армению и Азербайджан строго соблюдать достигнутые в 2016 году в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, в том числе, и о создании в кратчайшие сроки механизмов расследования ОБСЕ. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призывают вернуть человеческие останки – в соответствии с астраханскими договоренностями от 2010 года, с учетом исключительно гуманитарного аспекта проблемы. Мы призываем стороны прекратить взаимные обвинения и предпринять все необходимые меры для стабилизации ситуации. Сопредседатели Минской группы ОБСЕ выражают соболезнования семьям погибших военнослужащих, всем армянам и азербайджанцам, для которых новогодние надежды были омрачены болью утраты”.