Հայաստանը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներից ակնկալում է խիստ և հասցեական գնահատական ադրբեջանական սադրանքին 12/30/2016   10:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանն անհերքելի ապացույցներ ունի, որ ադրբեջանական կողմը Տավուշի մարզի ուղղությամբ դիվերսիոն ներթափանցման փորձ է իրականացրել: ՀՀԿ ԳՄ նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Անհերքելի ապացույց է այն հանգամանքը, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում մնացել է ադրբեջանցի հատուկջոկատայինի դին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Շարմազանովը:
Նա հավելեց, որ միջազգային հանրությունից և հատկապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից ակնկալում են առնվազն ՀԱՊԿ նախագահի հայտարարության մակարդակի, կամ ավելի խիստ ու հասցեական հայտարարություն:
«Արդեն ժամանակն է իրերը կոչել իրենց անուններով: Եթե Ադրբեջանը խախտել է զինադադարի պայմանները, դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել, ինչի հստակ ապացույցները կան, ﬔնք ակնկալում ենք, որ Մինսկի խմբի համանախագահությունը հստակ գնահատական կտա, որովհետև ընդհանուր գնահատականները կամ լռությունը ավելի լկտի են դարձնում Ադրբեջանին»,- ընդգծեց Շարմազանովը:
Նա հավաստիացրեց, որ հայկական զինված ուժերը իրականացրել և իրականացնելու են իրենց վրա դրված պարտավորությունները:

Армения ждет от МГ ОБСЕ строгой и адресной оценки вчерашней провокации Азербайджана 12/30/2016   13:15  |  Лента новостей
Армения владеет неопровержимыми доказательствами нарушения азербайджанской стороной государственной границы РА во время неудачной попытки диверсионной вылазки юго-восточнее села Чинари Тавушской области.
Об этом, как передает “Арменпрсс”, заявил журналистам зампредседателя НС РА, пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении(РПА) Эдуард Шармазанов после завершения заседания Верховного органа РПА.
“Неопровержимым доказательством является труп азербайджанского военнослужащего, оставленный противником на армянской территории”,- сказал Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что Армения ждет от международного сообщества, особенно, сопредседателей Минской группы ОБСЕ строгих и адресных заявлений, как минимум, на уровне оценок, прозвучавших из уст генерального секретаря ОДКБ Николая Бордюжи.
“Пришло время называть вещи своими именами. Если Азербайджан нарушил режим прекращения огня и предпринял диверсионную вылазку, чему есть четкие доказательства, то мы надеемся, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ дадут этому надлежащую оценку, поскольку от общих оценок или же молчания Азербайджан еще больше наглеет”, - сказал вице-спикер НС Армении.
Он заверил, что армянские вооруженные силы выполняли и будут выполнять возложенные на них обязательства.