Բորդյուժայի հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն նշելը նախազգուշացում է Ադրբեջանին. քաղաքագետ 12/29/2016   16:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հայտարարության մեջ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն բառն ընդգծելը պատահական չէ: Դա նախազգուշացում է Ադրբեջանին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Ադրբեջանին ցույց տալու համար, թե ինչ քայլերի կարող է գնալ կազմակերպությունը, ընդ որում, կազմակերպության որոշ անդամ երկրներ, այդ թվում` Ռուսաստանը, հայտարարության մեջ նշվում է Լեռնային Ղարաբաղ Հանրապետություն բառը: Դա նախազգուշացում է Ադրբեջանին, որ սահմանային նման գործողությունները կարող են ունենալ որոշ իրավական, քաղաքական հետևանքներ»,-ասաց Սերգեյ Մինասյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած սադրիչ գործողություններին` Սերգեյ Մինասյանը նշեց, որ Ադրբեջանը օգտվում է տոնական շրջանից և փորձում է ցույց տալ, որ սահմանային լարվածությունը շարունակվում է, խաղաղությունը չի պահպանվում, ռազմական սպառնալիքները դեռ կան:
Դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի՝ Չինարի գյուղից դեպի հարավ-արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում, ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՀՀ զինված ուժերի ստորաբաժանումները չեզոքացրել են ադրբեջանական զորքերի նախահարձակ գործողությունները, հակառակորդը հետ է շպրտվել, տալով զոհեր ու վիրավորներ, այդ թվում նաև` մեր մարտական դիրքերի հատվածում:
Ցավոք, մարտական գործողությունների ժամանակ հայկական կողմը ևս կրել է կորուստներ: ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանության համար մղված մարտերի ընթացքում զոհվել են ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Գրիգորի Նարայանը և Էրիկ Գարիկի Աբովյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր ցավակցությունն է հայտնում զոհվածների հարազատներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տիրապետում է ադրբեջանական կողմից ՀՀ պետական սահմանի խախտման անհերքելի ապացույցների: Տեղի ունեցած սադրանքի ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
12:31 29/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԴիվերսիոն ներթափանցման հետևանքով հայկական կողմը 3 զոհ ունի
10:34 29/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը Տավուշի մարզի պետական սահմանի հատվածում ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ. ՀՀ զինված ուժերը մարտի են բռնվել

Политолог: "Нагорно-Карабахская Республика" в комментарии генсека ОДКБ - это предупреждение Азербайджану 12/29/2016   17:30  |  Лента новостей
Политолог Сергей Минасян считает неслучайным тот факт, что Нагорный Карабах в комментарии генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности(ОДКБ) Николая Бордюжи указан как Нагорно-Карабахская Республика. Это, по его словам, предупреждение Азербайджану.
Как сообщало ранее Минобороны Армении, утром 29-го декабря на участке государственной границы Армении, юго-восточнее села Чинари Тавушской области азербайджанские войска предприняли попытку диверсионной вылазки. Подразделения ВС Армении нейтрализовали агрессивные действия азербайджанских войск, противник был отброшен назад, понеся потери убитыми и ранеными. Минобороны Армении располагает неопровержимыми доказательствами нарушения азербайджанской стороной госграницы РАВ ходе боев за защиту государственной границы погибли трое армянских военнослужащих.
В комментарии генсека ОДКБ по поводу сегодняшних событий Нагорный Карабах назван Нагорно-Карабахской Республикой.
“Рассматриваем эти действия на территории государства-члена ОДКБ как провокационные, особенно на фоне достаточно тяжелого инцидента в Нагорно-Карабахской Республике с применением тяжелого вооружения и бронетехники в апреле сего года”, - отмечалось, в  частности, в заявлении.В ОДКБ рассматривают вооруженный инцидент близ села Чинари в Армении – на территории участника ОДКБ – как провокацию “Топоним Нагорно-Карабахская Республика указан в заявлении с тем, чтобы показать Азербайджану, на какие шаги может пойти Организация, причем некоторые ее государства-члены”, в том числе Россия. Это - предупреждение Азербайджану о том, что подобные действия на границе могут возыметь правовые и политические последствия”, - заявил Сергей Минасян в беседе с “Арменпресс”.
Комментируя предпринятую Азербайджаном попытку диверсионной вылазки на границе с Арменией, Сергей Минасян отметил, что Баку пытается показать, что напряженность на границе сохраняется, перемирие не соблюдается, существует угроза войны.