Մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչն անհապաղ մեկնել է Տավուշի մարզի Չինարի գյուղ՝ կապված դիվերսիոն հարձակման հետ 12/29/2016   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության՝ այսօր վաղ առավոտյան ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտակայքում ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
Հարձակման արդյունքում սպանվել են երկու շարքային զինծառայող և մեկ սպա: Հարձակումը շարունակվել է նաև ցերեկը ժամը 12-ի դրությամբ, այդ թվում՝ Չինարի գյուղի մերձակայքում:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս արարքն ակնհայտորեն խախտում Է կյանքի իրավունքը պաշտպանող միջազգային բոլոր պահանջները: Խիստ դատապարտման է ենթակա և անթույլատրելի մարդուն, այդ թվում՝ զինվորական ծառայողին կյանքից զրկելն այն պայմաններում, երբ բացակայում է հարձակման որևէ հավանականություն: Խիստ դատապարտելի է ռազմական գործողություն նախաձեռնելը բնակելի գյուղի մոտակայքում և այն էլ առավոտյան ու ցերեկային ժամերի, ինչը իրական է դարձնում գյուղի բնակիչներին վնաս պատճառելու հնարավորությունը և ադրբեջանական զինված ուժերի այդպիսի մտադրությունը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից տեղեկացնում են, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի Գեղարքունիքի տարածքային ներկայացուցիչն անհապաղ մեկնել է Տավուշի մարզի Չինարի գյուղ՝ տեղում անմիջականորեն ուսումնասիրելու իրավունքների, այդ թվում՝ կյանքի իրավունքի խախտման հանգամանքները և կատարելու անհրաժեշտ փաստահավաք աշխատանքներ:
Փաստահավաք աշխատանքների կատարման արդյունքների հիման վրա կտրվեն հիմնավորված գնահատականներ՝ միջազգային համապատասխան կազմակերպություններին ներկայացնելու նպատակով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հայ զինվորների ծանր կորստյան համար իր ցավակցությունն է հայտնում նրանց հարազատներին:

Представитель омбудсмена Армении немедленно отправился в приграничное с Азербайджаном село Чинари 12/29/2016   15:51  |  Лента новостей
Представитель омбудсмена Армении в Гегаркуникской области немедленно отправился в село Чинари Тавушской области, к юго-востоку от которого сегодня утром азербайджанские ВС предприняли попытку диверсионной вылазки.
Как сообщало ранее Минобороны Армении, утром 29-го декабря на участке государственной границы Армении, юго-восточнее села Чинари Тавушской области азербайджанские войска предприняли попытку диверсионной вылазки. Подразделения ВС Армении нейтрализовали агрессивные действия азербайджанских войск, противник был отброшен назад, понеся потери убитыми и ранеными.
В ходе боев за защиту государственной границы погибли трое армянских военнослужащих.
“Действия азербайджанских ВС явно нарушают все международные требования, защищающие право на жизнь. Достойно решительного осуждения и является недопустимым лишение человека, в том числе военнослужащего, жизни в условиях, когда отсутствует какая-либо вероятность нападения.Достойно решительного осуждения инициирование военных действий близ мирного населенного пункта, да еще и в утреннее и дневное время, что делает реалистичными возможность причинения ущерба жителям села и подобное намерение ВС Азербайджана”, – отмечается в заявлении, распространеном офисом омбудсмена Армении .
Представитель ознакомится на месте с обстоятельствами нарушения прав, в том числе права на жизнь, и проведет необходимую работу по сбору фактов.
На основе этой работы будут даны обоснованные оценки для их представления соответствующим международным организациям.