Հարուցվել է քրեական գործ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու դեպքի առթիվ 12/29/2016   18:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցվել է քրեական գործ՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, խախտելով պետությունների և ժողովուրդների խաղաղ գոյատևմանն ուղղված միջազգային իրավունքի նորմերը, Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի սահմանամերձ գոտու`  Չինար գյուղից դեպի հարավ-արևելք պետական սահմանի հատվածի պահպանությունն իրականացնող ՀՀ զինված ուժերի մարտական հենակետերը գրավելու նպատակով,  2016թ. դեկտեմբերի 29-ին՝ վաղ առավոտյան, խախտելով  Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ կատարելով «ագրեսիայի ակտ», ներխուժել են ՀՀ տարածք, ծավալելով ռազմական գործողություններ, սանձազերծելով ագրեսիվ պատերազմ՝ զինված հարձակում են գործել ՀՀ ՊՆ թիվ N զորամասի պահպանությանը հանձնված «N» մարտական հենակետի անձնակազմի նկատմամբ։
Ազգային և կրոնական ատելության շարժառիթով զուգորդված՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սպանվել են նույն զորամասի զինծառայողներ ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էրիկ Գարիկի Աբովյանը և Էդգար Գրիգորի Նարոյանը, որից հետո, հանդիպելով մարտական հենակետի և օգնության հասած ստորաբաժանումների դիմադրությանը, նահանջել են:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ԶՔԳՎ վեցերորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 384-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 104-րդ հոդված 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:

СК Армении завел уголовное дело по факту развязывания азербайджанскими ВС агрессивной войны 12/29/2016   18:42  |  Лента новостей
В Следственном комитете Армении возбуждено уголовное дело по факту развязывания вооруженными силами Азербайджана агрессивной войны.
"Подразделения ВС Азербайджана, нарушив нормы международного права по мирному сосуществованию государств и народов, с целью захвата опорных пунктов вооруженных сил РА, осуществляющих оборону участка государственной границы юго-восточнее села Чинари приграничной зоны Тавушской области Республики Армения, рано утром 29-го декабря 2016 года, нарушив территориальную целостность Республики Армения, совершив акт агрессии в отношении Республики Армения, проникли на территорию РА; развернув боевые действия, развязав агрессивную войну, совершили вооруженное нападение на личный состав опорного пункта «N», находящегося под охраной N –ской воинской части МО РА. Азербайджанскими ВС по мотиву национальной и религиозной ненависти были убиты военнослужащие той же воинской части – старший лейтенант Шаварш Меликсетович Меликян, рядовые Эрик Гарикович Абовян и Эдгар Григорьевич Нароян. После этого, встретив сопротивление подразделений опорного пункта и пришедших на помощь военнослужащих,  ВС Азербайджана отступили назад", - говорится в сообщении СК.
По данному факту шестым гарнизонным следственным отделом Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 384(Развязывание или ведение агрессивной войны ) и пунктам 1, 7 и 13 части 2 статьи 104(Убийство двух и более лиц, совершенное группой лиц или организованной группой по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) Уголовного кодекса РА.