«Սահմանադրության երկրորդ գլուխը չպիտի դառնա Սահնմանադրություն». Հայկ Ալումյան 09/24/2015   11:04  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սպասվելիք սահմանադրական հանրաքվեն բավական խոցելի է: Այսօր այդ թեմայով կազմակերպված քննարկմանը հատարարեց փաստաբան Հայկ Ալումյանը` նշելով, որ այն խոցելի է թե’ հանրության տեղեկացվածության, և թե’ ազատ կամարտահայտության տեսակետից:
«Քաղաքական ուժերն այսօր քննարկման են դրել փոփոխությունների զուտ քաղաքական մասը, այսինքն` իշխանության ձևավորման հարցերը»,- ասաց Ալումյանը` ավելացնելով, որ փոխարենը շատ ավելի կարևոր հարցեր չեն էլ քննարկվում: Խոսքը մարդու իրավունքների մասին է, որոնք, ըստ փաստաբանի, առաջարկված փոփոխությունների արդյունքում էապես նվազեցվելու են:
«Սահմանադրության երկրորդ գլուխը չպիտի ացնի, երկրորդ գլուխը չպիտի դառնա Սահնմանադրություն»,- ասաց փաստաբանը, քանի որ, նրա խոսքով, հենց այդ գլուխն է, որ կրճատելու է քաղաքացիների իրավունքները:
Հայկ Ալումյանը նաև կարծիք հայտնեց, թե հասարակության ուշադրությունը հատուկ է շեղվում իրենց իրավունքներին վերաբերող դրույթներից, ու պարբերաբար հրամցվում է միայն քաղաքական ուժերին հետաքրքրող` իշխանության ձևավորման մասին քննարկումները:
«Հասարակության յուրաքանչյուր ներկայացուցիչ պետք է իրազեկ լինի բոլոր փոփոխություններին, այլ ոչ միայն՝ քաղաքական բլոկի մասին»,- ասաց նա` նշելով, որ դա ազդում է հասարակական կարծիքի ձևավորման վրա, ուստի՝ այդ առաքելությունը պարտավոր են իրենց վրա վերցնել հասարակական կառույցներն ու անհատները:
Բացի այդ, Հայկ Ալումյանը կարծում է, որ, ունենալով մեկ քվե, քաղաքացիներն ստիպված են լինելու քվեարկել սեփական կարծիքի դեմ: Բանն այն է, որ համաձայն չլինելով որոշ փոփոխությունների, բայց կողմ լինելով մնացածին` մարդը, «այո» ասելով, ստիպված կողմ է քվեարկելու նաև այն դրույթներին, որոց դեմ է, և հակառակը` «դեմ» քվեարկելով՝ մերժելու է նաև այն փոփոխությունները, որոնց ինքը կողմ է:
«Երկու դեպքում էլ մարդն իր սկզբունքներին «դեմ» է գնալու»,- ասաց Հայկ Ալումյանը` առաջարկելով առանձին- առանձին քվեարկել առաջարկվող յուրաքանչյուր փոփոխություն համար:
09:10 24/09/2015  |  ՄամուլԻնչպիսին պետք է լինի Սահմանադրությունը. «168 ժամ»
13:18 22/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԱռաջարկվող իրավակարգավորումների շրջանակներում դատական իշխանության անկախությունը դրվել է վտանգի տակ. Նորայր Նորիկյան
13:25 17/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Ռամկավար ազատական կուսակցության ներկայացուցիչների հետ

Адвокат Айк Алумян увидел уязвимые стороны в предстоящем референдуме по проекту изменений в Конституцию Армении 09/24/2015 11:44 | Актуальная тема
Предстоящий референдум по проекту изменений в Конституцию Армении довольно-таки уязвим как с точки зрения уровня информированности общества, так и свободы волеизъявления, заявил на организованном в четвергпо этой теме обсуждении адвокат Айк Алумян.
“Политические силы сегодня вынесли на обсуждение лишь политическую составляющую поправок, то есть вопросы формирования власти”, - отметил Алумян. В то время как, по его словам, многие гораздо более важные вопросы остаются за рамками дискуссии. Речь идет о правах человека, которые по мнению адвоката, в результате предложенных изменений, будут существенно ограничены.
“Вторая глава Конституции не должна пройти и не должна становиться частью Конституции”, - заявил адвокат. По его словам, именно эта глава и урежет права человека.
Айк Алумян также выразил мнение, что предпринимаются попытки отвлечь внимание общественности от положений, касающихся прав человека, и предлагаются обсуждения по вопросам формирования власти, которые лишь в интересах политсил.
“Любой представитель общества должен быть осведомлен обо всех изменениях, а не только о поправках касаемо политического блока”, - сказал он, отметив, что это влияет на формирование общественного мнения, поэтому эту миссию обязаны взять на себя общественные структуры и индивиды.
Кроме того, считает Айк Алумян, граждане будут вынуждены голосовать против собственного мнения. Дело в том, что в условиях несогласия с некоторыми поправками, но одобрения остальных, человек, сказав “Да”, вынужденно проголосует и за те положения, против которых выступает, и наоборот.
“В обоих случаях человек пойдет против своих принципов”, - подчеркнул Айк Алумян, предложив вынести каждую предлагаемую поправку на отдельное голосование.