Սահմանադրական բարեփոխումներով կառաջարկվի ընդլայնել ընտրական իրավունքի սահմանափակումները 06/06/2014   13:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի` ընտրական իրավունքին և համակարգին վերաբերող հատվածում, բնականաբար, հնարավոր չէ տալ նախորդ տարիներին բարձրացված բոլոր հարցերի լուծումները, քանի որ ընտրական իրավունքին հարակից տասնյակ այլ իրավունքներ, ինստիտուտներ կան, որոնց ինչպիսիությամբ են պայմանավորված ընտրական իրավունքն ու ընտրական համակարգն ամբողջությամբ:
Այս մասին այսօր Երևանում` կուսակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի քննարկման ժամանակ, իր զեկույցում նշեց հանձնաժողովի անդամ, ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար, ներկայումս` Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը:
Ըստ բանախոսի` ժողովրդավարական հասարակությունում ցանկացած ընտրական համակարգ կամ ցանկացած ընտրություն կոչված են լուծելու երեք գլխավոր խնդիր` իշխանությունների լեգիտիմացիա, քաղաքական էլիտայի սելեկցիա, քաղաքական կոնֆլիկտների լուծում:
«Ցավով պետք է արձանագրեմ, որ նախընթաց տարիներին մեզանում ընտրական պրոցեսներն ու ընտրություններն այս երեք խնդիրները բավարար չափով կամ ամբողջական չեն կարողացել լուծել: Սրանով է պայմանավորված, որ այս հարցադրումներն ու խնդիրները անընդհատ շահարկվում են կամ անընդհատ շարունակում են մնալ քննարկման առարկա»,-ընդգծեց նա:
Ինչպես նշեց Հ.Թովմասյանը, ընտրական իրավունքին և ընտրական համակարգին վերաբերող մասը կառավարման ձևի  հետ միասին սահմանադրության թերևս ամենաքաղաքականացված  մասն է, որտեղ ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի համար «բավականին դժվար է եղել մասնագիտական տեսանկյունից այս ամբողջին նայել և փորձել որոշակի լուծում տալ, և թերևս դրանով է պայմանավորված, որ այս մասը շատ փոքր է, հակիրճ է և փորձ է արված հիմնական շեշտադրումներն անել, հայեցակարգային մոտեցումները ցույց տալ»:
Մոտ երկու ժամ տևած քննարկումների ավարտին, որոնց, ի դեպ, նախորդ օրվա համեմատ քաղաքական ուժերի մասնակցությունը բավականին պասիվ էր,  հիմնական զեկուցող` Հրայր Թովմասյանն արձանագրեց, որ ընտրական իրավունքին վերաբերող հայեցակարգային հիմնական երեք դրույթները քննադատության չարժանացան:
Այն է` ընտրական իրավունքի սահմանափակումների ընդլայնման, մասնավորապես, ազատազրկման դատապարտված անձանց մի մասին ընտրելու իրավունքի  վերապահման, Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ ընտրական համակարգի հիմնական նպատակները և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կազմավորման, գործունեության սկզբունքները, անկախության երաշխիքները Սահմանադրությամբ սահմանվելու վերաբերյալ:
Ըստ նրա` այս քննարկումները հաշվի առնելով, հանձնաժողովը կմշակի հայեցակարգի նախագծի վերջնական տարբերակը և կներկայացնի ՀՀ Նախագահին և կդառնա բոլորի սեփականությունը, ինչին կհաջորդի սահմանադրական փոփոխությունների բուն տեքստի կազմելը, որը ևս մասնագիտական և քաղաքական շրջանակներում կդառնա քննարկման առարկա:
19:54 05/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔառյակը սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտության հարցում տարակարծիք է
14:42 05/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍԲՀԿ-ն, ՀԱԿ-ը և «Ժառանգություն»-ը սահմանադրական փոփոխությունների բովանդակային քննարկումներին չեն մասնակցի
13:00 05/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍահմանադրական փոփոխությունների հայեցակարգի նախագիծը կքննարկվի նաև մարզերում
10:17 27/05/2014  |  ՀարցազրույցԷդմոն Մարուքյան. Դատարանը հիմնականում որոշ փաստաբանների համար դարձել է ներպետական ատյանը սպառելու հերթական միջոց
21:17 26/05/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդմոն Մարուքյան. Երդվյալ ատենակալների ինստիտուտի գաղափարին շատ լավ եմ վերաբերվում, բայց մտավախություններ ունեմ
11:28 06/05/2014  |  ՀարցազրույցԳևորգ Դանիելյան. Դատական երկաստիճան համակարգը սոսկ «ուշադրության արժանի» տարբերակ է համարվել

По проекту реформирования Конституции Армении будет предложено расширить ограничения избирательного права 06/06/2014   14:08  |  Актуальная тема
“В части проекта концепции конституционных реформ, касающейся избирательного права и системы, естественно, невозможно решить все затронутые в прежние годы вопросы, поскольку есть десятки смежных с избирательным правом институтов и других прав, особенностями которых обусловлены избирательное право и избирательная система в целом”,-отметил член Специализированной комиссии по конституционным реформам, экс-министр юстиции Армении, ныне руководитель аппарата НС РА Грайр Товмасян, выступая с докладом на состоявшемся сегодня в Ереване с участием представителей партий обсуждении проекта концепции реформирования Конституции.
По его мнению, в демократическом обществе любая избирательная система или любой выбор призваны решать три главные проблемы: легитимация власти, селекция политической элиты, урегулирование политических конфликтов.
“Должен с сожалением констатировать, что имевшие место у нас в предыдущие годы избирательные процессы и выборы не смогли в достаточной степени или полностью решить эти проблемы, чем, собственно, и обусловлены бесконечные спекуляции на эту тему и тот факт, что эта проблема продолжает оставаться предметом дискуссии”, - подчеркнул он.
Как отметил Г. Товмасян, часть, касающаяся избирательного права и избирательной системы, вместе с вопросом о форме правления является, пожалуй, одной из самых политизированных разделов Конституции, где Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении было довольно-таки трудно смотреть на все это с профессиональной точки зрения и найти какое-то решение, и, пожалуй, этим обусловлена лаконичность этой части, где предпринята попытка расставить основные оценки, показать концептуальные подходы.
Под занавес обсуждений, ознаменовавшихся пассивным по сравнению с предыдущим днем участием политических сил, основной докладчик – Грайр Товмасян констатировал, что три основных концептуальных положения, касающихся избирательного права, не удостоились критики.
Речь идет о расширении ограничений избирательного права, в частности в том, что касается предоставления части осужденных к лишению свободы лиц права избирать, основных целей избирательной системы в ходе парламентских выборов и принципов формирования и деятельности Центральной избирательной комиссии, установления Конституцией гарантий независимости.
По его словам, с учетом этих обсуждений, комиссия разработает окончательный вариант проекта концепции и представит Президенту РА и станет достоянием общественности. За этим последует составление текста конституционных изменений, который также станет предметом обсуждения в профессиональных и политических кругах.