Պետաիրավական հանձնաժողովը միաձայն տվեց դրական եզրակացություն. Քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծն ընդգրկվեց օրակարգ 02/21/2014   13:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քիչ առաջ միաձայն հավանություն տվեց ՀՀ քննչական կոմիտեի մասին օրինագիծը և դրանից բխող մի քանի օրենքներում փոփոխություների և լրացումների փաթեթը գարնանային նստաշրջանի և առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկելուն:
Քննչական կոմիտեի կազմում գործող հինգ քննչական մարմիններից առայժմ կընդգրկվեն միայն երկուսը` Ոստիկանության և պաշտպանության նախարարության քննչական մարմինները:
Ըստ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանի՝ առաջին փուլում ընդգրկվում են ամենամեծերը, որոնք իրականացնում են բոլոր քննությունների 95 տոկոսը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ բացի կոմիտեի համար շենքի ձեռքբերումից, եթե այդպիսին կլինի, այլ ծախսեր չեն ենթադրվում: Շենքի ձեռքբերումը, ըստ նրա, անհրաժեշտ է, քանի որ ինքնուրույնությունն ապահովելու համար ցանկալի չէ, որ կոմիտեն նստի ոստիկանության բաժանմունքում, որտեղ հիմնականում այժմ քննչական բաժինները տեղակայված են:
Նախագծով նախատեսվում է, որ կոմիտեի ղեկավարին պետք է նշանակի երկրի նախագահը՝ վարչապետի առաջարկությամբ` լիազորությունների հինգ տարի ժամկետով:
Ինչպես նշեց հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը, առաջարկությունների հիման վրա լրամշակված նախագիծն էական փոփոխություններ է կրել: Ըստ նրա, այնուամենայնիվ, մի շարք առաջարկություններ «դեռևս ամբողջական տեսք չեն ստացել»: Նա հույս հայտնեց, որ դրանք իրենց լուծումը կստանան հետագայում:
16:05 20/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՄարդու իրավունքների պաշտպանությունը` նոր քննչական մարմնի աշխատանքի առանցքում
14:56 16/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՔննչական կոմիտեի մասին օրենքի նախագիծն արդեն ուղարկվել է կառավարություն
12:27 15/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵՄ Խորհրդատվական խումբ. Քննչական կոմիտեի ստեղծումը հնարավորություն կտա քննությունը պրոֆեսիոնալ մակարդակի հասցնել
15:01 04/12/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ Քննչական կոմիտեի մասին օրինագծով՝ այն կձեւավորվի հունվարին
01:03 27/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Հովսեփյանը՝ Գեւորգ Կոստանյանի թեկնածության եւ իր նոր աշխատանքի մասին

Законопроект о Следственном комитете Армении включен в повестку дня предстоящей “четырехдневки” парламента 02/21/2014   14:11  |  Лента новостей
Постоянная комиссия НС РА по государственно-правовым вопросам немногим ранее единогласно одобрила включение в повестку дня весенней сессии и предстоящих четырехдневных заседаний парламента законопроекта о Следственном комитете и пакета изменений и дополнений в вытекающие из него законы.
В состав Следственного комитета войдут пока из действующих пяти следственных органов только два: следственные органы Полиции и Минобороны РА.
По словам министра юстиции Армении Грайра Товмасяна, на первом этапе в Комитет будут включены самые крупные структуры, на долю которых приходится 95% расследуемых дел.
Министр заверил, что кроме покупки здания для Комитета, если это произойдет, других расходов не предвещается. Приобретение здания, по его мнению, является необходимостью, поскольку для того, чтобы обеспечить самостоятельность, нежелательно, чтобы Комитет находился в отделении полиции, где в основном размещаются следственные органы.
Согласно проекту, главу Комитета должен назначить президент страны по предложению премьер-министра -  сроком на 5 лет.
Как отметил председатель комиссии Давид Арутюнян,  доработанный на основании предложений проект претерпел значительные изменения. По его словам,  ряд предложений еще не обрели “окончательный вид”. Он выразил надежду, что  они впоследствии получат решение.