ԵՄ Խորհրդատվական խումբ. Քննչական կոմիտեի ստեղծումը հնարավորություն կտա քննությունը պրոֆեսիոնալ մակարդակի հասցնել 12/15/2013   12:27  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Տարբեր կառույցների քննիչներին մեկ մարմնում միավորող Քննչական կոմիտեի ստեղծումը հնարավորություն կտա կիրառել ստանդարտացված կանոններ, գործընթացներ, դասընթացներ և մեթոդներ՝ քննությունը պրոֆեսիոնալ մակարդակի հասցնելու նպատակով:
Այսպիսին է Հայաստանի Հանրապետության Եվրոմիության Խորհրդատվական խմբի անդամ, դատաիրավական բարեփոխումների քաղաքական խորհրդական Դոկտոր Չարլս Է.Էրլիչի տեսակետը: Միացյալ քննչական մարմնի ստեղծումն, ըստ նրա, քննության որակի վերաբերյալ առկա բոլոր բողոքները շտկելու ուղղությամբ կատարվող կարևոր քայլ է:
Եվրոպացի մասնագետը պարզաբանում է, որ քաղաքացիական հասարակությունից և Փաստաբանների պալատից մտահոգություններ է լսել առ այն, որ Հայաստանում քննության որակը չափազանց ցածր է. քննիչները չունեն համապատասխան որակավորում՝ մի կողմից ցածր աշխատավարձի, մյուս կողմից ցածրորակ դասընթացների պատճառով: Դա կարող է հանգեցնել մարդու իրավունքների ոտնահարման, կոռուպցիայի և ոչ արդար քրեական հետապնդման:
Դատաիրավական բարեփոխումների քաղաքականության խորհրդականը գտնում է, որ նոր մարմնի՝ անկախ կառույց լինելու որոշումը պարտավորեցնող է, սակայն միաժամանակ ընդգծում, որ իշխանությունների տարանջատման և օրենքի գերակայության սկզբունքների ճիշտ համադրման դեպքում անկախ կառույցները բարձրացնում են պրոֆեսիոնալիզմի մակարդակը և իջեցնում առանցքային հասարակական գործառույթների քաղաքականացումը:
Դոկտոր Չարլս Է. Էրլիչն ընդգծում է, որ Եվրոպայի Խորհուրդը, որին Հայաստանն անդամակցում է 2001 թվականից, հետևողականորեն անդրադարձել է հանրային կառույցների անկախությանը՝ կարևորելով  անկախության երեք բաղադրատարր՝  ֆինանսական անկախությունը, նշանակումներ կատարելու և պաշտոնի զբաղեցման ժամկետները որոշելու անկախությունը, ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու անկախությունը, ինչպես նաև՝  պրոֆեսիոնալ ինքնավարությունը:
Ըստ ԵՄ խորհրդատվական խմբի անդամ մասնագետի՝ Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրները տարբեր մեթոդներ են կիրառում նախաքննություն իրականացնելու համար, այս հարցում գոյություն չունի եվրոպական չափանիշ: Հայաստանի պարագայում Քննչական կոմիտեն պետք է գործի գլխավոր դատախազությունից և գործադիր մարմնից անկախ:
Հայաստանում նախկինում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում արդեն իսկ քննությունը հանձնարարվել է ոստիկանությանը, ինչպես նաև՝ գերատեսչական այլ քննչական մարմինների՝ գլխավոր դատախազից նախաքննության իրականացման անկախությունն  ապահովելու նպատակով: Գործադիր մարմնից անկախությունն ապահովելու նպատակով  քննությունը  պետք է իրականացնի Քննչական կոմիտեն՝ որպես անկախ մարմին՝   նախաքննությունը ապաքաղաքականացնելու և այն ավելի արդար ու անաչառ դարձնելու նպատակով:
Քննչական կոմիտեի կայացման համար եվրոպացի մասնագետը կարևոր է համարում բոլոր քննիչների սոցիալական, իրավական և պրոֆեսիոնալ անկախությունն ապահովող երաշխիքների առկայությունը:
«Առանց այս երաշխիքների նոր կոմիտեն անկայուն կլինի, քանի որ  որակավորված քննիչներ հավաքագրելու և պահելու հարցում դժվարություններ կարող են ի հայտ գալ, որը կարող է հանգեցնել կոռուպցիայի»,- գտնում է մասնագետը:
Դոկտոր Չարլս Է. Էրլիչը գտնում է նաև, որ քննիչները չպետք է լինեն քաղաքացիական ծառայողներ. նոր մարմնում քննիչներին քաղաքացիական ծառայողի կարգավիճակ տալը կարող է վտանգել նոր կառույցի անկախությունը:
Ըստ նրա՝  եթե նույնիսկ Քննչական կոմիտեն ունենա  հարուստ բյուջե, քաղաքացիական ծառայության խիստ կանոնները կարող են Քննչական Կոմիտեի ղեկավարին կաշկանդել՝ կառույցի շրջանակներում անհրաժեշտ որոշումներ ընդունելու հարցում:
Կառույցի ղեկավարը պետք է ունակ լինի աշխատակազմի կարիքների վերաբերյալ անհրաժեշտ որոշումներ կայացնել՝ օրենքի և բյուջեի սահմաններում, և հանրային ծառայողների իրավունքները պետք է պաշտպանված լինեն այդ կառույցի ներսում:
17:20 04/12/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱղվան Հովսեփյան. Իրավապահ համակարգը պատրաստ է միասնական քննչական կառույցի ձևավորմանն ու հետագա զարգացմանը
15:52 30/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդմոն Մարուքյան. Միասնական քննչական մարմնի ղեկավարի նշանակման հարցը պետք է լուծվի սահմանադրական մակարդակով
18:55 29/11/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳագիկ Ջհանգիրյան. Միասնական քննչական մարմնի ղեկավարը պետք է բարձր ստատուս ունենա
17:02 21/11/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄիասնական քննչական մարմնի կազմավորման մասին օրինագիծն արդեն շրջանառության մեջ է
17:06 04/10/2013  |  ԼՐԱՀՈՍԱղվան Վարդանյան. Հուսահատվողները, ձեռքերը լվացողները մեր տեսակը չեն
09:39 30/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԴավիթ Հարությունյան. Միասնական քննչական մարմնի ստեղծումը տարիներ տևած քննարկումների արդյունք է
10:12 29/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳագիկ Ջհանգիրյանը` միասնական քննչական մարմնի մասին
20:29 26/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷդմոն Մարուքյան. Միասնական քննչական մարմնի ստեղծումը դրական է՝ մի շարք առումներով
13:13 26/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆ.Բաղդասարյան.Անհրաժեշտ է,որ միասնական քննչական մարմինը լինի հակակշռող,անկախ մարմին

Консультативная группа ЕС: Создание в Армении Следственного комитета позволит довести расследование до профессионального уровня 12/16/2013 01:02 | Актуальная тема
Создание Следственного комитета, объединяющего в одном органе следователей из разных структур, позволит применить стандартизированные правила, процедуры, курсы обучения и методы с тем, чтобы довести расследование до профессионального уровня.
Такова точка зрения члена консультативной группы Евросоюза в Армении, политического советника по судебно-правовым реформам доктора Чарльза Э.Эрлича. Создание единого следственного органа, по его мнению, является важным шагом на пути к исправлению существующих недостатков.
Европейский специалист поясняет, что наслышан об обеспокоенности представителей гражданского общества и Палаты адвокатов относительно низкого качества следствия в Армении: следователи не обладают соответствующей квалификацией, с одной стороны, из-за невысокой заработной платы, а с другой – некачественного обучения. Это может быть чревато попранием прав человека, коррупцией и несправедливым уголовным преследованием.
Советник по политике судебно-правовых реформ считает, что решение о создании органа, который будет независимой структурой, весьма обязывающее, однако в то же время подчеркивает, что при правильном сочетании принципов разделения властей и верховенства закона независимые структуры повышают уровень профессионализма и уменьшают степень политизации ключевых общественных функций.
Доктор Чарльз Э. Эрлич подчеркивает, что Совет Европы, членом которого Армения является с 2001г., последовательно обращался к вопросу независимости структур, отмечая важность трех компонентов независимости, как то: финансовая независимость, независимость при назначении на должность и при определении сроков пребывания на посту, возможность самостоятельно принимать решения, а также профессиональная автономия.
По мнению члена консультативной группы ЕС, страны-члены СЕ применяют различные методы для проведения предварительного следствия. В этом вопросе не существует европейского стандарта. В случае с Арменией Следственный комитет должен действовать независимо от Генеральной прокуратуры и исполнительного органа.
В результате осуществленных доселе в Армении реформ следствие уже поручено Полиции, а также другим следственным органам ведомства с целью обеспечения независимости предварительного следствия от генпрокурора. Для обеспечения независимости от исполнительного органа следствие должен проводить Следственный комитет как независимый орган с тем, чтобы деполитизировать предварительное расследование и сделать его более справедливым и беспристрастным.
Для становления следственного комитета европейский специалист считает важным наличие гарантий, обеспечивающих социальную, правовую и профессиональную независимость всех следователей.
“Без этих гарантий новый комитет будет нестабильной структурой, поскольку в вопросе приема на работу и удержания квалифицированных следователей могут возникнуть трудности, которые заключают в себе коррупционные риски ”, - полагает специалист.
Доктор Чарльз Э. Эрлич считает, что следователи не должны быть государственными гражданскими служащими. Придание им статуса госслужащих может поставить под угрозу независимость структуры.
По его мнению, если даже у Следственного комитета будет большой бюджет, строгие правила гражданской службы могут сковывать руководителя Следственного комитета при принятии в рамках структуры необходимых решений.
Глава структуры должен быть в состоянии принимать в рамках закона и бюджета необходимые решения касательно нужд кадрового состава, и права госслужащих должны быть защищены внутри этой структуры.