Փաստաբանը ՀՀ նախագահին խնդրում է ապահովել դատական իշխանության բնականոն գործունեությունը 06/12/2013   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ փաստաբանների պալատի խորհրդի անդամ, փաստաբան Գևորգ Գյոզալյանը դիմել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին՝ խնդրելով Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակում ապահովել դատական իշխանության բնականոն գործունեությունը: Ինչպես լրագրողների հետ այսօրվա հանդիպմանը նշեց փաստաբանը, դատական իշխանության գործունեությունն այսօր խաթարված է:
Փաստաբանը ՀՀ արդարադատության խորհուրդ էր դիմել առաջին ատյանի դատարանի դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու խնդրանքով՝ ըստ փաստաբանի, դատավորը չէր հետազոտել գործում առկա ապացույցները, ինչն օրենքի կոպիտ խախտում է: Արդարադատության խորհուրդը մերժել էր փաստաբանի դիմումը՝ պարզապես նշելով, որ կարգապահական վարույթ հարուցելու համար բավարար հիմքեր չկան: Հիշյալ մարմինը պարտավոր էր պատճառաբանել մերժումը, ինչը չէր արել:
Ըստ Սահմանադրական դատարանի որոշման, դիմումի մերժումը պետք է լինի «իրավաչափ և անհրաժեշտ հիմնավորումներով»: Թեև ՍԴ-ն որոշում էր կայացրել առ այն, որ նոր հանգամանքի հիմքով բողոքը ենթակա է վերանայման, Վճռաբեկ դատարանը մերժել է քննության առարկա դարձնել բողոքը:
Փաստաբանը տարակուսանք հայտնեց, որ փաստաբան Անի Թորոսյանի դիմումն ԱԽ դատավորների նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու մասին մերժվում է, իսկ այն բանից հետո, երբ ՀՀ արդարադատության նախարարը փաստաբանի բողոքի հիման վրա դիմում է ՀՀ ԱԽ, կարգապահական վարույթ է հարուցվում: Փաստաբանի գնահատմամբ, Արդարադատության խորհուրդը սուբյեկտիվ մոտեցում ունի այս հարցերի նկատմամբ և ուղղորդվում է ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից:
Գևորգ Գյոզալյանի համոզմամբ, իրականությանը չեն համապատասխանում պնդումներն առ այն, թե Վճռաբեկ դատարանը «իրավունք է զարգացնում»՝ «իրականում հանրության աչքին թոզ են փչում»: Դրա վառ ապացույցն է այն, որ Վճռաբեկ դատարանը վերադարձրել է փաստաբան Կարեն Մեժլումյանի բողոքը մի գործի վերաբերյալ, որը երկու վճիռ ուներ: Փաստաբանը գտնում է, որ իրավունք զարգացնում է ՀՀ Սահմանադրական դատարանը, սակայն դա ևս որևէ նշանակություն չի ունենում:
Անդրադառնալով փաստաբանների մի մասի անցած երկօրյա գործադուլին, Գ.Գյոզալյանը նշեց, որ ինքը համամիտ է գործադուլի դիմած փաստաբանների բարձրացրած հարցերի հետ, իր և այդ փաստաբանների միևջ տարաձայնությունները զուտ մարտավարական են: Ըստ փաստաբանի, որի բողոքն անտեսելուց էլ անցյալ տարի սկսվել փաստաբանների ընդվզումը Վճռաբեկ դատարանի գործելաոճի դեմ, գտնում է, որ խնդիրն օրենքները չեն, այլ քաղաքական կամքը: Ըստ նրա, անցյալ տարվա գործադուլից ի վեր ոչինչ չի փոխվել:

Адвокат Геворк Гезалян обратился с просьбой к президенту Армении обеспечить нормальную деятельность судебной власти 06/12/2013   17:00  |  Лента новостей
Член Палаты адвокатов Армении, адвокат Геворк Гезалян обратился к президенту Армении Сержу Саргсяну с просьбой в рамках его конституционных полномочий обеспечить нормальный ход деятельности судебной власти. Адвокат в ходе встречи с журналистами отметил, что деятельность судебной власти сегодня дискредитирована.
Адвокат обратился в Совет правосудия с просьбой возбудить в отношении судьи суда первой инстанции дисциплинарное производство. По словам адвоката, судья не исследовал наличествующие в деле доказательства, что является грубейшим нарушением закона. Совет правосудия отклонил заявление адвоката, лишь отметив, что нет достаточных оснований для возбуждения дисциплинарного производства. Вышеупомянутый орган обязан был мотивировать свой отказ, чего он не сделал.
По решению Конституционного суда, отклонение заявления должно быть “правомерным и содержать в себе необходимые обоснования”. Хотя КС вынес постановление касательно того, что на основании новых и вновь открывшихся обстоятельств жалоба подлежит пересмотру, Кассационный суд отклонил просьбу о рассмотрении жалобы.
Адвокат выразил недоумение по поводу того, что заявление адвоката Ани Торосян о возбуждении дисциплинарного производства в отношении судей Совета правосудия было отклонено, однако после того, как министр юстиции Армении на основании жалобы адвоката обратился в СП РА, дисциплинарное производство возбудили. По оценке адвоката, Совет правосудия имеет субъективный подход к данным вопросам и действует по указке Кассационного суда.
По убеждению Геворка Гезаляна, утверждения о том, что Кассационный суд “развивает право”, не соответствуют действительности, “на самом деле пускают пыль в глаза” обществу”. Яркое тому подтверждение - возврат кассационной жалобы адвоката Карена Межлумяна по поводу одного дела, по которому вынесено два решения. Адвокат считает, что право развивает Конституционный суд, что, однако, не возымело должного значения.
Коснувшись темы двухдневной забастовки адвокатов, Г. Гезалян отметил, что он полностью разделяет позицию своих протестующих коллег. Существующие между ним и бастующими адвокатами разногласия носят сугубо тактический характер. По мнению адвоката, после игнорирования жалобы которого и начался прошлогодний “бунт” адвокатов против методов работы Кассационного суда, проблема заключается не в законах, а в политической воле. По его словам, с прошлогодней стачки так и ничего не изменилось.