Փաստաբաններն ակնկալում են, որ «բժիշկները կիջեցնեն դատական համակարգի ջերմությունը» 06/10/2013   15:06  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը Վճռաբեկ դատարանի գործելաոճի, առկա խնդիրների հարցում նույն տեսակետն ունի, ինչ այսօր գործադուլի դիմած փաստաբանները: Ի պատասխան լրագրողների հարցերի՝ գործադուլի դիմած փաստաբանների կողմից կազմակերպված այսօրվա կլոր սեղանի ընթացքում այս մասին հայտարարեց գործադուլի նախաձեռնող խմբի անդամ, փաստաբան Հայկ Ալումյանը: Նա պարզաբանեց, որ ՀՀ ՓՊ նախագահի և գործադուլի դիմած փաստաբանների տեսակետների տարբերությունը խնդիրներին հասնելու եղանակների մեջ է: Ի տարբերություն իրենց՝ Փաստաբանների պալատի նախագահը՝ կողմնակից փաստաբանների հետ միասին ակնկալում է, որ խնդիրները կլուծվեն օրենսդրական ճանապարհով: Սակայն Հ.Ալումյանին մտահոգում է մի երրորդ խմբի դիրքորոշումը՝ նրանք չեն միացել գործադուլին, որովհետև հուսահատվել են:
Հ.Ալումյանը «սպեկուլյացիա, բարեխիղճ կամ անբարեխիղճ սխալմունք» որակեց տարածվող «լուրերն» առ այն, որ իր գործադուլային ակտիվության պատճառը ՀՀ ՓՊ նախագահի աթոռին հավակնելն է՝ ինքը դեռևս 3-4 տարի առաջ հայտարարել է, որ չի հավակնում ու չի հավակնելու է այդ պաշտոնին, և իր տեսակետն անփոփոխ է:
Այն հարցին, թե ինչ պահանջներ են բարձրացնում փաստաբանները, Հ.Ալումյանը կարծիք հայտնեց, որ կարևորը ոչ թե պահանջներն են, այլև բարձրացվող խնդիրները: Փաստաբաններն ընդամենը ջերմաչափի նման արձանագրում են, որ համակարգի «ջերմությունը բարձր է», և ակնկալում են, որ միջոցներ կձեռնարկվեն «ջերմությունը իջեցնելու համար»:
Կլոր սեղանին մասնակցում էր ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի տեղակալ Գենյա Պետրոսյանն, ով հաստատեց, որ Վճռաբեկ դատարանի որոշումները բողոքները վարույթ ընդունելու կամ չընդունելու մասին պատճառաբանված չեն:
Քննարկմանը նշվեց նաև, որ ինքնին խոսուն է այն, որ բնակչության 70 տոկոսը չի վստահում դատական համակարգին: Ի դեպ, դատաիրավական բարեփոխումներով նախատեսվում է կրկնակի կրճատել այդ տոկոսը՝ իջեցնելով այն մինչև 40 տոկոսի:
Քննարկմանը ներկա Դատական դեպարտամենտի ներկայացուցիչները փաստաբաններին խորհուրդ տվեցին սպասել նույն խնդրով նախորդ տարի անցկացված բողոքի ակցիայի արդյունքում մշակված օրենսդրական փոփոխությունների ընդունմանը: Նրանք նկատեցին, որ 20 փաստաբաններ իրենց պատիժն են կրում քրեակատարողական հիմնարկներում, ինչն իրենց հիմք չէ ողջ փաստաբանական կառույցի մասին դատողություններ անելու համար:

Адвокаты, проводящие забастовку в знак протеста против своеволия Кассационного суда Армении, надеются сбить высокий градус “лихорадящей” судебной системы 06/10/2013   16:21  |  Актуальная тема
Председатель Палаты адвокатов Рубен Саакян придерживается той же точки зрения относительно методов работы Кассационного суда, что и адвокаты, прибегшие к забастовке. Об этом, отвечая на вопросы журналистов, заявил адвокат Айк Алумян. Он пояснил, что мнение главы Палаты адвокатов и адвокатов, объявивших забастовку, разнится лишь в вопросе выбора путей достижения результатов. В отличие от них, председатель Палаты адвокатов вместе со сторонниками лелеет надежду, что проблема будет урегулирована законодательным путем. Однако, А. Алумян обеспокоен позицией третьей группы – “они не присоединились к стачке, так как отчаялись”.
А. Алумян квалифицировал как “спекулятивные” и назвал их недобросовестным проступком муссируемые в прессе “новости” о том, что причиной его забастовочной активности являются его притязания на кресло главы ПА: он еще 3-4 года назад объявил, что не претендует на эту должность и что его позиция неизменна.
На вопрос, какие требования выдвигают адвокаты, А. Алумян выразил мнение, что важны не требования, а озвученные проблемы. Адвокаты всего лишь фиксируют подобно термометру, что температура системы выше нормы и надеются, что будут предприняты соответствующие меры по ее понижению.
На круглом столе присутствовали заместитель омбудсмена Армении Геня Петросян, который подтвердил, что решения Кассационного суда о принятии и ли непринятии жалоб к производству лишены обоснования.
В ходе обсуждения было также отмечено, что тот факт, что 70% жителей не доверяет судебной системе, уже говорит сам за себя. Кстати, по процессуальным реформам планируется вдвое сократить этот процент, снизив его до уровня 40 %.
Присутствующие на обсуждении представители Судебного департамента посоветовали дождаться принятия законодательных поправок, разработанных по итогам прошлогодней акции протеста, вызванной аналогичной проблемой. Они отметили, что 20 адвокатов отбывают срок наказания в УИУ “Нубарашен”, что не дает им основания судить обо всей адвокатской структуре.