Գործադուլին միացել են 117 փաստաբաններ 06/05/2013   10:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2013թ. հունիսի 10-ին և 11-ին հայտարարված գործադուլին էլեկտրոնային եղանակով միացել են 117 փաստաբաններ: Նրանք, ինչպես հայտնի է, դժգոհում են ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման, խախտումների վրա «աչք փակելու» ՀՀ վճռաբեկ դատարանի գործելաոճից: Մայիսի 6-ին նախաձեռնող խմբի անդամ 46 փաստաբաններ հայտարարեցին, որ հունիսի 10-ին և 11-ին իրականացնելու են գործադուլ, որի ընթացքում չեն մասնակցելու դատական նիստերի և այլ դատավարական գործողությունների: Գործադուլի նպատակն է, ըստ հայտարարության հեղինակների, իշխանության բոլոր ճյուղերի և քաղաքացիական հասարակության ուշադրությունը հրավիրել ՀՀ վճռաբեկ դատարանի անընդունելի գործելակերպի վրա:
Փաստաբանները ճիշտ մեկ տարի առաջ բողոքի ակցիայի՝ դատադուլի էին դիմել, սակայն իշխանության վերին ատյաններից հնչած խոստումներից ու հավաստիացումներից հետո որոշել էին սպասել խնդրի լուծմանն ուղղված քայլերին, հետագա զարգացումներին: Սակայն մեկ տարվա ընթացքում որևէ փոփոխություն չարձանագրելով ՀՀ վճռաբեկ դատարանի գործելաոճի մեջ, փաստաբանները որոշել են նորից դիմել գործադուլի՝ նրանք երկու օրով դադարեցնելու են իրենց մասնակցությունը բոլոր գործերով՝ լինի քրեական գործերով, քաղաքացիական կամ վարչական դատավարություններ, լինի՝ նախաքննության ընթացքում որևէ քննչական կամ այլ դատավարական գործողություններին մասնակցություն:
Ի դեպ, Վճռաբեկ դատարանի գործելաոճից դժգոհ են ոչ միայն փաստաբանները, այլև Սահմանադրական դատարանը, որի որոշումները Վճռաբեկ դատարանը չի կատարում: Մասնավորապես, նախօրեին ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը տարակուսանք էր հայտնել նոր հանգամանքների հիմքով քրեական և քաղաքացիական գործերով դատական ակտերի վերանայման վերաբերյալ ՀՀ դատական դեպարտամենտի կողմից Սահմանադրական դատարան ուղարկված փաստաթղթերում առկա բազմաթիվ տարօրինակ ձևակերպումների առնչությամբ: «Մասնավորապես, Վճռաբեկ դատարանը և, կներեք արտահայտությանս համար, այսպես կոչված այս մարմինը գտնում են, որ դատարանը նույնիսկ իրավունք ունի նոր հանգամանքի հիմքով դատական ակտը չվերանայել, այսինքն՝ դատական ակտ իրենք հասկանում են դատական ակտի եզրափակիչ մասը»,- նշել էր ՍԴ նախագահը:
Ըստ Գ.Հարությունյանի՝ իրեն մասնավորապես զարմացրել է Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական գործերով պալատի 2012թ.-ին ընդունված որոշումը, որն առնչվում է ՍԴ-ի նախորդ որոշումներին և վերաբերում է ՍԴ-ում ներկայումս քննվող քաղգործերով վերանայված դատական ակտի եզրափակիչ մասը չփոփոխելու սահմանադրականության հարցին:
Գ.Հարությունյանի գնահատմամբ՝ Վճռաբեկ դատարանի վերոհիշյալ որոշման մեջ կան «առնվազն արտառոց դատողություններ, ռեվիզիայի է ենթարկվել ՍԴ-ի որոշումը, փորձել են իրավական դիրքորոշումներ արտահայտել, մեկնաբանելով մեր որոշումը և, ըստ էության, սողանցքներ գտնելով այդ որոշումը շրջանցելու համար»: Դատարանը նաև իրեն վերապահել է նորմի սահմանադրականությունը գնահատելու լիազորություն, արել «դատողություններ, թե դատարանը չի կիրառել այդ դրույթը, որը ՍԴ-ն ճանաչել է հակասահմանադրական, կամ գտել է, որ այդ դրույթն անձի նկատմամբ կիրառվել է այլ մեկնաբանությամբ, և Վճռաբեկ դատարանը կարող է ակտը չվերանայել և ամբողջությամբ թողնել ուժի մեջ»:

В Армении около 117 адвокатов присоединились к забастовке в знак протеста против своеволия Кассационного суда 06/05/2013   12:15  |  Актуальная тема
К объявленной на 10 и 11 июня 2013 забастовке электронным путем присоединились 117 адвокатов. Они, как известно, недовольны методами работы Кассационного суда, заключающимися в применении двойных стандартов. Кассационный суд “закрывает глаза на нарушение”. 6 мая 46 адвокатов, являющихся членами инициативной группы, объявили, что 10 и 11 июня проведут забастовку, в ходе которой не примут участия в судебных заседаниях и иных процессуальных действиях. Цель забастовки, по словам авторов заявления, обратить внимание всех ветвей власти и гражданского общества на неприемлемый метод работы Кассационного суда Армении.
Адвокаты ровно год назад бойкотировали судебные заседания, однако после обещаний и заверений, озвученных представителями вышестоящих инстанций власти, приняли решение дождаться шагов и дальнейших действий, направленных на урегулирование данной проблемы. Однако, спустя год, так и не дождавшись изменений в методах работы Кассационного суда, адвокаты вновь решили прибегнуть к стачке: они на два дня прекращают свое участие в слушаниях, будь то по уголовным, гражданским или административным делам. Они не будут участвовать также в следственных или иных процессуальных действиях.
Кстати, недовольны методами работы Кассационного суда не только адвокаты, но и Конституционный суд, чьи решения Кассационный суд не приводит в исполнение. В частности, накануне председатель КС Гагик Арутюнян выразил недоумение в связи с содержанщимися в документах, направленных Судебным департаментом в Конституционный суд, странными формулировками касательно пересмотра судебных актов по новым и вновь открывшимся обстоятельствам и по гражданским делам. "В частности, Кассационный суд и, извините за выражение, этот так называемый орган считает, что суд имеет право пересмотреть судебный акт на основании новых и вновь открывшихся обстоятельств, то есть судебный акт в их восприятии это заключительная часть судебного акта”, - отметил председатель КС.
По словам Г. Арутюняна, его в частности удивило принятое в 2012г. Палатой по гражданским и административным дела Кассационного суда решение, которое имеет отношение к предыдущим постановлениям Конституционного суда и касается вопроса конституционности неизменения заключительной части пересмотренного судебного акта по гражданским делам, рассматриваемым в настоящее время в КС.
По оценке Г. Арутюняна, в вышеупомянутом решении Кассационного суда наличествуют “как минимум несуразные замечания, подверглась ревизии постановление КС, они попытались высказать правовые позиции, комментируя наше решение и, по сути дела, найдя лазейки для обхождения данного постановления”. Суд также наделил себя полномочием оценивать конституционность нормы, сделал “замечания по поводу того, что суд не применил данное положение, которое КС признал антиконституционным или счел, что данное положение было применено в отношении лица с иной мотивировкой, и Кассационный суд может не пересматривать акт и полностью оставить его в силе”.