Փաստաբանների բողոքի ակցիան արդեն դառնում է ավանդական 06/10/2013   11:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Այսօր սկսվում է ընդդեմ Վճռաբեկ դատարանի կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման, խախտումների վրա «աչք փակելու» ՀՀ վճռաբեկ դատարանի գործելակերպի հարյուրավոր փաստաբանների բողոքի ակցիան: Նրանք այսօր և վաղը չեն մասնակցելու քրեական գործերով, քաղաքացիական կամ վարչական գործերով դատավարություններին, ինչպես նաև նախաքննության ընթացքում որևէ քննչական կամ այլ դատավարական գործողությունների:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց փաստաբան Հայկ Ալումյանն, ով գործադուլը նախաձեռնող 46 փաստաբաններից մեկն է, ինտերնետով կամ կարճ հաղորդագրություններով իրենց մասնակցությունը հաստատել են 201 փաստաբաններ, սակայն գործադուլին մասնակցողների վերջնական թիվը պարզ կդառնա գործադուլին միացած փաստաբանների կլոր սեղան-քննարկմանը:
Նշենք, որ փաստաբանների գործադուլը սպառնում է դառնալ ավանդական: Ճիշտ մեկ տարի առաջ էլ փաստաբանները նույն պատճառներով դիմել էին մեկօրյա բողոքի ակցիայի՝ դատադուլի և խոստացել առկա խնդիրները չլուծվելու դեպքում դիմել բողոքի ակցիայի՝ արդեն երկակի ստանդարտներից տուժած վստահորդների մասնակցությամբ:
Փաստաբաններն որոշ ժամանակով արգելակել էին իրենց բողոքի գործողությունները՝ հնարավորություն տալով, որպեսզի իշխանությունները կատարեն իրավիճակը շտկելու սեփական հավաստիացումները: Սակայն իրավիճակն, ըստ փաստաբանների, մնաց անփոփոխ և փաստաբանները նորից դիմեցին բողոքի ակցիայի:

Сегодня стартует акция протеста адвокатов Армении против методов работы Кассационного суда 06/10/2013   11:52  |  Актуальная тема
Сегодня стартует акция протеста с участием сотен адвокатов против методов работы Кассационного суда, имеющего обыкновение, по мнению адвокатов, применять двойные стандарты и “закрывать глаза” на нарушения. Адвокаты сегодня и завтра не будут принимать участие в судебных процессах по уголовным, гражданским и административным делам, а также в следственных или иных процессуальных действиях в ходе предварительного расследования.
Как сообщил в беседе с корреспондентом “Фактинфо” адвокат Айк Алумян, который является одним из инициаторов адвокатской стачки, посредством интернета и коротких смс-сообщений свое участие подтвердили 201 адвокат, однако окончательное число, участвующих в забастовке, станет известно в ходе обсуждения за круглым столом с участием адвокатов, присоединившихся к забастовке.
Отметим, что забастовка адвокатов грозит стать традиционной. Ровно год назад адвокаты по той же причины прибегли к акции протеста, и пообещали, что в случае неурегулирования существующих проблем проведут забастовку уже с участием своих доверителей, пострадавших от двойных стандартов.
Адвокаты на определенное время приостановили свои протестные действия, предоставив возможность властям претворить в жизнь данные ими заверения исправить ситуацию. Однако ситуация, по словам адвокатов, не претерпела изменений, и адвокаты вновь прибегли к акции протеста.